Jedynie prawda jest ciekawa

Zaremba: PSL może się odrodzić

16.05.2015

Temat II tury wyborów prezydenckich zdominował dyskusję w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 emitowanym na antenie Radia Warszawa. Gośćmi Jacka Karnowskieo byli: ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”), socjolog i analityk dr Tomasz Żukowski, zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba oraz reżyser i producent Maciej Pawlicki.

W drugiej części audycji rozmówcy redaktora naczelnego tygodnikawSieci” odnieśli się do kontrowersji wokół procedury wyborczej. Antoni Pawlicki podkreślił, że prawidłowy przebieg wyborów zależy od postawy obywateli, którzy powinni zaangażować się w dopilnowanie, aby głosowanie przebiegało poprawnie.

„Wiem, że w wielu komisjach nie mamy mężów zaufania, że strona Andrzeja Dudy nie  ma mężów zaufania. Jeśli stanie się coś złego i wynik nie będzie wiarygodny, to każdy z nas musi spojrzeć  w lustro i zapytać samego siebie: czy wszystko w tej sprawie zrobiłem?” - powiedział Pawlicki.

W podobnym tonie wypowiedział się ks. Henryk Zieliński.

„Trzeba patrzeć na ręce. To, że Andrzej Duda jest faworytem nie powinno usypiać czujności. Mężowie zaufania powinni być we wszystkich komisjach

-- podkreślił duchowny.

Następnie redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” odniósł się do kampanii Bronisława Komorowskiego.

„Boję się to, kiedy widzę, jak człowieka stać na to, by dosyć lekkomyślnie ratyfikować konwencję o zwalczaniu przemocy, to zastanawiam się, jaką woltę ten człowiek jest w stanie przeprowadzić przed kamerami, aby zdobyć władzę. (...) Chodzi o brak kręgosłupa, bo konsekwencja jest – w pragnieniu utrzymania władzy” - powiedział ks. Zieliński.

Rozmówcy Jacka Karnowskiego odnieśli się również do wielkich przegranych tych wyborów.

„Warto zwróci uwagę na lewicę postkomunistyczną i PSL. PSL albo może być topniejącą przystawką PO albo może zaatakować. (...) Jeśli połączą się tak blisko ze słabnącym obozem władzy, to może być kiepsko” - powiedział dr Tomasz Żukowski.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że slaby wynik kandydata ludowców w wyborach prezydenckich nie jest zaskoczeniem.

„W sprawach rolnych program PiS-u powinien być im bliższy. (...) Wyniku samego Jarubasa -  w przeciwieństwie do rezultatu kandydatki SLD - nie traktowałby jako jakiejś katastrofy, bo w wyborach prezydenckich PSL zawsze dostawał mało. (...) PSL może się odrodzić i z 6 procentami poparcia wejść do Sejmu” - powiedział publicysta.

Ks. Henryk Zieliński zauważył z kolei, że PSL to nie tylko rolnicy, ale również OSP i urzędy.

„To pewna grupa interesu, która potrafi glosować na swoją rzecz, wbrew interesowi Polski” - powiedział duchowny.

Prowadzący dyskusję Jacek Karnowski ponownie odniósł się do kwestii kampanii Bronisława Komorowskiego. Redaktor naczelny tygodnika „wSieci” zauważył, że urzędujący prezydent nie odniósł się do kwestii prywatyzacji Lasów Państwowych, a następnie zapytał swoich rozmówców o receptę na sukces wyborczy dla Andrzeja Dudy.

„W wyborach trzeba po prostu uczestniczyć, bo rozstrzygają się bardzo ważne sprawy dla Polski. To ważny moment, ważny dzień dla Polski” - podkreślił gość Salonu Dziennikarskiego.

Piotr Zaremba zwrócił z kolei uwagę na postawienie na zupełnie inny wizerunek prawicy w tych wyborach.  „Ciesze się,ze prawica zachowała się inaczej, niż zwykle się zachowywała. (...) Prawica często zachowywała się tak, jakby społeczeństwo miało się do niej nagiąć. (...) Musi być element uwodzenia społeczeństwa” - podkreślił publicysta.

Zaremba przypomniał, że już kilka late temu napisał w  „Rzeczpospolitej”, ze Andrzej Duda – wówczas nikomu nieznany - ma ogromny potencjał. Publicysta doszedł do takiego wniosku po tym, jak usłyszał przemówienie Dudy na na pogrzebie Władysława Stasiaka

Do tych słów odniósł się ks. Henryk Zieliński, który przypomniał, że Andrzej Duda był przyjacielem Władysława Stasiaka.

Jacek Karnowski podkreślił na koniec, że ewentualne zwycięstwo kandydata PiS w wyborach prezydenckich daje szansę na zmianę sytuacji w kraju i zakończenie konfliktów społecznych, jakie powstały po katastrofie smoleńskiej.

„To nadzieja dla Polski na nowy start, na nowy początek” - podkreślił redaktor naczelny tygodnika „wSieci”.

gah

[fot. Radio Warszawa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook