Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Niepokojące działanie Rosjan

15.04.2012

Biorąc pod uwagę analogię z MAK, można domniemywać, że ostatnie wydarzenia nie są pomyłką, ani przypadkiem – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta „Uważam Rze” oraz wPolityce.pl Piotr Zaremba.

Stefczyk.info: Sobotnia „Rzeczpospolita” napisała, że polska prokuratura realizując wniosek o pomoc prawną Rosjan przesłała zapytanie do IPN dotyczące przeszłości rodziny dwóch pilotów, którzy zginęli w Smoleńsku. Jak Pan to ocenia?

Piotr Zaremba: Dziwi mnie takie działanie prokuratury. Można w różny sposób interpretować to zdarzenie. Może to być świadectwo gmatwania śledztwa, rozpoczynania długotrwałych procedur, które powodują, że czynności śledcze się wydłużają. Toczącym się w Rosji śledztwem często strona rosyjska motywowała brak zgody na wydanie części dowodów Polsce. Jednak jest inna hipoteza, wzmacniana złymi doświadczeniami ze stroną rosyjską. Możemy mieć do czynienia z jakąś próbą uwikłania pilotów. Widać dziwną dysproporcję w podejściu do ofiar katastrofy. Dwa piloci mieli być znacznie bardziej prześwietleni niż reszta załogi i pasażerów Tupolewa, który się rozbił.

Dlaczego Rosjanie mogli sprawdzać akurat ich?

Przypomina mi się historia gen. Błasika i śledztwa MAK. Rosjanie, pozornie niezorientowani w relacjach, jakie zachodziły między ofiarami katastrofy, precyzyjnie wytypowali osobę, którą próbowali skompromitować. To w sposób naturalny każe się zastanawiać, czy w podobny sposób strona rosyjska nie chce zaatakować pilotów. Jak wynikało z artykułu „Rzeczpospolitej” ostatecznie do Rosji nie trafiły żadne informacje z IPN, ale cała historia świadczy o tym, że Rosjanie czegoś szukali. Być może chcieli sprawdzić, czy w śledztwie lub w kampanii medialnej wokół katastrofy można wykorzystać  jakiś dodatkowy trop. To jest niepokojące.

Często słyszymy, że Rosja jest chaotyczna, że ma u siebie bałagan. Czy w sprawie śledztw dot. katastrofy można mówić o jakimś przypadku?

Historia gen. Błasika pokazywała, że biurokracja MAKu była bardzo dobrze przygotowana. Warto przypomnieć, że zaledwie chwilę po katastrofie smoleńskiej wiceszef MAK zadzwonił do Edmunda Klicha i niejako namaścił go na akredytowanego strony polskiej. Pierwsze decyzje dot. polskich przedstawicieli czy sposobu prowadzenia postępowania dot. katastrofy podjęli de facto Rosjanie. O krokach prokuratury wiemy mniej, ale biorąc pod uwagę analogię z MAK, można domniemywać, że ostatnie wydarzenia nie są pomyłką, ani przypadkiem.

Jak w kontekście ostatnich doniesień związanych z katastrofą oraz śledztwem ocenia Pan piątkowe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie?

Są dwie interpretacje tego wystąpienia. Można uznać, że nerwowa reakcja premiera Tuska wynika z poczucia, że zakończenie prac komisji Millera to nie koniec, że konstrukcja oparta o koncepcję nie drażnienia Rosjan zaczyna się sypać. Jednak ja jestem zwolennikiem innej interpretacji. W mojej ocenie to było raczej zagranie podyktowane potrzebami scenariusza medialno-marketingowego. Wydaje się, że premierowi zależało na ostrym starciu, żeby móc kontynuować taktykę widoczną szczególnie od opublikowania raportu MAK.

Na czym ona polega?

Chodzi o jednoczenie społeczeństwa pod własnym sztandarem, pod hasłem ochrony przed konfliktem z Rosją oraz radykałami w społeczeństwie. Przemówienie premiera Tuska moim zdaniem było właśnie kontynuowaniem tego scenariusza. Platforma wciąć próbuje wykorzystać kwestię katastrofy smoleńskiej do mobilizowania tej części społeczeństwa, która boi się wstrząsu, boi się awantury.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook