Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek: "Posłowie nie musza wypełniać oczekiwań ministrów"

26.07.2013

Mam nadzieję, że Polacy docenią naszą postawę - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jacek Żalek, jeden z trzech posłów PO, który złamał partyjna dyscyplinę o wstrzymał się w głosowaniu nad poparciem rządowego projektu usunięcia progów ostrożnościowych.

Stefczyk.info: Czy od wczoraj coś się zmieniło w pana politycznym życiu?
Jacek Żalek:
Nie. Mamy kolejny dzień, dzisiaj świętej Anny… Poza tym nic się nie zmieniło.
 
Wczoraj mówił pan, że zagłosuje zgodnie ze swoimi przekonaniami, dziś tak się stało, a premier i pańscy koledzy jakoś nie spieszą się z zapowiadanymi wczoraj karami. To jednak jest jakiś pana sukces, prawda?
Nie traktuję tego w kategoriach sukcesu. Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni mówiłem o tym, że dyscyplina nie zastąpi mi sumienia i poglądów. Te poglądy korespondują z programem Platformy Obywatelskiej w kwestii zbilansowanego budżetu i konieczności dbania o to, aby państwo polskie się nie zadłużało, czyli w konsekwencji, nie sięgało bezkarnie do kieszeni podatników.
 
Mimo pańskiego sprzeciwu, Sejm przegłosował jednak zniesienie progów ostrożnościowych. Co teraz można zrobić, co pan zamierza?
Teraz jest pytanie o to, jak będziemy chcieli zrównoważyć budżet państwa. Czyli, czy zdecydujemy się na dalsze zadłużanie, czy zdecydujemy się na konieczne cięcia wydatków, ograniczenia biurokracji i w ten sposób uwolnienia Polaków od dźwigania ciężaru utrzymywania kosztownej władzy.
 
Tak, ale czy to głosowanie było pana jednorazowym protestem w tej sprawie? Stało się coś, czego pan nie chciał, co dalej? Co pan osobiście zamierza z tym zrobić?
Przede wszystkim polityce są od tego, by wypełniać zobowiązania, które złożyli swoim wyborcom i od tego, żeby nie odbierać im nadziei. My tym głosowaniem daliśmy wyraz temu, że jesteśmy wierni zasadom. Że nie zamierzamy łamać danego słowa i będziemy walczyć, żeby na barki polskich obywateli nie zrzucano odpowiedzialności za decyzje urzędników czy polityków. Jesteśmy gotowi zapłacić za to wysoką cenę osobistą. Naszą powinnością jest patrzenie na ręce ministrowi finansów jak również inspirowanie go i wspieranie w trudnych i ważnych dla państwa reformach.
 
Naprawdę będzie pan jeszcze dopingował ministra finansów i będzie pan go wspierał?
Taka jest moja rola. W sytuacji, kiedy minister popełnia błąd, rolą posła jest zwrócenie uwagi na to, że popełnia błąd. W sytuacji, kiedy podejmuje trud reform jest moim obowiązkiem udzielenie wszelkiego możliwego wsparcia.
 
No tak, ale w tym momencie musi paść pytanie o skuteczność takich protestów jak pana oraz posłów Godsona i Gowina. Ze zwracania uwagi nic nie wychodzi, progi ostrożnościowe zostały zniesione...
Mam nadzieję, że Polacy docenią naszą postawę a posłom przypomnimy, że nie są od tego, żeby wypełniać oczekiwania ministrów, że są powołani przez swoich wyborców do dopingowania i egzekwowania owoców ich pracy. Ministrowie służą Polsce i Polakom, a my mamy za zadanie dokonywać oceny ich pracy.
 
Czy takich "muszkieterów" w Platformie jest więcej?
To się okaże. Mam nadzieję, że Platforma udowodni, że zależy jej na odbudowaniu zaufania wyborców.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook