Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Rok 2014 pokazał, że demokracja może się cofnąć

03.01.2015

Czy polska demokracja pokazała swoje patologiczne oblicze?

Goście Salonu Dziennikarskiego - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl zastanawiali się nad najważniejszymi wydarzeniami minionego roku. Piotr Zaremba z tygodnika "wSieci" mówił o wyjeździe Tuska do Brukseli: "Niesłychanie ważnym wydarzeniem była wymiana szefa rządu i polityka partii rządzącej. To zupełnie nowa polityka jakościowo, choć niekoniecznie to zmiana na lepsze. Mówiąc szczerze, jak na jakość tego nowego rządu, to nie jest to gwałtowna zapaść. Mieliśmy zabawną sytuację przy okazji wyborów – najpierw w końcówce kampanii była teza, że Ewa Kopacz jest wartością porównywalną z Tuskiem, później gwałtowna dyskusja, że jest obciążeniem, a na końcu wszystko znów się zmieniło z powodu wyników..." - podkreślił.

Optymistą w perspektywie rozpoczynającego się roku był Jerzy Jachowicz: "Na szczęście wszystko wskazuje na to, że nastąpią zmiany w dobrym kierunku. Już wybory do PE musnęły tę tendencję, a wybory do samorządu ją potwierdziły. Świadczą o tym też afery i wydarzenia, które wskazują na to, że społeczeństwo zaczyna rozumieć szkodliwość obecnych rządów" - ocenił. Zwrócił przy tym uwagę na upadek Janusza Palikota i SLD, a także wzrost notowań prawicy.

Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaapelował, by nie zapominać o wojnie na Ukrainie: "Najważniejsze wydarzenie roku 2014 będzie można wybrać za kilka lat – myślę jednak, że wojna na wschodzie okaże się ważniejsza dla Polski. Ale to dopiero będzie można ocenić za kilka lat, czy ważniejszy był Majdan czy rosyjska aneksja Krymu. A co do samej Polski – moim zdaniem ten rok pokazał słabość, czym jest bardzo mocne oderwanie sfery politycznej od faktów i rzeczywistości społecznej. Duża część polskich elit, najważniejszych ludzi w kraju, zaakceptowała sytuację taką, jaka jest" - mówił. 

Ks. Henryk Zieliński nie zapomniał w swoim podsumowaniu o najważniejszych wydarzeniach w Kościele: "To był rok przesilenia w wielu dziedzinach, także w tej kościelnej. Wiosną tego roku były wybory prezydium KEP. I tutaj zaszła pewna zmiana – nowe prezydium z abp Gądeckim i Jędraszewskim ma inne podejście co do jedności episkopatu. Zwróćmy uwagę na ton wypowiedzi episkopatu, na przykład ws. tzw. kościoła otwartego. Wywołało to protesty i głosy oburzenia" - podkreślił redaktor naczelny "Idziemy".

"W Kościele w Polsce dzieją się naprawdę ważne rzeczy" - podsumował. 

Piotr Zaremba do puli ważnych wydarzeń "dorzucił" jeszcze kwestię nieprawidłowości i wypaczeń wyniku wyborów samorządowych: "To moment, w którym ludzie o umiarkowanej konstrukcji politycznej zaczynają się zastanawiać nad pewnym ograniczeniem demokracji. Analogie do PRL i Białorusi zawsze mnie drażniły, natomiast faktycznie zdeformowanie wyniku wyborczego i taka łatwość z jaką wszyscy się prześlizgnęli jest złym prognostykiem. Ostatnie wybory pokazały ,że demokracja może się w Polsce cofnąć" - ocenił.

LL, radio Warszawa


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook