Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek: "Posłowie nie musza wypełniać oczekiwań ministrów"

26.07.2013

Mam nadzieję, że Polacy docenią naszą postawę - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jacek Żalek, jeden z trzech posłów PO, który złamał partyjna dyscyplinę o wstrzymał się w głosowaniu nad poparciem rządowego projektu usunięcia progów ostrożnościowych.

Stefczyk.info: Czy od wczoraj coś się zmieniło w pana politycznym życiu?
Jacek Żalek:
Nie. Mamy kolejny dzień, dzisiaj świętej Anny… Poza tym nic się nie zmieniło.
 
Wczoraj mówił pan, że zagłosuje zgodnie ze swoimi przekonaniami, dziś tak się stało, a premier i pańscy koledzy jakoś nie spieszą się z zapowiadanymi wczoraj karami. To jednak jest jakiś pana sukces, prawda?
Nie traktuję tego w kategoriach sukcesu. Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni mówiłem o tym, że dyscyplina nie zastąpi mi sumienia i poglądów. Te poglądy korespondują z programem Platformy Obywatelskiej w kwestii zbilansowanego budżetu i konieczności dbania o to, aby państwo polskie się nie zadłużało, czyli w konsekwencji, nie sięgało bezkarnie do kieszeni podatników.
 
Mimo pańskiego sprzeciwu, Sejm przegłosował jednak zniesienie progów ostrożnościowych. Co teraz można zrobić, co pan zamierza?
Teraz jest pytanie o to, jak będziemy chcieli zrównoważyć budżet państwa. Czyli, czy zdecydujemy się na dalsze zadłużanie, czy zdecydujemy się na konieczne cięcia wydatków, ograniczenia biurokracji i w ten sposób uwolnienia Polaków od dźwigania ciężaru utrzymywania kosztownej władzy.
 
Tak, ale czy to głosowanie było pana jednorazowym protestem w tej sprawie? Stało się coś, czego pan nie chciał, co dalej? Co pan osobiście zamierza z tym zrobić?
Przede wszystkim polityce są od tego, by wypełniać zobowiązania, które złożyli swoim wyborcom i od tego, żeby nie odbierać im nadziei. My tym głosowaniem daliśmy wyraz temu, że jesteśmy wierni zasadom. Że nie zamierzamy łamać danego słowa i będziemy walczyć, żeby na barki polskich obywateli nie zrzucano odpowiedzialności za decyzje urzędników czy polityków. Jesteśmy gotowi zapłacić za to wysoką cenę osobistą. Naszą powinnością jest patrzenie na ręce ministrowi finansów jak również inspirowanie go i wspieranie w trudnych i ważnych dla państwa reformach.
 
Naprawdę będzie pan jeszcze dopingował ministra finansów i będzie pan go wspierał?
Taka jest moja rola. W sytuacji, kiedy minister popełnia błąd, rolą posła jest zwrócenie uwagi na to, że popełnia błąd. W sytuacji, kiedy podejmuje trud reform jest moim obowiązkiem udzielenie wszelkiego możliwego wsparcia.
 
No tak, ale w tym momencie musi paść pytanie o skuteczność takich protestów jak pana oraz posłów Godsona i Gowina. Ze zwracania uwagi nic nie wychodzi, progi ostrożnościowe zostały zniesione...
Mam nadzieję, że Polacy docenią naszą postawę a posłom przypomnimy, że nie są od tego, żeby wypełniać oczekiwania ministrów, że są powołani przez swoich wyborców do dopingowania i egzekwowania owoców ich pracy. Ministrowie służą Polsce i Polakom, a my mamy za zadanie dokonywać oceny ich pracy.
 
Czy takich "muszkieterów" w Platformie jest więcej?
To się okaże. Mam nadzieję, że Platforma udowodni, że zależy jej na odbudowaniu zaufania wyborców.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook