Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek: Platforma tonie!

08.12.2013

W Platformie Obywatelskiej nie ma z kim rozmawiać. To partia strachu przez Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma żadnego punktu odniesienia. Platforma tonie – mówi poseł Jacek Żalek, były polityk PO, obecnie tworzący nowe ugrupowania „Polska Razem”.

Stefczyk.info: Partia „Polska Razem” dopiero powstała, a już z każdej strony pojawiają się zarzuty, że będzie to ugrupowania w stylu „PO-bis”. Czym zatem będziecie się różnić od Platformy Obywatelskiej?

Jacek Żalek: Wszystkim!

Dobrze, w takim razie poproszę o kilka szczegółów.

Platforma Obywatelska jest dziś partią, która chce wprowadzić zgodę na zawarcie małżeństw homoseksualnych – my mówimy głośne „nie” takim pomysłom. Rządzący podnoszą podatki, lekceważą obywateli, poprzez odrzucanie licznych inicjatyw referendalnych – my uważamy, że należy oddać głos obywatelom. Rośnie biurokracja, korupcja polityczna jest na poziomie dziennym, a rząd nie ma koncepcji jak to zmienić. My wiemy, dlatego wszystko nas dzieli w tym momencie.

Jednak przez ostatnie 6 lat byliście wraz z posłem Gowien i Godsonem częścią tego systemu...

Ale proszę zwrócić uwagę, że przez tych kilka lat cały czas walczyliśmy o zmianę standardów. Ja byłem posłem najczęściej łamiącym dyscyplinę partyjną, za co stale byłem karany przez władze klubu PO. Przecież nie robiłem tego, aby płacić kary dyscyplinarne. Robiłem to aby walczyć o konkretne zmiany, aby pokazać mój sprzeciw wobec planów partii i rządu, które są sprzeczne z moimi poglądami. Nie udało się.

Dlaczego? PO to partia wodzowska, a posłowie to maszynki do głosowani?

W Platformie Obywatelskiej nie ma z kim rozmawiać. To partia strachu przez Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma żadnego punktu odniesienia. Platforma tonie.

Jarosław Gowin zapowiada przejście kilka parlamentarzystów na waszą stronę. Czy to będą politycy PO?

Wielu polityków przygląda się życzliwe naszej inicjatywie i warto podkreślić, że nie są to tylko politycy PO. „Polska Razem” jest odpowiedzą na oczekiwania społeczne, partia zrodziła się z powodu braku konkretnej odpowiedzi od rządzących - odpowiedzi na pytanie – co dalej? Dokąd zmierza Polska. Na oficjalne transfery poczekajmy, ale mogę tylko powiedzieć, że będzie ciekawie.

Nie obawia się pan, że zbyt wielu liderów jest w waszym ugrupowaniu? Przy gorszych wynikach, każdy będzie chciał grać swoją grę – być samcem alfa.

Powiedzmy to sobie wprost: gdybyśmy chcieli walczyć o stanowiska, to już dawno bylibyśmy ustawieni. Mogliśmy mieć wszystkie posady w państwie, ale wówczas udałoby się naszym oponentom zakneblować nam usta. Naszą nową misją jest Polska, która jednocześnie jest naszą największą ambicją. Silny, dobrze rozwijający się kraj, będzie spełnieniem naszych marzeń.

Jaki jest państwa cel na najbliższe wybory?

Naszym celem jest zmienić Polskę, która ma być krajem realizującym postulaty swoich mieszkańców. Chcemy odpartyjnić nasz kraj, uwolnić od partyjnego terroru zawłaszczana państwa, ograniczania wolności: obywatelskich, gospodarczych czy rodzinnych. Chcemy oddać Polskę w ręce Polaków – niech oni rządzą, a nie skorumpowani politycy.

Macie założony jakiś minimalny wynik wyborczy?

Nie ma takiego wyniku. Ufamy, że społeczeństwo samo uzna, że nasze założenia są uczciwe. Nie chcemy liczyć na żadne sondaże, ponieważ zamierzamy skupiać się na pracy. Byliśmy już w partii, dla której najważniejsze były sondaże.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook