Jedynie prawda jest ciekawa


Zalecenia KE i Rady już nas obowiązują

08.06.2013

1. Wczoraj odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji: finansów publicznych, europejskiej, gospodarki poświęcone tzw. zaleceniom dla Polski w związku z realizacją Semestru Europejskiego w 2013 roku.

Semestr Europejski to nowy proces instytucjonalny łączący do tej pory oddzielne procesy koordynacji polityki budżetowej wynikające z Paktu Stabilności i Wzrostu i polityk strukturalnych prowadzonych w ramach strategii wzrostu UE (Europa 2020).

W ramach tego procesu KE i Rada formułują ex-ante wobec krajów członkowskich (nie tylko tych będących w strefie euro ale wszystkich) zalecenia w zakresie celów fiskalnych i strukturalnych, które powinny być uwzględnione podczas opracowywania i przyjmowania budżetów krajowych na rok następny.

Tak więc bez paktu fiskalnego mamy już poważną ingerencję KE i Rady zarówno w procedurę budżetową jak i polityki strukturalne poszczególnych krajów członkowskich.

2. We wczorajszym posiedzeniu wziął udział unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, a nie znaleźli na to wolnego czasu ani minister finansów Jan Rostowski, ani wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Obydwa resorty były reprezentowane przez podsekretarzy stanu.

Komisarz Lewandowski dosyć oględnie poinformował o zaleceniach KE i Rady wobec Polski, formułując tezę, że na tle innych krajów będących w procedurze nadmiernego deficytu są one dosyć łagodne.
Lewandowski wywodzi się z Platformy więc stara się podtrzymać wrażenie, że KE postrzega efekty rządu Donalda Tuska w identyczny sposób jak opowiada o tym sam szef rządu czy jego główny ekonomista minister Rostowski.

3. Jeżeli jednak zajrzymy do zaleceń KE i Rady to wyziera z nich miażdżąca krytyka „sukcesów” rządu Donalda Tuska. Premier Tusk przejmował rządzenie pod koniec 2007 roku ze wzrostem PKB wynoszącym blisko 7%, Polska była poza procedurą nadmiernego deficytu (deficyt sektora finansów publicznych wyniósł na koniec 2007 roku tylko 1,9%, a gdyby minister Gilowska tak jak Rostowski zdecydowała się na przejęcie 2/3 składki z OFE, to ten deficyt byłby bliski zeru), a ustępujący rząd Prawa i Sprawiedliwości wynegocjował i zostawił następcom, 95 mld euro na politykę spójności i politykę rolną w latach 2007-2013.

Polityka „ciepłej wody w kranie” Donalda Tuska, doprowadziła do spadku PKB prawie do zera (w I kwartale 2013 roku wzrost PKB wyniósł tylko 0,5%, a w stosunku do kwartału poprzedniego zaledwie 0,1% przy czym GUS sygnalizuje możliwość korekty tego wzrostu w dół), do wysokiego deficytu sektora finansów publicznych (KE szacuje go jeszcze w roku 2014 na blisko 4% PKB), podwojenia długu publicznego z 500 do blisko 1000 mld zł, wysokiego bezrobocia i wielu innych nieszczęść w gospodarce i w sferze społecznej.
KE i Rada formułują zdecydowane zastrzeżenia do polityki zatrudnienia młodych, do wczesnej opieki nad dziećmi, do najniższego wśród krajów UE poziomu wydatków na badania i rozwój (tylko 0,77% PKB w 2011 roku) i w konsekwencji jednego z najgorszych wskaźników szeroko pojętej innowacyjności, wreszcie do słabo rozwiniętej infrastruktury transportowej (drogowej i kolejowej), która ich zdaniem stanowi wręcz istotną przeszkodę rozwoju gospodarczego.

4. Te zalecenia KE i Rady polski rząd musi wziąć pod uwagę w procesie przygotowywania budżetu państwa na rok 2014, choć nie obowiązuje nas pakt fiskalny mimo jego ratyfikacji przez większość koalicyjną Platforma -PSL.
W tej sytuacji bardzo trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądał ten projekt budżetu, skoro jak wszystko na to wskazuje trzeba będzie nowelizować ten na 2013 rok bo zbraknie w nim przynajmniej 20-25 mld zł dochodów podatkowych.
Może się więc okazać, że właśnie niemożność uchwalenia budżetu na 2014 rok ze względu między innymi na te unijne zalecenia, doprowadzi do rozwiązania Sejmu i konieczności przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

Zbigniew Kuźmiuk


[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook