Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Lis program zamienił w polityczną agitkę

23.05.2015

„Jednych poniża, innym daje komfort wypowiedzi” - mówił Piotr Zaremba o "gwieździe" TVP.

Między innymi o roli mediów w zakończonej właśnie kampanii wyborczej i przeprowadzanym w TVP konkursie na stanowisko prezesa i członków zarządu rozmawiali goście Michała Karnowskiego w „Salonie Dziennikarskim Floriańska 3”. Wspólną audycję Radia Warszawa, Tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl odwiedzili Marzena Nykiel, red. nacz. portalu wPolityce.pl, Marek Markiewicz - prawnik i wykładowca, Piotr Zaremba - z-ca red. nacz. tygodnika „wSieci” i ks. Henryk Zieliński - red. nacz. Tygodnika „Idziemy”.

„Mimo ciszy wyborczej wolno nam rozmawiać o telewizji w kampanii. Dwa tygodnie temu podczas ciszy po przed pierwszą turą wyborów mieliśmy wiele cierpkich uwag na temat działalności telewizji publicznej. Mam wrażenie, że w ostatnich dwóch tygodniach, pomiędzy turami, te wszystkie negatywne zjawiska się nasiliły” - mówił Piotr Zaremba.

„Symboliczne stało się nazwisko prowadzącego swój program w TVP Tomasza Lisa. On ten program zamienił w polityczną agitkę. Jednych poniża, innym daje komfort wypowiedzi” - opisywał publicysta.

Michał Karnowski przypomniał okoliczności przeprowadzanego właśnie konkursu na prezesa i członków zarządu TVP. „Są protesty, bo oto okazało się, że po pierwszej turze „aparatczycy wycinają tzw. ludzi kultury”. Chodzi o panią Agnieszkę Odorowicz” - przypomniał Piotr Zaremba.

Karnowski wyjaśnił, że po odpadnięciu z konkursu kandydatury Odorowicz, „zaniepokojenie” tym faktem wyraził prezydent Bronisław Komorowski. „Samo to zainteresowanie to już jest przejaw czegoś niepokojącego” - skomentował.

„Juliusz Braun, prezes TVP często bywał dla nas agresorem, ale nawet dla hunwejbinów nie zawsze był wygodny, bo robił czasem rzeczy, które nie były dla nich wygodne. Wyemitował np. pierwszy film Anity Gargas, drugiego już nie, ale pierwszy był. Ale mam wrażenie, że to, co działo się ostatnio w kampanii wyborczej, to jeszcze nie koniec. Nie pokazano nam jeszcze pełni „możliwości”, jak napisałem w felietonie we wSieci - może być jeszcze gorzej” - stwierdził Piotr Zaremba.

Według Marzeny Nykiel, „telewizja publiczna powinna zacząć realizować misję, którą dawno porzuciła”. „Delikatnie mówiąc TVP realizuje teraz sugestie lewej strony obyczajowej. Pamiętamy jak, mimo protestów emitowano spot promujący związki partnerskie, podczas gdy wszelkie inicjatywy prorodzinne są odrzucane. Patrząc szerzej - wartości chrześcijańskie są odrzucane, wydaje się, że misja chrześcijańska jest realizowana poprzez transmisję mszy z Watykanu. I na tym koniec” - zauważyła Nykiel. Dodała także, że w TVP bardzo brakuje wartościowych programów dla dzieci i młodzieży.

„Nie ma programów, które formowały by młodzież i dzieci. Telewizja zamiast formować, deformuje - to jest wszystko przechylone w jedną stronę” - komentowała.

Do sprawy Tomasza Lisa i jego zaangażowania w kampanii wyborczej po stronie jednego z kandydatów odniósł się także mec. marek Markiewicz. „Tomasz Lis nie jest nierozumny. Jeśli on się myli, to dokładnie tak, jak chce się mylić” - skomentował incydent, za który Lis przepraszał nawet jednego z kandydatów.

Ksiądz Zieliński zauważył, że do takich incydentów i manipulacji nie dochodziłoby gdyby podzielono możliwość finansowania mediów. „Gdyby były granty, którymi dysponują np. poszczególne partie. Dlaczego jedna z partii, która np. jest marginalizowana nie mogłaby wziąć tych pieniędzy i iść np. do TV Trwam, która zrobiła by dobry program?” - pytał duchowny, sugerując, że pieniędzmi na media nie powinien dysponować tylko rząd.

Piotr Zaremba przypomniał, że w czasie „afery Rywina” stał na stanowisku, że TVP należy zlikwidować.

„Bo tam panoszyło się SLD, które czuło się zupełnie bezkarne. Dzisiaj jednak zmieniłem zdanie. TVP, mimo swoich mankamentów, robi jednak jakieś rzeczy historyczne, to stamtąd można dowiedzieć się, że jest rocznica np. 17 września, inne telewizje czasem to pomijają. Serial „Sprawiedliwi” przypominający o Polakach ratujących Żydów został jednak zrealizowany w TVP” - zauważył Zaremba.

Goście Salonu Dziennikarskiego „Floriańska 3” rozmawiali także o kuriozalnej strategii, według której wielu pracowników telewizji publicznej zostało przeniesionych do zewnętrznej firmy „Leasing Team”.

„W TVP dokonało się działanie haniebne, tak nie było nawet w Korei. Teraz jest tak, że kto inny jest pracodawcą, a kto inny odbiorcą utworu, który tworzy dziennikarz. Zawsze mówiło się, że dziennikarz musi mieć stałość pracy, żeby mógł być obiektywny. Teraz młody człowiek ma kredyt i może zostać zwolniony, pracuje w strachu” - mówił Markiewicz.

„Zupełnie inaczej pracuje dziennikarz, który ma legitymację TVP, kiedy stoi za nim wielka firma, kiedy ma opiekę prawną. Wtedy może dociekać prawdy, robić rzetelne materiały. Jeśli jest w jakiejś firmie, ta sytuacja diametralnie się zmienia” - komentowała Marzena Nykiel.

ez,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook