Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaremba: PSL może się odrodzić

16.05.2015

Temat II tury wyborów prezydenckich zdominował dyskusję w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 emitowanym na antenie Radia Warszawa. Gośćmi Jacka Karnowskieo byli: ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”), socjolog i analityk dr Tomasz Żukowski, zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba oraz reżyser i producent Maciej Pawlicki.

W drugiej części audycji rozmówcy redaktora naczelnego tygodnikawSieci” odnieśli się do kontrowersji wokół procedury wyborczej. Antoni Pawlicki podkreślił, że prawidłowy przebieg wyborów zależy od postawy obywateli, którzy powinni zaangażować się w dopilnowanie, aby głosowanie przebiegało poprawnie.

„Wiem, że w wielu komisjach nie mamy mężów zaufania, że strona Andrzeja Dudy nie  ma mężów zaufania. Jeśli stanie się coś złego i wynik nie będzie wiarygodny, to każdy z nas musi spojrzeć  w lustro i zapytać samego siebie: czy wszystko w tej sprawie zrobiłem?” - powiedział Pawlicki.

W podobnym tonie wypowiedział się ks. Henryk Zieliński.

„Trzeba patrzeć na ręce. To, że Andrzej Duda jest faworytem nie powinno usypiać czujności. Mężowie zaufania powinni być we wszystkich komisjach

-- podkreślił duchowny.

Następnie redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” odniósł się do kampanii Bronisława Komorowskiego.

„Boję się to, kiedy widzę, jak człowieka stać na to, by dosyć lekkomyślnie ratyfikować konwencję o zwalczaniu przemocy, to zastanawiam się, jaką woltę ten człowiek jest w stanie przeprowadzić przed kamerami, aby zdobyć władzę. (...) Chodzi o brak kręgosłupa, bo konsekwencja jest – w pragnieniu utrzymania władzy” - powiedział ks. Zieliński.

Rozmówcy Jacka Karnowskiego odnieśli się również do wielkich przegranych tych wyborów.

„Warto zwróci uwagę na lewicę postkomunistyczną i PSL. PSL albo może być topniejącą przystawką PO albo może zaatakować. (...) Jeśli połączą się tak blisko ze słabnącym obozem władzy, to może być kiepsko” - powiedział dr Tomasz Żukowski.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że slaby wynik kandydata ludowców w wyborach prezydenckich nie jest zaskoczeniem.

„W sprawach rolnych program PiS-u powinien być im bliższy. (...) Wyniku samego Jarubasa -  w przeciwieństwie do rezultatu kandydatki SLD - nie traktowałby jako jakiejś katastrofy, bo w wyborach prezydenckich PSL zawsze dostawał mało. (...) PSL może się odrodzić i z 6 procentami poparcia wejść do Sejmu” - powiedział publicysta.

Ks. Henryk Zieliński zauważył z kolei, że PSL to nie tylko rolnicy, ale również OSP i urzędy.

„To pewna grupa interesu, która potrafi glosować na swoją rzecz, wbrew interesowi Polski” - powiedział duchowny.

Prowadzący dyskusję Jacek Karnowski ponownie odniósł się do kwestii kampanii Bronisława Komorowskiego. Redaktor naczelny tygodnika „wSieci” zauważył, że urzędujący prezydent nie odniósł się do kwestii prywatyzacji Lasów Państwowych, a następnie zapytał swoich rozmówców o receptę na sukces wyborczy dla Andrzeja Dudy.

„W wyborach trzeba po prostu uczestniczyć, bo rozstrzygają się bardzo ważne sprawy dla Polski. To ważny moment, ważny dzień dla Polski” - podkreślił gość Salonu Dziennikarskiego.

Piotr Zaremba zwrócił z kolei uwagę na postawienie na zupełnie inny wizerunek prawicy w tych wyborach.  „Ciesze się,ze prawica zachowała się inaczej, niż zwykle się zachowywała. (...) Prawica często zachowywała się tak, jakby społeczeństwo miało się do niej nagiąć. (...) Musi być element uwodzenia społeczeństwa” - podkreślił publicysta.

Zaremba przypomniał, że już kilka late temu napisał w  „Rzeczpospolitej”, ze Andrzej Duda – wówczas nikomu nieznany - ma ogromny potencjał. Publicysta doszedł do takiego wniosku po tym, jak usłyszał przemówienie Dudy na na pogrzebie Władysława Stasiaka

Do tych słów odniósł się ks. Henryk Zieliński, który przypomniał, że Andrzej Duda był przyjacielem Władysława Stasiaka.

Jacek Karnowski podkreślił na koniec, że ewentualne zwycięstwo kandydata PiS w wyborach prezydenckich daje szansę na zmianę sytuacji w kraju i zakończenie konfliktów społecznych, jakie powstały po katastrofie smoleńskiej.

„To nadzieja dla Polski na nowy start, na nowy początek” - podkreślił redaktor naczelny tygodnika „wSieci”.

gah

[fot. Radio Warszawa]

Słowa kluczowe:

tygodnik

,

wSieci

,

wybory

,

obywatele

,

głosowanie

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook