Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Palikot we własnej pułapce

13.02.2013

"Jeśli ktoś wchodzi do takiej partii jak partia Palikota, to nie powinien się potem dziwić, że go źle traktują" - ocenia wyrzucenie Wandy Nowickiej z klubu Ruchu Palikota Piotr Zaremba, publicysta wPolityce.pl i tygodnika "W Sieci". Ale jak dodaje, ten spór między Nowicką i Palikotem jest dla niego bardzo odległy.

Niewątpliwie Palikot wywołał tę burzę, żeby osiągnąć swoje nędzne polityczne korzyści i to mu się nie udało. Ta cała intryga czy też kampania przeciwko Nowickiej pod pretekstem, że ona zawiniła wzięciem premii, obróciła się przeciwko niemu. Przede wszystkim dlatego, że przy tej okazji był on zmuszony naruszyć pewne tabu związane z polityczną poprawnością, atakować kobietę, feministkę, użył przy okazji niewłaściwych z punktu widzenia politycznej poprawności określeń. To jest więc taka sfera politycznego folkloru, która mnie pozostawia obojętnym. Nie kibicuję ani Nowickiej, bronionej przez SLD i przez Gazetę Wyborczą, ani oczywiście nie kibicuję Palikotowi.

Sprawa ma natomiast drugi wymiar, który jest bardzo ciekawy. Mianowicie, czy może być tak, że osoba niereprezentująca partii, klubu parlamentarnego zasiada w prezydium Sejmu. Jeśli to będzie konsekwentnie podtrzymywane, jeśli Nowicka pozostanie bezpartyjnym wicemarszałkiem, to prezydium Sejmu traci w tym momencie, nieformalny, ale jednak, charakter reprezentacji partii politycznych. I to jest niebezpieczny precedens. Dzisiaj jest to wykorzystywane przeciwko Ruchowi Palikota, który jest tu w jakiejś mierze sam sobie wienien, ale jutro może być wykorzystane przeciwko innym partiom. Naruszanie utartych zwyczajów parlamentarnych nie jest dobrą metodą. W tym sensie można powiedzieć, że źle się stało, kiedy kilka dni temu odrzucono wniosek o odwołanie Nowickiej. Wszystkie pozostałe partie mogłyby wstrzymać się od głosu i wówczas Palikot mógłby sobie sam ją odwołać.

To nie znaczy jednak, że Palikot odniesie z tego jakąkolwiek korzyść. On jest teraz w ślepym zaułku - ta walka z Nowicką jest zupełnie nieczytelna dla opinii publicznej - ona go konfliktuje ze znaczną częścią jego naturalnej bazy i powoduje, że odwloką się też ruchy związane z tworzeniem tego środowiska politycznego wokół Kwaśniewskiego - w każdym razie teraz będzie Palikotowi trudniej wziąć w tym udział. Z tego punktu widzenia to jest jego porażka i jakaś pułapka, w którą on się wepchnął.

Ale sam jestem ciekaw, co będzie dalej - bo, powtarzam, jeśli Nowicka rzeczywiście zostanie wicemarszałkiem "po wsze czasy", czyli do końca kadencji, to nie jest to coś, co budzi mój entuzjazm, czy coś, co bym pochwalał.

W teorii oczywiście mogę sobie wyobrazić, że przy nowym wniosku PO, PSL i SLD zagłosują tym razem za odwołaniem Nowickiej. Kiedy pierwszy raz odrzucano taki wniosek, mówiłem, że ta sprawa jeszcze wróci - co najmniej jakaś dyskusja na ten temat. Jak się jednak zachowają te partie przy ponownym wniosku o odwołanie Nowickiej nie mam zielonego pojęcia. Teoretycznie powinny jeszcze raz się zastanowić i być może głosować inaczej. Tylko to już ośmieszyłoby wszystkich. Po co było bowiem odrzucać wniosek o odwołanie Nowickiej wówczas, żeby ją jednak odwołać kilka tygodni później?

Dlatego ja jednak mam wrażenie - mówię o swoim wrażeniu, gdyż nie śledzę wypowiedzi publicznych w tej historii - że przynajmniej przez jakiś czas, partie koalicji rządowej plus SLD są zmuszone teraz podtrzymywać Nowicką. Jak długo? Nie wiem. Być może to zmierza w kierunku jakiegoś targu z Palikotem. I wówczas powstawałoby pytanie, kto by ten targ zawierał - Platforma, która za cenę dania mu satysfakcji i odwołania Nowickiej uzyska jego ustępstwo w kwestii np. jakichś głosowań, czy też być może lewica go przekona, żeby przeprosił Nowicką, wykonał jakiś gest, a w zamian wszyscy się zgodzą, żeby ona odeszła i została zatrudniona przez kogoś innego.

Oczywiście całość komplikuje pomysł, żeby następcą Nowickiej była Grodzka. Myślę, że mało kto jednak, łącznie z tymi osobami o liberalnych, lewicowych poglądach specjalnie tego chce. Tak więc to jest dodatkowa pułapka, bo odejście Nowickiej postawiłoby znowu na porządku dziennym pytanie, czy to Grodzka powinna być członkiem prezydium Sejmu, wicemarszałkiem Sejmu.

Dlatego doraźnie pewnie SLD i Leszek Miller i w jakiejś mierze także Platforma cieszą się z obecnego rozwiązania, bo Palikot jest w tym momencie w opałach. Ma dość trudną sytuację, bo z pewnością nasilają się jakieś wewnętrzne napięcia w jego partii, która nie jest i tak jednorodna - to jest w gruncie rzeczy jakaś zbieranina, to są ludzie, których nie łączy żadna mocna wartość, albo jakaś wspólna tradycja. Te osoby są ze sobą od niedawna, a jedyną rzeczą, którą ich łączyła była postać Palikota.

Teraz taki gwałtowny ruch z wyrzuceniem Nowickiej z pewnością nie będzie służył Palikotowi, będzie słabszym liderem, niż był przed tą całą historią. Jeśli więc założyć, że jego autorytet się zmniejszy, to część działaczy i posłów może zacząć się przeciwko niemu buntować, a to może być już dla niego groźne. Dlatego ja, na jego miejscu bym próbował jakoś załagodzić ten spór. Ale rozumiem, że nie chciał tego zrobić, zaparł się kierując urażoną ambicją, co rozumiem skąd inąd, bo polskie partie są dosyć wodzowskie i w sumie sytuacja, w której nie można zrobić co się chce ze swoim politykiem jest w jakiś sposób nienaturalna.

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook