Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Kukiz'15 po stronie zdrowego rozsądku

14.01.2017

Goście "Salonu Dziennikarskiego" dyskutowali o kryzysie parlamentarnym.

Goście Salonu Dziennikarskiego na antenie TVP Info dyskutowali o kryzysie parlamentarnym, o jego przyczynach i ewentualnych skutkach. Zdaniem wszystkich gości, to opozycja najwięcej straciła na awanturze, która miała miejsce w polskim Sejmie.

„Jarosław Kaczyński grał na rożnych fortepianach, które momentami zgrzytały. Kuchciński był bliski wyłożenia się psychicznego” - powiedział Piotr Skwieciński.

„Te instrumenty zadziałały. Mam wrażenie, że działania opozycji zostały przyjęte nieprzychylnie. Bardzo silną cechą Polaków jest to, że nie lubią czegokolwiek co może się kojarzyć z warcholstwem. Opozycja dała się z tym skojarzyć i nie mogło się to podobać. Nie mieli scenariusza, weszli w to na ślepo. Opozycja przegrała, a rząd ma dobrą passę w innych sprawach” – dodał.

Wojciech Reszczyński przekonywał, że nieuprawnione jest twierdzenie iż PiS chciał ograniczyć dostęp mediów do parlamentu.

„Też uważam, że opozycja poniosła klęskę. Nie jest prawdą, że wyrzucano dziennikarzy z Sejmu. Chodziło o to, by uporządkować ich pracę. (…) Nikt mi nie wmówi, że PiS chciało ograniczyć pracę w Sejmie” – powiedział.

Z tą teorią nie zgodził się Piotr Zaremba.

„To szło za daleko i PiS wycofał się z części rozwiązań” - przekonywał dziennikarz „wSieci”.

Zdaniem Reszczyńskiego PiS zachował się odpowiedzialnie.

„Jedna strona zachowała się odpowiedzialnie, a druga wręcz odwrotnie i jestem przekonany, że będzie ponosiła konsekwencję swoich działań” – powiedział.

Ks. Henryk Zieliński zwrócił uwagę na moment, w którym opozycja rozpoczęła okupację Sali Plenarnej.

„Mamy jako naród katolicki mamy głęboko zakorzenioną potrzebę świętowania. Święta Bożego Narodzenia są u nas niesamowita. Próba zakłócenia tych świąt nie mogła spotkać się ze zrozumieniem. Wpadki pana Kijowskiego i Petru ośmieszyły tę formację. Argument w postaci budżetu, który miał być nielegalny nie spotkał się z odzewem na zachodzie” – powiedział.

Piotr Zaremba apelował o wzajemny szacunek wszystkich uczestników konfliktu i zwrócił uwagę na zachowanie ugrupowania Kukiz'15.

„To nie jest tak, że większość może wszystko. (…) Jest też tak, że obie strony powinny się szanować. Dlatego szanuje model działania Kukiz'15, choć wcześniej krytykowałem ich za wiele spraw. Oni pokazali, że można być nie po jednej ze stron, ale po stronie zdrowego rozsądku”- powiedział.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego:

„Opozycja dała się poznać jako siła, która jest gotowa zaszkodzić Polsce. To się nie udało, ale takie działania jak blokada parlamentu to oczywisty sygnał wysyłany na zewnątrz jako sygnał niestabilności Polski. Tak mogą to odebrać nasi partnerzy, ale też inwestorzy. To co się stało, wpisuje się w szerszy kontekst. Obie strony eskalują. I rząd i opozycja idą coraz dalej w tym konflikcie” – powiedział.

Prowadzący audycje Jacek Karnowski pytał o to czy naprawdę można znaleźć symetrię w działaniach opozycji i rządu. Przypomniał jak tragiczne skutki w polskiej historii miały próby zrywania Sejmu.

„Działania opozycji były nieadekwatne w stosunku do tego co zrobił rząd. Chodzi mi jednak o cały okres władzy PiS. Powtórzę: obie strony eskalują” - odpowiedział Skwieciński.

Ks. Henryk Zieliński jest przeciwny wyciąganiu konsekwencji prawnych wobec posłów, którzy blokowali salę sejmowa.

„Bałbym się sytuacji kiedy posłowie mieliby stanąć przed prokuratorem. Wiem że przekroczyli granicę” – powiedział.

Piotr Zaremba odniósł się do sprawy ewentualnego blokowania dotacji unijnych dla Polski.

„Można próbować blokować dopływ pieniędzy z zewnątrz. Ale jest to mało prawdopodobne. Instytucje europejskie mają wystarczająco dużo kłopotów. To może zaszkodzić jeszcze bardziej opozycji” – powiedział.

Skomentował tez pomysł karania posłów opozycji.

„Pamiętajmy, że posłowie nie są prywatnymi osobami. Są też reprezentantami pewnych grup elektoratu. Represje wobec posłów to też represje wobec tych, którzy tych posłów wybrali” – stwierdził.

Piotr Skwieciński stwierdził:

„Bałbym się sytuacji, w której w Polsce większość liderów opozycji nie może kandydować w wyborach. Nie ma dobrego rozwiązania. Bałbym się w sytuacji, w których porównania Polski do państwa policyjnego byłby bardziej adekwatne niż do tej pory”.

Skwieciński przypomniał słowa też wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o Andrzeju Lepperze i Samoobronie blokujących mównicę sejmową. Prezes PiS mówił, że nie chce, by mównica znalazła się w cieniu urzędu prokuratora.

Ks. Henryk Zieliński stwierdził, że jednym z niewielu beneficjentów kryzysu może być Polskie Stronnictwo Ludowe i jego lider.

„Wydaje mi się, że troszeczkę skorzystał PSL i Kosiniak-Kamysz., wypłynął i dał o sobie znać jako sensowna opozycja. Ten konflikt pokazał, że opozycja jest bardzo mocno sterowana z zewnątrz, chyba z zagranicy. KOD jest to też struktura zarejestrowana na tzw. słupa. Perspektywa poprawy stosunków z Niemcami jest realna, m.in. dlatego, że George Soros rozczarował się ostatnio Angelą Merkel” – powiedział.

Odniósł się też do przyjazdu amerykańskich żołnierzy do Polski.

„Dla Amerykanów będziemy tak ważni, jak sami będziemy silni” – powiedział.

mlyWarto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook