Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Lis program zamienił w polityczną agitkę

23.05.2015

„Jednych poniża, innym daje komfort wypowiedzi” - mówił Piotr Zaremba o "gwieździe" TVP.

Między innymi o roli mediów w zakończonej właśnie kampanii wyborczej i przeprowadzanym w TVP konkursie na stanowisko prezesa i członków zarządu rozmawiali goście Michała Karnowskiego w „Salonie Dziennikarskim Floriańska 3”. Wspólną audycję Radia Warszawa, Tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl odwiedzili Marzena Nykiel, red. nacz. portalu wPolityce.pl, Marek Markiewicz - prawnik i wykładowca, Piotr Zaremba - z-ca red. nacz. tygodnika „wSieci” i ks. Henryk Zieliński - red. nacz. Tygodnika „Idziemy”.

„Mimo ciszy wyborczej wolno nam rozmawiać o telewizji w kampanii. Dwa tygodnie temu podczas ciszy po przed pierwszą turą wyborów mieliśmy wiele cierpkich uwag na temat działalności telewizji publicznej. Mam wrażenie, że w ostatnich dwóch tygodniach, pomiędzy turami, te wszystkie negatywne zjawiska się nasiliły” - mówił Piotr Zaremba.

„Symboliczne stało się nazwisko prowadzącego swój program w TVP Tomasza Lisa. On ten program zamienił w polityczną agitkę. Jednych poniża, innym daje komfort wypowiedzi” - opisywał publicysta.

Michał Karnowski przypomniał okoliczności przeprowadzanego właśnie konkursu na prezesa i członków zarządu TVP. „Są protesty, bo oto okazało się, że po pierwszej turze „aparatczycy wycinają tzw. ludzi kultury”. Chodzi o panią Agnieszkę Odorowicz” - przypomniał Piotr Zaremba.

Karnowski wyjaśnił, że po odpadnięciu z konkursu kandydatury Odorowicz, „zaniepokojenie” tym faktem wyraził prezydent Bronisław Komorowski. „Samo to zainteresowanie to już jest przejaw czegoś niepokojącego” - skomentował.

„Juliusz Braun, prezes TVP często bywał dla nas agresorem, ale nawet dla hunwejbinów nie zawsze był wygodny, bo robił czasem rzeczy, które nie były dla nich wygodne. Wyemitował np. pierwszy film Anity Gargas, drugiego już nie, ale pierwszy był. Ale mam wrażenie, że to, co działo się ostatnio w kampanii wyborczej, to jeszcze nie koniec. Nie pokazano nam jeszcze pełni „możliwości”, jak napisałem w felietonie we wSieci - może być jeszcze gorzej” - stwierdził Piotr Zaremba.

Według Marzeny Nykiel, „telewizja publiczna powinna zacząć realizować misję, którą dawno porzuciła”. „Delikatnie mówiąc TVP realizuje teraz sugestie lewej strony obyczajowej. Pamiętamy jak, mimo protestów emitowano spot promujący związki partnerskie, podczas gdy wszelkie inicjatywy prorodzinne są odrzucane. Patrząc szerzej - wartości chrześcijańskie są odrzucane, wydaje się, że misja chrześcijańska jest realizowana poprzez transmisję mszy z Watykanu. I na tym koniec” - zauważyła Nykiel. Dodała także, że w TVP bardzo brakuje wartościowych programów dla dzieci i młodzieży.

„Nie ma programów, które formowały by młodzież i dzieci. Telewizja zamiast formować, deformuje - to jest wszystko przechylone w jedną stronę” - komentowała.

Do sprawy Tomasza Lisa i jego zaangażowania w kampanii wyborczej po stronie jednego z kandydatów odniósł się także mec. marek Markiewicz. „Tomasz Lis nie jest nierozumny. Jeśli on się myli, to dokładnie tak, jak chce się mylić” - skomentował incydent, za który Lis przepraszał nawet jednego z kandydatów.

Ksiądz Zieliński zauważył, że do takich incydentów i manipulacji nie dochodziłoby gdyby podzielono możliwość finansowania mediów. „Gdyby były granty, którymi dysponują np. poszczególne partie. Dlaczego jedna z partii, która np. jest marginalizowana nie mogłaby wziąć tych pieniędzy i iść np. do TV Trwam, która zrobiła by dobry program?” - pytał duchowny, sugerując, że pieniędzmi na media nie powinien dysponować tylko rząd.

Piotr Zaremba przypomniał, że w czasie „afery Rywina” stał na stanowisku, że TVP należy zlikwidować.

„Bo tam panoszyło się SLD, które czuło się zupełnie bezkarne. Dzisiaj jednak zmieniłem zdanie. TVP, mimo swoich mankamentów, robi jednak jakieś rzeczy historyczne, to stamtąd można dowiedzieć się, że jest rocznica np. 17 września, inne telewizje czasem to pomijają. Serial „Sprawiedliwi” przypominający o Polakach ratujących Żydów został jednak zrealizowany w TVP” - zauważył Zaremba.

Goście Salonu Dziennikarskiego „Floriańska 3” rozmawiali także o kuriozalnej strategii, według której wielu pracowników telewizji publicznej zostało przeniesionych do zewnętrznej firmy „Leasing Team”.

„W TVP dokonało się działanie haniebne, tak nie było nawet w Korei. Teraz jest tak, że kto inny jest pracodawcą, a kto inny odbiorcą utworu, który tworzy dziennikarz. Zawsze mówiło się, że dziennikarz musi mieć stałość pracy, żeby mógł być obiektywny. Teraz młody człowiek ma kredyt i może zostać zwolniony, pracuje w strachu” - mówił Markiewicz.

„Zupełnie inaczej pracuje dziennikarz, który ma legitymację TVP, kiedy stoi za nim wielka firma, kiedy ma opiekę prawną. Wtedy może dociekać prawdy, robić rzetelne materiały. Jeśli jest w jakiejś firmie, ta sytuacja diametralnie się zmienia” - komentowała Marzena Nykiel.

ez,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook