Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: PiS broni demokracji

28.11.2015

Gośćmi Jacka Karnowskiego w „Salonie Dziennikarskim Floriańska 3” byli Agnieszka Romaszewska, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba. Publicyści rozmawiali na temat zapowiedzi niektórych środowisk dotyczących organizacji Majdanu w Warszawie i ataków na prof. Piotr Glińskiego.

„Nastroje nie sprzyjają jakiejś fali protestów nawet na skalę podobną do tej. Jaka była w latach 2005-2007. Nie spodziewam się tego, ale również nie lekceważę. (...) Zauważalna jest fala rozczarowań w środowiskach środka – ludzi będących kiedyś za PO, którzy zagłosowali na Dudę. A dali się zwieść frazeologii wyborczej PiS. W takich środowiskach rozczarowanie jest duże, nie lekceważyłbym tego do końca. (...) Nie sposób powiedzieć, w którą stronę to pójdzie” - powiedział Piotr Skwieciński.

„Myślę, że w porównania do Hitlera czy Łukaszenki wierzą jakieś liberalno-lewicowe dewotki. Politykom trudno w to uwierzyć” - zauważył Piotr Zaremba.

„Rząd powinien umieć się komunikować. (...) Jeśli nie wykona się zasadniczy kroków, niezależnie od tego jak się je wykona, ten wrzask na pewno będzie taki sam – jestem o tym przekonana. (...) Pewnego poziomu protestu nie da się uspokoić, trzeba natomiast tłumaczyć własnemu elektoratowi pewne kwestie” - zaznaczyła Agnieszka Romaszewska. 

Piotr Skwieciński skomentował sytuację w szerszym – europejskim - kontekście.

„Ktoś postawił tezę, że w Europie Zachodniej zaczyna zwyciężać model przewagi liberalizmu nad demokracją, taki model był w Portugalii. Ten przykład można przełożyć do Polski. PiS broni demokracji przed dyktaturą liberalnych elit i liberalnego porządku” - powiedział zastępca redaktor naczelnego tygodnika „wSieci”.

Agnieszka Romaszewska zwróciła uwagę na konieczność dbania o dobre prawo przez rządzących.

„Ważniejszym problemem jest to, jaka będzie legislacja, jaka teraz przejdzie. Nie da się zamknąć opozycji ust, która będzie krytykować. Jeśli ustawy będą źle przemyślane, będą miały dziury i luki, to znajdziemy się w głębokim kryzysie i to już za rok. To uważam za znacznie ważniejsze. Ciekawi mnie ustawa 500 zł na każde dziecko” - zaznaczyła dziennikarka.

„500 zł jest pomysłem dobrym. Jeśli chodzi o zapaść demograficzną Polski to jest spowodowana brakiem poczucia stabilności. (...) Te 500 zł oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa rodzin. Warto, żeby merytoryczna zgadzała się z potrzebami politycznymi” - stwierdził Piotr Skwieciński.

Goście skomentowali również sprawę prof. Piotr Glińskiego, który znalazł się pod ostrzałem tendencyjnych pytań dziennikarki TVP.

„Ta historia ma dwa aspekty. (...) Przekonałem się, jak łatwo media i środowiska opozycyjne mogą zapędzić ten rząd w pułapkę” -  powiedział Zaremba.

„Na początku miałem wrażenie, że ministerstwo dowiedziało się, że coś jest szykowane i w oparciu o plotki podjęło działania. Natomiast kiedy teatr zapowiada, że użyje aktorów pornograficznych, którzy odegrają na scenie akt seksualny, to ministerstwo miało obowiązek reagować. (...) Minister kultury nie mógł zrobić inaczej” - mówił publicysta.

„Jeśli chodzi o etykę dziennikarską, to nie był problem obrażania prof. Glińskiego, ale kłamstwa. (...) Dziennikarka zadając pytanie sugerowała, że minister Gliński czegoś zakazał” - przypomniała Agnieszka Romaszewska.

„Dziennikarz mediów publicznych oczywiście może przerywać, ale rzeczywiście podawano nieprawdziwe informacje” - powiedział Piotr Zaremba.

gah

[fot. wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook