Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaremba: Rok 2014 pokazał, że demokracja może się cofnąć

03.01.2015

Czy polska demokracja pokazała swoje patologiczne oblicze?

Goście Salonu Dziennikarskiego - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl zastanawiali się nad najważniejszymi wydarzeniami minionego roku. Piotr Zaremba z tygodnika "wSieci" mówił o wyjeździe Tuska do Brukseli: "Niesłychanie ważnym wydarzeniem była wymiana szefa rządu i polityka partii rządzącej. To zupełnie nowa polityka jakościowo, choć niekoniecznie to zmiana na lepsze. Mówiąc szczerze, jak na jakość tego nowego rządu, to nie jest to gwałtowna zapaść. Mieliśmy zabawną sytuację przy okazji wyborów – najpierw w końcówce kampanii była teza, że Ewa Kopacz jest wartością porównywalną z Tuskiem, później gwałtowna dyskusja, że jest obciążeniem, a na końcu wszystko znów się zmieniło z powodu wyników..." - podkreślił.

Optymistą w perspektywie rozpoczynającego się roku był Jerzy Jachowicz: "Na szczęście wszystko wskazuje na to, że nastąpią zmiany w dobrym kierunku. Już wybory do PE musnęły tę tendencję, a wybory do samorządu ją potwierdziły. Świadczą o tym też afery i wydarzenia, które wskazują na to, że społeczeństwo zaczyna rozumieć szkodliwość obecnych rządów" - ocenił. Zwrócił przy tym uwagę na upadek Janusza Palikota i SLD, a także wzrost notowań prawicy.

Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaapelował, by nie zapominać o wojnie na Ukrainie: "Najważniejsze wydarzenie roku 2014 będzie można wybrać za kilka lat – myślę jednak, że wojna na wschodzie okaże się ważniejsza dla Polski. Ale to dopiero będzie można ocenić za kilka lat, czy ważniejszy był Majdan czy rosyjska aneksja Krymu. A co do samej Polski – moim zdaniem ten rok pokazał słabość, czym jest bardzo mocne oderwanie sfery politycznej od faktów i rzeczywistości społecznej. Duża część polskich elit, najważniejszych ludzi w kraju, zaakceptowała sytuację taką, jaka jest" - mówił. 

Ks. Henryk Zieliński nie zapomniał w swoim podsumowaniu o najważniejszych wydarzeniach w Kościele: "To był rok przesilenia w wielu dziedzinach, także w tej kościelnej. Wiosną tego roku były wybory prezydium KEP. I tutaj zaszła pewna zmiana – nowe prezydium z abp Gądeckim i Jędraszewskim ma inne podejście co do jedności episkopatu. Zwróćmy uwagę na ton wypowiedzi episkopatu, na przykład ws. tzw. kościoła otwartego. Wywołało to protesty i głosy oburzenia" - podkreślił redaktor naczelny "Idziemy".

"W Kościele w Polsce dzieją się naprawdę ważne rzeczy" - podsumował. 

Piotr Zaremba do puli ważnych wydarzeń "dorzucił" jeszcze kwestię nieprawidłowości i wypaczeń wyniku wyborów samorządowych: "To moment, w którym ludzie o umiarkowanej konstrukcji politycznej zaczynają się zastanawiać nad pewnym ograniczeniem demokracji. Analogie do PRL i Białorusi zawsze mnie drażniły, natomiast faktycznie zdeformowanie wyniku wyborczego i taka łatwość z jaką wszyscy się prześlizgnęli jest złym prognostykiem. Ostatnie wybory pokazały ,że demokracja może się w Polsce cofnąć" - ocenił.

LL, radio Warszawa


Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook