Jedynie prawda jest ciekawa


Zaremba: Komorowski jest uwiązany do tego układu

28.06.2014

Coraz bardziej rozlewająca się afera taśmowa w rządzie Donalda Tuska była jednym z głównych tematów poruszanych podczas dzisiejszego Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Goście audycji komentowali m.in. zachowanie i reakcje prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- On jest przeceniany jako gracz. Wierzę, że ludzie, którzy to robili, robili to, by go wzmocnić, ale on sam jest raczej kibicem - oceniał Piotr Zaremba publicysta tygodnika "wSieci" oraz portalu wPolityce.pl. - Pierwsze dni afery taśmowej to byli całkowicie pogubieni posłowie Platformy. I tak jak przy aferze Rywina posłowie SLD podejrzewali Kwaśniewskiego, że chce pogrążyć Millera, tak tutaj wskazywano Komorowskiego - mówił Zaremba.

Jego zdaniem, prezydent nie może "grać" na wcześniejsze wybory, bo doskonale wie, że w jego reelekcji musi mu przecież pomóc Platforma. - Komorowski jest uwiązany do tego układu – zaznaczył Zaremba.

- Prezydent może pewnych rzeczy nie kontrolować, ale one mogą się dziać w jego imieniu. Jeśli chodzi o traktowanie służb przez prezydenta Wałęsę i Komorowskiego – to jest to podobne - mówił z kolei Stanisław Janecki. Ale jak dodawał: - W otoczeniu Komorowskiego jest paru generałów z dawnych służb, którzy mogą wiedzieć parę rzeczy. On może nawet nie mieć świadomości, jakie są atuty.
 
- Prezydent w ogóle się nie pojawia w tych taśmach. Jego nazwisko w ogóle nie pada w rozmowach - zauważył Marek Surmacz, choć, jak dodawał z kolei Janecki: - Komorowski bywał w Pałacyku Sobańskich.

- Tych taśm jest strasznie dużo. Może być ich nawet 900 godzin, a poznaliśmy kilka z nich - mówił Marek Pyza, redaktor naczelny portalu w Polityce.pl. Innym wątkiem rozmowy publicystów było zachowanie koalicyjnego PSL-u.

- Oni trochę boją się PiS i wolą trzymać się posadek - mówił Piotr Zaremba. - Jest scenariusz, by we wrześniu wyszli z rządu - przypominał swoiste ultimatum wicepremiera Janusza Piechocińskiego, który zażądał, żeby afera do września została wyjaśniona. Ake w takiej sytuacji: - Straciliby posady, a nie musieliby wywrócić tego Sejmu. Nie mam przekonania, by ludowcy się zmobilizowali - oceniał Zaremba.

Podobnie ewentualną rozgrywkę ludowców oceniał Marek Pyza. - To odwieczny problem posła Kłopotka, który lubi wyjść, powiedzieć coś ważnego i wezwać premiera do zmiany działań, a potem podnosi rękę jak trzeba.

- To teatr i gra interesów – dopóki ich interesy będą się kręciły, nic się w tej sprawie nie zmieni - podsumowywał dyskusję w tej części Marek Pyza.


zrk
[fot. M. Czutko]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook