Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska we „wSieci”: Reforma dobrze przygotowana

29.12.2016

„Kiedy edukacyjni celebryci tworzyli obecny system, ja jeździłam po Polsce i słuchałam, że ludzie nie chcą gimnazjów” – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, w rozmowie z Piotrem Zarembą w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Dziennikarz tygodnika pyta o powody, dla których minister Zalewska nie chciała zwlekać z reformą edukacji: „Chcę wziąć odpowiedzialność za jej całość. Chcę być przy jej wdrażaniu, monitorować cały proces, poprawiać. Dlaczego opozycja żąda przesunięcia reformy? Bo chce, żeby cała zmiana była po wyborach do łatwego odkręcenia” – czytamy w tekście. 

Minister mówi też o tym, że jest mnóstwo do zrobienia w jej resorcie: „Przede wszystkim wspólne z samorządami ułożenie całego systemu. Gdzie i jakie szkoły, jakie przepływy kadry nauczycielskiej, jakie granice obwodów szkolnych. Samorządowcy już zresztą zmianę ustroju szkolnego rozpoczęli. I to jest drugi powód. Samorządowcy nie mogą podjąć tego wielkiego dzieła zmiany ustroju szkolnego w roku wyborów samorządowych”. 

Minister Zalewska odnosi się też do opublikowanych niedawno wyników badań PISA: „Chlubiono się wynikami PISA z 2012 r., a ja zaczęłam przeglądać materiały Instytutu Badań Edukacyjnych. Wynikało z nich, że chodzi o sukces w odtwarzaniu, co jest efektem nauki pod testy. Nawet dr Maciej Jakubowski, który mnie krytykuje, przyznaje, że w obecnym systemie fikcją stało się zarówno liceum, jak i szkolnictwo zawodowe. Z materiałów Instytutu wynikało, że dzieci nie mają umiejętności współpracy, nie umieją rozwiązywać problemów, a wreszcie – po prostu – nie lubią szkoły” – czytamy w tekście.  

Zdaniem szefowej resortu edukacji, system PISA jest niedoskonały, a Eksperci Instytutu Badań Naukowych, którzy uznają badania PISA za wzór, bronią systemu, który sami współtworzyli: „Skądinąd wartość PISA jest też mniejsza, bo my wypadamy dobrze w Europie, ale Europa wypada coraz gorzej na tle świata” – dodaje minister Zalewska. 

Więcej o edukacji i reformach, które czekają ten resort w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 27 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

"wSieci"

[fot. Fratria/"wSieci"]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook