Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaremba: możliwa zmiana koalicji

25.11.2011

Czy w tej kadencji dojdzie do wymiany koalicji? Niewykluczone, że PO zamieni PSL na SLD.

Media traktują pierwsze opory ludowców wobec polityki wspólnego z PO rządu jako rytualne. Obowiązuje wizja z poprzedniej kadencji: PSL to swoisty związek zawodowy urzędników i działaczy, dla których udział we władzy jest okolicznością decydującą. Dlaczego miałby ryzykować utratę setek posad w imię na przykład obrony kobiet przed zbyt późnym przechodzeniem na emeryturę?

Z tego punktu widzenia pomysły zgłaszane przez nowego szefa klubu PSL Jana Burego: uzależnienie wieku emerytalnego kobiet od posiadania i liczby dzieci jawią się jako spektakl. Zmierzający na przykład do wyciśnięcia czegoś dla siebie.

Ale możliwe, że tym razem to coś więcej. PSL rzeczywiście ceni sobie udział we władzy. Ale nie może przecież stawiać na taki udział, jeśli stawką będzie własne unicestwienie. A co prawda wydłużenie wieku emerytalnego pytania „być albo nie być” jeszcze nie podsuwa. Ale już stopniowe obejmowanie rolników powszechnym ubezpieczeniem społecznym – tak.

Wiele wskazuje na to, że Donald Tusk uzgodnił wprawdzie z Waldemarem Pawlakiem ogólne zasady swojego expose, ale nie szczegóły. Jeśli premier uznanł w ostatniej chwili, że średniozamożni rolnicy liczą się od 6 procent, a nie od 15, a tak podobno było,  to dla liderów PSL jest to różnica stanowiąca być może o politycznym życiu w wiejskich gminach. A zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego: wojny w obronie rolników może grozić pragmatycznym ludowcom anihilacją. Ileż razy można się przeczołgiwać nad progiem wyborczym.

Z kolei PO może się tak bardzo z ludowcami nie liczyć. W roku 2007 Tuskowi zależało na koalicji bez lewicy. Za świeże były jeszcze echa afery Rywina, PiS-owi wyrywano wielu wyborców o szczerze antykomunistycznych przekonaniach. Oni by tego nie przełknęli. Ale dziś podziały układają się całkiem inaczej. Leszek Miller wyraźnie się zgłasza, także w konkretnych sporach z PSL zajmuje stanowisko „miejskie”, bliższe PO.

Wszyscy usłyszeli jego złośliwości pod adresem Tuska podczas debaty nad expose. Tymczasem ta mowa zawierała powtarzaną kilkakrotnie i bardzo natrętnie ofertę współpracy. A w odwodzie jest i Janusz Palikot. Tu rzecz byłaby psychologicznie trudniejsza. Ale nie niemożliwa, Palikot chętnie złagodzi obecną retorykę w zamian za dowartościowanie, bo tak naprawdę gra o większą stawkę niż jego aktualna dziwaczna partia. Gra o uzyskanie wpływów w samej Platformie. To oczywiście może z kolei popychać Tuska do ostrożności, to jak gra z krokodylem, który może odgryźć rękę. Ale skorzystać z Palikotowych głosów – czemu nie?

Do tej pory głównym argumentem za koalicją PO-PSL było nie wchodzenie sobie obu ugrupowań w drogę. Miały oddzielne elektoraty i interesy. Ale jeśli serio traktować reformatorskie zapowiedzi Tuska, małżeństwo z PSL może być trudne do utrzymania. Wzięcie SLD nie będzie zaś kosztowało prawie nic. Może byłoby groźne, gdyby kierował tą partią ostry gracz zabiegający o usamodzielnienie się. Wtedy mógłby wykorzystać tę koalicję do odbicia się od dna, do realnej konkurencji z PO. Ale przy wszystkich pozorach imperialności 65-letni Miller jest jak się zdaje zainteresowany głownie błyszczeniem. Możliwe, że zgodzi się na rolę zjadanej powoli przystawki, łatwiej niż skądinąd bardziej bezbarwny Napieralski.

Tusk ma wszystkie dane aby takiej wymiany dokonać. Nawet bunt platformerskich konserwatystów nie jest groźny – jedyny gracz, który mógłby go dokonać, Jarosław Gowin, dostał zabawkę, ministerstwo sprawiedliwości, i zajmie się nią na serio. Bo chce tam czegoś dokonać. Nie twierdzę, że do wymiany koalicji na pewno dojdzie. Twierdzę, że Platforma przyparła ludowców do muru i mogą oni nie mieć wyjścia. Naturalnie dodatkowy wpływ na sytuacje będą miały finansowe wstrząsy. Ale one z reguły sprzyjają raczej przebudowie niż stabilizacji sceny,

Piotr Zaremba

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook