Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Palikot we własnej pułapce

13.02.2013

"Jeśli ktoś wchodzi do takiej partii jak partia Palikota, to nie powinien się potem dziwić, że go źle traktują" - ocenia wyrzucenie Wandy Nowickiej z klubu Ruchu Palikota Piotr Zaremba, publicysta wPolityce.pl i tygodnika "W Sieci". Ale jak dodaje, ten spór między Nowicką i Palikotem jest dla niego bardzo odległy.

Niewątpliwie Palikot wywołał tę burzę, żeby osiągnąć swoje nędzne polityczne korzyści i to mu się nie udało. Ta cała intryga czy też kampania przeciwko Nowickiej pod pretekstem, że ona zawiniła wzięciem premii, obróciła się przeciwko niemu. Przede wszystkim dlatego, że przy tej okazji był on zmuszony naruszyć pewne tabu związane z polityczną poprawnością, atakować kobietę, feministkę, użył przy okazji niewłaściwych z punktu widzenia politycznej poprawności określeń. To jest więc taka sfera politycznego folkloru, która mnie pozostawia obojętnym. Nie kibicuję ani Nowickiej, bronionej przez SLD i przez Gazetę Wyborczą, ani oczywiście nie kibicuję Palikotowi.

Sprawa ma natomiast drugi wymiar, który jest bardzo ciekawy. Mianowicie, czy może być tak, że osoba niereprezentująca partii, klubu parlamentarnego zasiada w prezydium Sejmu. Jeśli to będzie konsekwentnie podtrzymywane, jeśli Nowicka pozostanie bezpartyjnym wicemarszałkiem, to prezydium Sejmu traci w tym momencie, nieformalny, ale jednak, charakter reprezentacji partii politycznych. I to jest niebezpieczny precedens. Dzisiaj jest to wykorzystywane przeciwko Ruchowi Palikota, który jest tu w jakiejś mierze sam sobie wienien, ale jutro może być wykorzystane przeciwko innym partiom. Naruszanie utartych zwyczajów parlamentarnych nie jest dobrą metodą. W tym sensie można powiedzieć, że źle się stało, kiedy kilka dni temu odrzucono wniosek o odwołanie Nowickiej. Wszystkie pozostałe partie mogłyby wstrzymać się od głosu i wówczas Palikot mógłby sobie sam ją odwołać.

To nie znaczy jednak, że Palikot odniesie z tego jakąkolwiek korzyść. On jest teraz w ślepym zaułku - ta walka z Nowicką jest zupełnie nieczytelna dla opinii publicznej - ona go konfliktuje ze znaczną częścią jego naturalnej bazy i powoduje, że odwloką się też ruchy związane z tworzeniem tego środowiska politycznego wokół Kwaśniewskiego - w każdym razie teraz będzie Palikotowi trudniej wziąć w tym udział. Z tego punktu widzenia to jest jego porażka i jakaś pułapka, w którą on się wepchnął.

Ale sam jestem ciekaw, co będzie dalej - bo, powtarzam, jeśli Nowicka rzeczywiście zostanie wicemarszałkiem "po wsze czasy", czyli do końca kadencji, to nie jest to coś, co budzi mój entuzjazm, czy coś, co bym pochwalał.

W teorii oczywiście mogę sobie wyobrazić, że przy nowym wniosku PO, PSL i SLD zagłosują tym razem za odwołaniem Nowickiej. Kiedy pierwszy raz odrzucano taki wniosek, mówiłem, że ta sprawa jeszcze wróci - co najmniej jakaś dyskusja na ten temat. Jak się jednak zachowają te partie przy ponownym wniosku o odwołanie Nowickiej nie mam zielonego pojęcia. Teoretycznie powinny jeszcze raz się zastanowić i być może głosować inaczej. Tylko to już ośmieszyłoby wszystkich. Po co było bowiem odrzucać wniosek o odwołanie Nowickiej wówczas, żeby ją jednak odwołać kilka tygodni później?

Dlatego ja jednak mam wrażenie - mówię o swoim wrażeniu, gdyż nie śledzę wypowiedzi publicznych w tej historii - że przynajmniej przez jakiś czas, partie koalicji rządowej plus SLD są zmuszone teraz podtrzymywać Nowicką. Jak długo? Nie wiem. Być może to zmierza w kierunku jakiegoś targu z Palikotem. I wówczas powstawałoby pytanie, kto by ten targ zawierał - Platforma, która za cenę dania mu satysfakcji i odwołania Nowickiej uzyska jego ustępstwo w kwestii np. jakichś głosowań, czy też być może lewica go przekona, żeby przeprosił Nowicką, wykonał jakiś gest, a w zamian wszyscy się zgodzą, żeby ona odeszła i została zatrudniona przez kogoś innego.

Oczywiście całość komplikuje pomysł, żeby następcą Nowickiej była Grodzka. Myślę, że mało kto jednak, łącznie z tymi osobami o liberalnych, lewicowych poglądach specjalnie tego chce. Tak więc to jest dodatkowa pułapka, bo odejście Nowickiej postawiłoby znowu na porządku dziennym pytanie, czy to Grodzka powinna być członkiem prezydium Sejmu, wicemarszałkiem Sejmu.

Dlatego doraźnie pewnie SLD i Leszek Miller i w jakiejś mierze także Platforma cieszą się z obecnego rozwiązania, bo Palikot jest w tym momencie w opałach. Ma dość trudną sytuację, bo z pewnością nasilają się jakieś wewnętrzne napięcia w jego partii, która nie jest i tak jednorodna - to jest w gruncie rzeczy jakaś zbieranina, to są ludzie, których nie łączy żadna mocna wartość, albo jakaś wspólna tradycja. Te osoby są ze sobą od niedawna, a jedyną rzeczą, którą ich łączyła była postać Palikota.

Teraz taki gwałtowny ruch z wyrzuceniem Nowickiej z pewnością nie będzie służył Palikotowi, będzie słabszym liderem, niż był przed tą całą historią. Jeśli więc założyć, że jego autorytet się zmniejszy, to część działaczy i posłów może zacząć się przeciwko niemu buntować, a to może być już dla niego groźne. Dlatego ja, na jego miejscu bym próbował jakoś załagodzić ten spór. Ale rozumiem, że nie chciał tego zrobić, zaparł się kierując urażoną ambicją, co rozumiem skąd inąd, bo polskie partie są dosyć wodzowskie i w sumie sytuacja, w której nie można zrobić co się chce ze swoim politykiem jest w jakiś sposób nienaturalna.

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook