Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Skwieciński: PiS broni demokracji

28.11.2015

Gośćmi Jacka Karnowskiego w „Salonie Dziennikarskim Floriańska 3” byli Agnieszka Romaszewska, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba. Publicyści rozmawiali na temat zapowiedzi niektórych środowisk dotyczących organizacji Majdanu w Warszawie i ataków na prof. Piotr Glińskiego.

„Nastroje nie sprzyjają jakiejś fali protestów nawet na skalę podobną do tej. Jaka była w latach 2005-2007. Nie spodziewam się tego, ale również nie lekceważę. (...) Zauważalna jest fala rozczarowań w środowiskach środka – ludzi będących kiedyś za PO, którzy zagłosowali na Dudę. A dali się zwieść frazeologii wyborczej PiS. W takich środowiskach rozczarowanie jest duże, nie lekceważyłbym tego do końca. (...) Nie sposób powiedzieć, w którą stronę to pójdzie” - powiedział Piotr Skwieciński.

„Myślę, że w porównania do Hitlera czy Łukaszenki wierzą jakieś liberalno-lewicowe dewotki. Politykom trudno w to uwierzyć” - zauważył Piotr Zaremba.

„Rząd powinien umieć się komunikować. (...) Jeśli nie wykona się zasadniczy kroków, niezależnie od tego jak się je wykona, ten wrzask na pewno będzie taki sam – jestem o tym przekonana. (...) Pewnego poziomu protestu nie da się uspokoić, trzeba natomiast tłumaczyć własnemu elektoratowi pewne kwestie” - zaznaczyła Agnieszka Romaszewska. 

Piotr Skwieciński skomentował sytuację w szerszym – europejskim - kontekście.

„Ktoś postawił tezę, że w Europie Zachodniej zaczyna zwyciężać model przewagi liberalizmu nad demokracją, taki model był w Portugalii. Ten przykład można przełożyć do Polski. PiS broni demokracji przed dyktaturą liberalnych elit i liberalnego porządku” - powiedział zastępca redaktor naczelnego tygodnika „wSieci”.

Agnieszka Romaszewska zwróciła uwagę na konieczność dbania o dobre prawo przez rządzących.

„Ważniejszym problemem jest to, jaka będzie legislacja, jaka teraz przejdzie. Nie da się zamknąć opozycji ust, która będzie krytykować. Jeśli ustawy będą źle przemyślane, będą miały dziury i luki, to znajdziemy się w głębokim kryzysie i to już za rok. To uważam za znacznie ważniejsze. Ciekawi mnie ustawa 500 zł na każde dziecko” - zaznaczyła dziennikarka.

„500 zł jest pomysłem dobrym. Jeśli chodzi o zapaść demograficzną Polski to jest spowodowana brakiem poczucia stabilności. (...) Te 500 zł oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa rodzin. Warto, żeby merytoryczna zgadzała się z potrzebami politycznymi” - stwierdził Piotr Skwieciński.

Goście skomentowali również sprawę prof. Piotr Glińskiego, który znalazł się pod ostrzałem tendencyjnych pytań dziennikarki TVP.

„Ta historia ma dwa aspekty. (...) Przekonałem się, jak łatwo media i środowiska opozycyjne mogą zapędzić ten rząd w pułapkę” -  powiedział Zaremba.

„Na początku miałem wrażenie, że ministerstwo dowiedziało się, że coś jest szykowane i w oparciu o plotki podjęło działania. Natomiast kiedy teatr zapowiada, że użyje aktorów pornograficznych, którzy odegrają na scenie akt seksualny, to ministerstwo miało obowiązek reagować. (...) Minister kultury nie mógł zrobić inaczej” - mówił publicysta.

„Jeśli chodzi o etykę dziennikarską, to nie był problem obrażania prof. Glińskiego, ale kłamstwa. (...) Dziennikarka zadając pytanie sugerowała, że minister Gliński czegoś zakazał” - przypomniała Agnieszka Romaszewska.

„Dziennikarz mediów publicznych oczywiście może przerywać, ale rzeczywiście podawano nieprawdziwe informacje” - powiedział Piotr Zaremba.

gah

[fot. wPolityce.pl]


Słowa kluczowe:

Platforma Obywatelska

,

PiS

,

fala

,

protesty

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook