Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: PSL może się odrodzić

16.05.2015

Temat II tury wyborów prezydenckich zdominował dyskusję w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 emitowanym na antenie Radia Warszawa. Gośćmi Jacka Karnowskieo byli: ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”), socjolog i analityk dr Tomasz Żukowski, zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba oraz reżyser i producent Maciej Pawlicki.

W drugiej części audycji rozmówcy redaktora naczelnego tygodnikawSieci” odnieśli się do kontrowersji wokół procedury wyborczej. Antoni Pawlicki podkreślił, że prawidłowy przebieg wyborów zależy od postawy obywateli, którzy powinni zaangażować się w dopilnowanie, aby głosowanie przebiegało poprawnie.

„Wiem, że w wielu komisjach nie mamy mężów zaufania, że strona Andrzeja Dudy nie  ma mężów zaufania. Jeśli stanie się coś złego i wynik nie będzie wiarygodny, to każdy z nas musi spojrzeć  w lustro i zapytać samego siebie: czy wszystko w tej sprawie zrobiłem?” - powiedział Pawlicki.

W podobnym tonie wypowiedział się ks. Henryk Zieliński.

„Trzeba patrzeć na ręce. To, że Andrzej Duda jest faworytem nie powinno usypiać czujności. Mężowie zaufania powinni być we wszystkich komisjach

-- podkreślił duchowny.

Następnie redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” odniósł się do kampanii Bronisława Komorowskiego.

„Boję się to, kiedy widzę, jak człowieka stać na to, by dosyć lekkomyślnie ratyfikować konwencję o zwalczaniu przemocy, to zastanawiam się, jaką woltę ten człowiek jest w stanie przeprowadzić przed kamerami, aby zdobyć władzę. (...) Chodzi o brak kręgosłupa, bo konsekwencja jest – w pragnieniu utrzymania władzy” - powiedział ks. Zieliński.

Rozmówcy Jacka Karnowskiego odnieśli się również do wielkich przegranych tych wyborów.

„Warto zwróci uwagę na lewicę postkomunistyczną i PSL. PSL albo może być topniejącą przystawką PO albo może zaatakować. (...) Jeśli połączą się tak blisko ze słabnącym obozem władzy, to może być kiepsko” - powiedział dr Tomasz Żukowski.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że slaby wynik kandydata ludowców w wyborach prezydenckich nie jest zaskoczeniem.

„W sprawach rolnych program PiS-u powinien być im bliższy. (...) Wyniku samego Jarubasa -  w przeciwieństwie do rezultatu kandydatki SLD - nie traktowałby jako jakiejś katastrofy, bo w wyborach prezydenckich PSL zawsze dostawał mało. (...) PSL może się odrodzić i z 6 procentami poparcia wejść do Sejmu” - powiedział publicysta.

Ks. Henryk Zieliński zauważył z kolei, że PSL to nie tylko rolnicy, ale również OSP i urzędy.

„To pewna grupa interesu, która potrafi glosować na swoją rzecz, wbrew interesowi Polski” - powiedział duchowny.

Prowadzący dyskusję Jacek Karnowski ponownie odniósł się do kwestii kampanii Bronisława Komorowskiego. Redaktor naczelny tygodnika „wSieci” zauważył, że urzędujący prezydent nie odniósł się do kwestii prywatyzacji Lasów Państwowych, a następnie zapytał swoich rozmówców o receptę na sukces wyborczy dla Andrzeja Dudy.

„W wyborach trzeba po prostu uczestniczyć, bo rozstrzygają się bardzo ważne sprawy dla Polski. To ważny moment, ważny dzień dla Polski” - podkreślił gość Salonu Dziennikarskiego.

Piotr Zaremba zwrócił z kolei uwagę na postawienie na zupełnie inny wizerunek prawicy w tych wyborach.  „Ciesze się,ze prawica zachowała się inaczej, niż zwykle się zachowywała. (...) Prawica często zachowywała się tak, jakby społeczeństwo miało się do niej nagiąć. (...) Musi być element uwodzenia społeczeństwa” - podkreślił publicysta.

Zaremba przypomniał, że już kilka late temu napisał w  „Rzeczpospolitej”, ze Andrzej Duda – wówczas nikomu nieznany - ma ogromny potencjał. Publicysta doszedł do takiego wniosku po tym, jak usłyszał przemówienie Dudy na na pogrzebie Władysława Stasiaka

Do tych słów odniósł się ks. Henryk Zieliński, który przypomniał, że Andrzej Duda był przyjacielem Władysława Stasiaka.

Jacek Karnowski podkreślił na koniec, że ewentualne zwycięstwo kandydata PiS w wyborach prezydenckich daje szansę na zmianę sytuacji w kraju i zakończenie konfliktów społecznych, jakie powstały po katastrofie smoleńskiej.

„To nadzieja dla Polski na nowy start, na nowy początek” - podkreślił redaktor naczelny tygodnika „wSieci”.

gah

[fot. Radio Warszawa]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook