Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska we "wSieci": Reforma dobrze przygotowana

31.12.2016

Ta reforma jest dobrze przygotowana - Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, w rozmowie z Piotrem Zarembą .

Kiedy edukacyjni celebryci tworzyli obecny system, ja jeździłam po Polsce i słuchałam, że ludzie nie chcą gimnazjów – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, w rozmowie z Piotrem Zarembą w  najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. 

Dziennikarz tygodnika pyta o powody, dla których minister Zalewska nie chciała zwlekać z reformą edukacji: – Chcę wziąć odpowiedzialność  za jej całość. Chcę być przy jej wdrażaniu, monitorować cały proces, poprawiać. Dlaczego opozycja żąda przesunięcia reformy? Bo chce, żeby cała zmiana była po wyborach do łatwego odkręcenia – czytamy w tekście.

Minister mówi też o tym, że jest mnóstwo do zrobienia w jej resorcie: –  Przede wszystkim wspólne z samorządami ułożenie całego systemu. Gdzie i jakie szkoły, jakie przepływy kadry nauczycielskiej, jakie granice obwodów szkolnych. Samorządowcy już zresztą zmianę ustroju szkolnego rozpoczęli. I to jest drugi powód. Samorządowcy nie mogą podjąć tego wielkiego dzieła zmiany ustroju szkolnego w roku wyborów samorządowych.

Minister Zalewska odnosi się też do opublikowanych niedawno wyników badań PISA:  - Chlubiono się wynikami PISA z 2012 r., a ja zaczęłam przeglądać materiały Instytutu Badań Edukacyjnych. Wynikało z nich, że chodzi o sukces w odtwarzaniu, co jest efektem nauki pod testy. Nawet dr Maciej Jakubowski, który mnie krytykuje, przyznaje, że w obecnym systemie fikcją stało się zarówno liceum, jak i szkolnictwo zawodowe. Z materiałów Instytutu wynikało, że dzieci nie mają umiejętności współpracy, nie umieją rozwiązywać problemów, a wreszcie – po prostu – nie lubią szkoły – czytamy w tekście. 

Zdaniem szefowej resortu edukacji, system PISA jest niedoskonały, a Eksperci Instytutu Badań Naukowych, którzy uznają badania PISA za wzór, bronią systemu, który sami współtworzyli: – Skądinąd wartość PISA jest też mniejsza, bo my wypadamy dobrze w Europie, ale Europa wypada coraz gorzej na tle świata – dodaje minister Zalewska.

Więcej o edukacji i reformach, które czekają ten resort w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 27 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook