Jedynie prawda jest ciekawa


Żalek: czas na gospodarczy patriotyzm

05.04.2014

Rozmowa z Jackiem Żalkiem z "Polski Razem Jarosława Gowina".

Stefczyk.info: Jaki sens ma prowadzona przez pana ugrupowanie akcja „Żyj po polsku”, polegająca na kupowaniu polskich produktów, skoro należymy do Unii Europejskiej i z założenia – powinniśmy być otwarci na świat?

Jacek Żalek: Skoro nie mają z tym problemów na całym świecie, to dlaczego my mamy mieć z tym problem? Proszę mi pokazać Francuza, Włocha, Niemca, Japończyka, Amerykanina, Holendra, Anglika, Hiszpana, Portugalczyka, Greka itd., który by nie uważał, że jego produkty są najlepsze na świecie. Powinniśmy promować w Polsce zdrowy, współczesny patriotyzm, polegający na tym, że kupujemy produkty rodzimych producentów. Nie mamy czego się wstydzić, ale wciąż pokutuje w nas przekonanie z PRL, że z zagranicy wiec lepsze.

Czy w Polsce, gdzie handel opanowały zagraniczne sieci handlowe, możliwe jest jeszcze kupowanie wyłącznie rodzimych produktów?

Nie twierdzę, że wszystko trzeba kupować wyłącznie polskie, bo nie wszystko produkujemy. Ale jeśli coś jest polskie i dobrej jakości, to powinniśmy mieć tego świadomość i kupować to. Nasz patriotyzm powinien się bowiem przejawiać nie tylko 3 maja, czy 11 listopada, kiedy wieszamy flagi. Codziennie powinniśmy manifestować swój patriotyzm wybierając polskie produkty. Bo wtedy dajemy pracę Polakom i wiemy że w Polsce zostaną zapłacone podatki.

Jarosław Gowin zobowiązał się, że przez miesiąc będzie kupował tylko polskie produkty? Idzie pan jego przykładem?

Zawsze staramy się kupować to, co jest nie tylko polskie, ale z mojego regionu. Dlatego jestem stałym gościem osiedlowego ryneczku. Akurat w województwie podlaskim nie ma z tym problemu. Mamy tu świetny nabiał, zdrowe produkty rolne, pieczywo. Nie widzę powodu, dlaczego miałbym kupować jakieś drogie wysoko przetworzone produkty, które mają termin ważności kilkunastu miesięcy, skoro mogę kupić świeże tanie z rodzimej produkcji.

Akcja jest elementem kampanii wyborczej Polski Razem do europarlamentu. Czy nie jest jedynie sztuczką wyborczą?

To nie jest sztuczka wyborcza, tylko głos naszych czasów. Albo zaczniemy doceniać to, co polskie i wspierać polskie przedsiębiorstwa, albo w Polsce będzie coraz mniej miejsc pracy. Powtarzam: musimy promować współczesny patriotyzm, polegający na tym, że wspieramy polskie firmy, żeby Polacy w naszym kraju zarabiali, tutaj płacili podatki i wydawali pieniądze. Dzięki temu będziemy w naturalny sposób bogacić się, tak jak to robią inne narody. Nie namawiam do gospodarczego szowinizmu, ale do gospodarczego patriotyzmu. My nie mówimy „nie kupujcie zagranicznych produktów”. Mówimy: przede wszystkim kupujcie polskie rzeczy, doceńcie to, co z waszego regionu, to, co wyprodukował nasz rodak. Nie ma też lepszego sposobu na walkę z bezrobociem jak kupowanie polskich produktów. W ten sposób tworzymy nowe miejsca pracy w Polsce, a nie za granicą. Zwiększały wpływy z podatków naszego, a nie obcego budżetu. Pobudzamy koniunkturę gospodarczą swojego rynku, a nie bogatszych sąsiadów.

Narodowcy twierdzą, że to oni pierwsi wpadli na pomysł kupowania tylko polskich produktów i nawali tę akcję „swój do swojego po swoje”. To hasło przedwojennych nacjonalistów, którzy nawoływali do bojkotu żydowskich sklepów. Nie obawia się pan takich skojarzeń?

Nasza akcja ma charakter społeczny. Chodzi o zasady solidarności ekonomicznej w społeczeństwie i świadomą konsumpcję. My dopiero uczymy się tego co jest powszechne na świecie. Już czas żeby przestało pokutować stare polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie.” Nie doceniamy wartości tego, co sami potrafimy stworzyć. Jeżeli my tego nie zmienimy nikt za nas tego nie zrobi!

Rozmawiał Jerzy Kubrak
[Fot. Yotube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook