Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek mówi "sprawdzam"!

09.08.2012

Poseł Jacek Żalek z PO przygotowuje kontrpropozycję wobec projektu ustawy o związkach partnerskich. Zdaniem publicysty Bogumiła Łozińskiego jego propozycja ma duże szanse na uchwalenie.

Poseł Jacek Żalek z PO przygotowuje kontrpropozycję wobec projektu ustawy o związkach partnerskich. Przewiduje on dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu". Poseł przekonuje, że rozwiązania te wychodzą naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. 

Stefczyk.info: Czy propozycja posła Żalka, będąca alternatywą wobec ustawy o związkach partnerskich to dobre rozwiązanie? Ustawa wprowadza pewne udogodnienia dla osób prowadzących wspólne życie, ale nie sankcjonuje paramałżeństwa…

Bogumił Łoziński „Gość niedzielny”:  Wszystkie te udogodnienia istnieją już w polskim prawie, choć są rozrzucone po różnych aktach prawnych i nie zawsze ludzie mają świadomość ich istnienia.   Np.  już dziś każdy może wskazać zupełnie niespokrewnioną osobę, żeby go mogła odwiedzać w szpitalu. Jest prawo do dziedziczenia, choć bardziej skomplikowane niż dla osób spokrewnionych, jest możliwość założenia wspólnego konta przez osoby formalnie obce. Poseł Żalek chce  zebrać  te rozwiązania w jedną ustawę, żeby osoby, które dzielą gospodarstwo domowe, a nie są spokrewnione, ani nie pozostają  w oficjalnym związku małżeńskim mogły z nich korzystać. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie. Ono mówi „sprawdzam” co do właściwych intencji osób promujących związki partnerskie.  Bo te osoby twierdzą właśnie, że chodzi im o prawo do szczęścia i te wszystkie udogodnienia. No to one wszystkie będą w tej ustawie. I jeśli naprawdę chodzi im o to, co deklarują – powinni ja poprzeć. A jeśli nie poprą, to będzie znaczyło, że w istocie chodzi im o legalizację związków homoseksualnych. Wtedy odkryją karty.  Co do skuteczności – jeśli poseł Żalek przekona do tego, co proponuje  PiS, to tych 50 - 60 posłów konserwatywnych z Platformy wystarczy, żeby ustawę przyjąć . Według mnie pomysł posła Żalka ma dużą szansę, żeby zostać zaakceptowany.  On wytrąca argumenty tym, którzy dążą do legalizacji związków partnerskich.  Zresztą pozytywnie, choć dość oględnie wypowiedział  się o tej propozycji w wywiadzie dla „Wprost” prezydent. więc  Ona może zyskać poparcie.

A Kościół? Nie będzie oponował?

 Zobaczymy. Kościół wypowie się pewnie dopiero, gdy projekt będzie już gotowy. Natomiast z tego co wiem, to projekt posła Żalka nie jest skonstruowany w kontekście odniesienia do seksualności, czy płci, tak jak tamten o związkach partnerskich. On po prostu mówi o sytuacjach, kiedy np. dwie sąsiadki funkcjonują razem, mają po 60, 70 lat i opiekują się sobą nawzajem.  One będą mogły z praw w tej ustawie skorzystać, bez odniesień do seksualności, która budzi z powodów moralnych sprzeciw Kościoła.

Tutaj nie będzie zagrożenia, że próbujemy wprowadzić jakieś paramałżeństwo.  To będzie opis jakiejś formy konkubinatu, czy bliskiej przyjaźni ludzi – niekoniecznie na płaszczyźnie seksualnej. I to nie powinno wzbudzać oporów moralnych.

 Myśli Pan, że Platforma zajmie się na serio tym projektem?  Nie odsunie znów sprawy ad acta,  bo nie będzie w stanie wypracować jednolitego stanowiska?

Pomysł posła Żalka jest dobrym rozwiązaniem dla Platformy. Jest to jednak jakaś forma kompromisu, która  jest do zaakceptowania przez środowiska konserwatywne. I to może być wygodne dla Platformy, bo załatwią sprawę.

not.ansa

[fot. sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook