Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska: Trzeba wykształcić elitę Rzeczpospolitej

05.07.2016

"Dorobek gimnazjów nie będzie zmarnowany. Ale dowody, że tamten projekt się nie udał, są niezbite" - mówi minister w nowym numerze we "wSieci".

Dorobek gimnazjów nie będzie zmarnowany. Ale dowody, że tamten projekt się nie udał, są niezbite. 69 proc. Polaków jest - pomimo wrzawy - za jego zakończeniem – wyjaśnia Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rozmowie z Piotrem Zarembą. 

Minister Anna Zalewska w wywiadzie udzielonym Piotrowi Zarembie mówi o zapowiedzianej w ubiegłym tygodniu reformie szkolnej. Wyjaśnia, jak będzie wyglądać edukacja po wprowadzeniu reformy, co stanie się z budynkami gimnazjalnymi oraz nauczycielami. W rozmowie odnosi się także do ośmioletniego kształcenia podstawowego: "Po pierwsze, musimy się umówić, czym jest liceum. Jeśli jest kuźnią przyszłych studentów, musi gwarantować edukację dogłębną. Skorzystają też przy okazji powiaty, bo dostaną subwencje na czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum, a samorządy powiatowe są dziś często na granicy zadłużenia. Po drugie, osiem ciągłych lat da dzieciom w sumie więcej niż sześć lat plus trzy, bo uniknie się wstrząsów związanych z ciągłą zmianą szkół, upychaniem programów itd. Dodajmy przy tym jeszcze jedno. Chcę objąć sześciolatka, choć uczonego w przedszkolu, subwencją oświatową. W praktyce więc ta wspólna nauka nie będzie krótsza, tylko inaczej ułożona. Było dziewięć, będzie dziewięć".

Minister edukacji tłumaczy także dłuższy okres kształcenia licealnego: "Tyle bowiem trzeba, żeby wykształcić elitę Rzeczypospolitej. Żeby ci ludzie mieli czas nie tylko na przygotowanie się do poważnej matury, lecz i na osobisty rozwój. Także, podobnie jak w podstawówkach, żeby nauczyli się być z sobą. Proszę zauważyć: po trzyletnich liceach zniknął nawet sentyment, ochota do powrotu na bale absolwentów. Bo jest po prostu za krótko. Na nic nie było czasu, to jest też jedna z przyczyn katastrofalnej sytuacji w doborze lektur. […] Kształcenie ogólne będzie się odbywało od pierwszej do czwartej klasy liceum: przywrócimy rangę historii, ale też fizyki czy biologii. Wymagamy od studenta umiejętności kształcenia się przez całe życie, ale najpierw zabieramy mu kształcenie ogólne? To był błąd".

Anna Zalewska mówi także o nauczaniu historii oraz o wychowaniu patriotycznym w szkołach. "Wycieczki, patriotyczne akademie, ale też ujęcie w jakieś ramy ogromnej eksplozji obywatelskiej aktywności młodzieży w ostatnich latach. To jest zresztą zjawisko jak z „Tanga” Mrożka – młodzi ludzie są często bardziej konserwatywni od ich rodziców. To jest harcerstwo, to są grupy rekonstrukcyjne, tę energię trzeba wmontować w program wychowawczy".

Odnosi się również do obaw, że szkoły nabiorą nacjonalistycznego charakteru: "Taka aktywność na terenie szkoły na pewno musi mieć swoje granice. Ale szkoła musi być tożsamościowa. Już teraz wprowadzamy do programów zwiedzanie miejsc ważnych dla historii regionu. Chciałabym jednak odpowiedzieć tym wszystkim, którzy zarzucają nam sentymentalizm, nieustanne odwracanie się w przeszłość, że chcemy budować szkołę nowoczesną. Będą e-narzędzia z pieniędzy europejskich, będą tablice multimedialne. Nie chcę rozdawać tabletów młodzieży, ale nauczyciel musi mieć narzędzia i po prostu z nich korzystać".

Więcej o reformie szkolnictwa w rozmowie z minister oświaty w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży już od 4 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook