Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Kukiz'15 po stronie zdrowego rozsądku

14.01.2017

Goście "Salonu Dziennikarskiego" dyskutowali o kryzysie parlamentarnym.

Goście Salonu Dziennikarskiego na antenie TVP Info dyskutowali o kryzysie parlamentarnym, o jego przyczynach i ewentualnych skutkach. Zdaniem wszystkich gości, to opozycja najwięcej straciła na awanturze, która miała miejsce w polskim Sejmie.

„Jarosław Kaczyński grał na rożnych fortepianach, które momentami zgrzytały. Kuchciński był bliski wyłożenia się psychicznego” - powiedział Piotr Skwieciński.

„Te instrumenty zadziałały. Mam wrażenie, że działania opozycji zostały przyjęte nieprzychylnie. Bardzo silną cechą Polaków jest to, że nie lubią czegokolwiek co może się kojarzyć z warcholstwem. Opozycja dała się z tym skojarzyć i nie mogło się to podobać. Nie mieli scenariusza, weszli w to na ślepo. Opozycja przegrała, a rząd ma dobrą passę w innych sprawach” – dodał.

Wojciech Reszczyński przekonywał, że nieuprawnione jest twierdzenie iż PiS chciał ograniczyć dostęp mediów do parlamentu.

„Też uważam, że opozycja poniosła klęskę. Nie jest prawdą, że wyrzucano dziennikarzy z Sejmu. Chodziło o to, by uporządkować ich pracę. (…) Nikt mi nie wmówi, że PiS chciało ograniczyć pracę w Sejmie” – powiedział.

Z tą teorią nie zgodził się Piotr Zaremba.

„To szło za daleko i PiS wycofał się z części rozwiązań” - przekonywał dziennikarz „wSieci”.

Zdaniem Reszczyńskiego PiS zachował się odpowiedzialnie.

„Jedna strona zachowała się odpowiedzialnie, a druga wręcz odwrotnie i jestem przekonany, że będzie ponosiła konsekwencję swoich działań” – powiedział.

Ks. Henryk Zieliński zwrócił uwagę na moment, w którym opozycja rozpoczęła okupację Sali Plenarnej.

„Mamy jako naród katolicki mamy głęboko zakorzenioną potrzebę świętowania. Święta Bożego Narodzenia są u nas niesamowita. Próba zakłócenia tych świąt nie mogła spotkać się ze zrozumieniem. Wpadki pana Kijowskiego i Petru ośmieszyły tę formację. Argument w postaci budżetu, który miał być nielegalny nie spotkał się z odzewem na zachodzie” – powiedział.

Piotr Zaremba apelował o wzajemny szacunek wszystkich uczestników konfliktu i zwrócił uwagę na zachowanie ugrupowania Kukiz'15.

„To nie jest tak, że większość może wszystko. (…) Jest też tak, że obie strony powinny się szanować. Dlatego szanuje model działania Kukiz'15, choć wcześniej krytykowałem ich za wiele spraw. Oni pokazali, że można być nie po jednej ze stron, ale po stronie zdrowego rozsądku”- powiedział.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego:

„Opozycja dała się poznać jako siła, która jest gotowa zaszkodzić Polsce. To się nie udało, ale takie działania jak blokada parlamentu to oczywisty sygnał wysyłany na zewnątrz jako sygnał niestabilności Polski. Tak mogą to odebrać nasi partnerzy, ale też inwestorzy. To co się stało, wpisuje się w szerszy kontekst. Obie strony eskalują. I rząd i opozycja idą coraz dalej w tym konflikcie” – powiedział.

Prowadzący audycje Jacek Karnowski pytał o to czy naprawdę można znaleźć symetrię w działaniach opozycji i rządu. Przypomniał jak tragiczne skutki w polskiej historii miały próby zrywania Sejmu.

„Działania opozycji były nieadekwatne w stosunku do tego co zrobił rząd. Chodzi mi jednak o cały okres władzy PiS. Powtórzę: obie strony eskalują” - odpowiedział Skwieciński.

Ks. Henryk Zieliński jest przeciwny wyciąganiu konsekwencji prawnych wobec posłów, którzy blokowali salę sejmowa.

„Bałbym się sytuacji kiedy posłowie mieliby stanąć przed prokuratorem. Wiem że przekroczyli granicę” – powiedział.

Piotr Zaremba odniósł się do sprawy ewentualnego blokowania dotacji unijnych dla Polski.

„Można próbować blokować dopływ pieniędzy z zewnątrz. Ale jest to mało prawdopodobne. Instytucje europejskie mają wystarczająco dużo kłopotów. To może zaszkodzić jeszcze bardziej opozycji” – powiedział.

Skomentował tez pomysł karania posłów opozycji.

„Pamiętajmy, że posłowie nie są prywatnymi osobami. Są też reprezentantami pewnych grup elektoratu. Represje wobec posłów to też represje wobec tych, którzy tych posłów wybrali” – stwierdził.

Piotr Skwieciński stwierdził:

„Bałbym się sytuacji, w której w Polsce większość liderów opozycji nie może kandydować w wyborach. Nie ma dobrego rozwiązania. Bałbym się w sytuacji, w których porównania Polski do państwa policyjnego byłby bardziej adekwatne niż do tej pory”.

Skwieciński przypomniał słowa też wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o Andrzeju Lepperze i Samoobronie blokujących mównicę sejmową. Prezes PiS mówił, że nie chce, by mównica znalazła się w cieniu urzędu prokuratora.

Ks. Henryk Zieliński stwierdził, że jednym z niewielu beneficjentów kryzysu może być Polskie Stronnictwo Ludowe i jego lider.

„Wydaje mi się, że troszeczkę skorzystał PSL i Kosiniak-Kamysz., wypłynął i dał o sobie znać jako sensowna opozycja. Ten konflikt pokazał, że opozycja jest bardzo mocno sterowana z zewnątrz, chyba z zagranicy. KOD jest to też struktura zarejestrowana na tzw. słupa. Perspektywa poprawy stosunków z Niemcami jest realna, m.in. dlatego, że George Soros rozczarował się ostatnio Angelą Merkel” – powiedział.

Odniósł się też do przyjazdu amerykańskich żołnierzy do Polski.

„Dla Amerykanów będziemy tak ważni, jak sami będziemy silni” – powiedział.

mlyWarto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook