Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba o tożsamości politycznej Grzegorza Schetyny

19.08.2016

To nie jest specjalna nowina, ze Platforma Obywatelska ma wielki kłopot - kłopot z wizerunkiem, kłopot z programem, kłopot z tożsamością. Ostatnio bardzo dużo mówi się na temat wywiadu Grzegorza Schetyny, w którym stwierdził, że jego partia będzie partią konserwatywno-liberalną, że w jakiś sposób zauważa ten skręt w prawą stronę, jaki nastąpił w społeczeństwie polskim i w Europie. To jest oczywiście powszechnie krytykowane - mówił w wideokomentarzu Piotr Zaremba, publicysta tygodnika "wSieci".

Publicysta zastanawiał się nad tym manewrem i doszedł do wniosku, że "krytyka PiS-u za to, że wydaje za dużo pieniędzy, że jest zbyt socjalny, ma jakiś sens, ale jest tu bardzo wielu chętnych do podobnego poglądu, do podobnej kampanii".

- Jest i Nowoczesna, i Janusz Korwin Mikke, i - w gruncie rzeczy - Kukiz, jak przebijemy się przez tą niejasną antypartyjną retorykę - powiedział Piotr Zaremba.

Jak dodał, PO była taka kiedyś.

- Z kolei w sprawach światopoglądowych, obyczajowych, to mam wrażenie, że trochę to się tak ułożyło, że bardzo trudno PO być partią konserwatywną. PiS jest jednak wiarygodne w obronie polskiej tożsamości, patriotyzmu, tradycyjnych wartości i obyczajów. Nie wiem, co by tu było do ugrania, choć trzeba przyznać, że PO nie jest partią radykalną, o kierunku antyklerykalnym. Nie jest partią skrajnie lewicową. Wielu lokalnych działaczy to osoby o dość konserwatywnych poglądach. Natomiast zbudowała sobie pozycję kontry PiS i chyba trudno będzie jej na pole PiS-u wejść - mówił.

Pojawiło się także pytanie o wiarygodność partii i jej lidera.

- Każda z partii w Polsce miała taki okres, kiedy szukała swojego miejsca na scenie, zmieniała poglądy w różnych sprawach. W przypadku PO te liftingi są zbyt radykalne, zbyt przypominają maskaradę. To dotyczy także lidera. Grzegorz Schetyna nigdy nie był kojarzony z poglądami lewicowymi, tak, jak np. jego poprzedniczka Ewa Kopacz. Kiedy ok. półtora roku temu Platforma mocno skręcała w lewo, nie mówił nic, a ma się takie wrażenie, że jego podstawowym problemem jest - w gruncie rzeczy - brak poglądów. To jest typ funkcjonariusza partyjnego, który pilnuje kasy, pilnuje aparatu, dyscypliny, ale nie ma za wiele do powiedzenia na tematy programowe. Schetynie trudno jest być jakimkolwiek politykiem - liberalnym, konserwatywnym, socjalnym - to za każdym razem jest kłopot - podkreślił publicysta.

Zaremba podkreślił także, jak ważne jest posiadanie jakichkolwiek poglądów.

- Parę lat temu bardzo często prorokowało się nam, że polska polityka jest polityką bez treści, polityką czystego PR. Okazało się to zupełną nieprawdą. Opłacało się mieć poglądy. To jest przykład Jarosława Kaczyńskiego. On w różnych sprawach dokonuje wolt, w różnych sprawach często zmienia poglądy, ale w zasadniczej wizji funkcjonowania państwa i organizacji społeczeństwa mamy od wielu lat do czynienia z wyraźnym kontinuum.  Schetyna jest tutaj skrajnym przeciwieństwem. Nie to, że ma on nawet skrajnie przeciwne poglądy do Jarosława Kaczyńskiego. Ma raczej problem z ich znalezieniem. To z resztą od zawsze był jego problem - zwrócił uwagę.

Podkreślił, że "jeśli rzeczywiście Platforma szuka jakiegoś miejsca na scenie, to nie jest jeszcze ten czas, żeby sugerować, że go znalazła".

- To chyba jest tak naprawdę zadanie dla innego lidera - dodał Piotr Zaremba
 


 

wkt/youtube.com/wPolityce

[youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook