Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek: Platforma tonie!

08.12.2013

W Platformie Obywatelskiej nie ma z kim rozmawiać. To partia strachu przez Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma żadnego punktu odniesienia. Platforma tonie – mówi poseł Jacek Żalek, były polityk PO, obecnie tworzący nowe ugrupowania „Polska Razem”.

Stefczyk.info: Partia „Polska Razem” dopiero powstała, a już z każdej strony pojawiają się zarzuty, że będzie to ugrupowania w stylu „PO-bis”. Czym zatem będziecie się różnić od Platformy Obywatelskiej?

Jacek Żalek: Wszystkim!

Dobrze, w takim razie poproszę o kilka szczegółów.

Platforma Obywatelska jest dziś partią, która chce wprowadzić zgodę na zawarcie małżeństw homoseksualnych – my mówimy głośne „nie” takim pomysłom. Rządzący podnoszą podatki, lekceważą obywateli, poprzez odrzucanie licznych inicjatyw referendalnych – my uważamy, że należy oddać głos obywatelom. Rośnie biurokracja, korupcja polityczna jest na poziomie dziennym, a rząd nie ma koncepcji jak to zmienić. My wiemy, dlatego wszystko nas dzieli w tym momencie.

Jednak przez ostatnie 6 lat byliście wraz z posłem Gowien i Godsonem częścią tego systemu...

Ale proszę zwrócić uwagę, że przez tych kilka lat cały czas walczyliśmy o zmianę standardów. Ja byłem posłem najczęściej łamiącym dyscyplinę partyjną, za co stale byłem karany przez władze klubu PO. Przecież nie robiłem tego, aby płacić kary dyscyplinarne. Robiłem to aby walczyć o konkretne zmiany, aby pokazać mój sprzeciw wobec planów partii i rządu, które są sprzeczne z moimi poglądami. Nie udało się.

Dlaczego? PO to partia wodzowska, a posłowie to maszynki do głosowani?

W Platformie Obywatelskiej nie ma z kim rozmawiać. To partia strachu przez Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma żadnego punktu odniesienia. Platforma tonie.

Jarosław Gowin zapowiada przejście kilka parlamentarzystów na waszą stronę. Czy to będą politycy PO?

Wielu polityków przygląda się życzliwe naszej inicjatywie i warto podkreślić, że nie są to tylko politycy PO. „Polska Razem” jest odpowiedzą na oczekiwania społeczne, partia zrodziła się z powodu braku konkretnej odpowiedzi od rządzących - odpowiedzi na pytanie – co dalej? Dokąd zmierza Polska. Na oficjalne transfery poczekajmy, ale mogę tylko powiedzieć, że będzie ciekawie.

Nie obawia się pan, że zbyt wielu liderów jest w waszym ugrupowaniu? Przy gorszych wynikach, każdy będzie chciał grać swoją grę – być samcem alfa.

Powiedzmy to sobie wprost: gdybyśmy chcieli walczyć o stanowiska, to już dawno bylibyśmy ustawieni. Mogliśmy mieć wszystkie posady w państwie, ale wówczas udałoby się naszym oponentom zakneblować nam usta. Naszą nową misją jest Polska, która jednocześnie jest naszą największą ambicją. Silny, dobrze rozwijający się kraj, będzie spełnieniem naszych marzeń.

Jaki jest państwa cel na najbliższe wybory?

Naszym celem jest zmienić Polskę, która ma być krajem realizującym postulaty swoich mieszkańców. Chcemy odpartyjnić nasz kraj, uwolnić od partyjnego terroru zawłaszczana państwa, ograniczania wolności: obywatelskich, gospodarczych czy rodzinnych. Chcemy oddać Polskę w ręce Polaków – niech oni rządzą, a nie skorumpowani politycy.

Macie założony jakiś minimalny wynik wyborczy?

Nie ma takiego wyniku. Ufamy, że społeczeństwo samo uzna, że nasze założenia są uczciwe. Nie chcemy liczyć na żadne sondaże, ponieważ zamierzamy skupiać się na pracy. Byliśmy już w partii, dla której najważniejsze były sondaże.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook