Jedynie prawda jest ciekawa


Żale Krystyny Jandy: Teraz nie ma ministra, do którego mogę się odwołać

28.09.2016

Krystyna Janda ma żal do obecnego ministra kultury prof. Piotra Glińskiego za to, że zdecydował się przyznać jej 150 tys. złotych, a nie jak oczekiwała 1,5 mln. Z rozmowy na antenie Radia Zet wynika jednak, że za czasów koalicji PO-PSL również nie miała łatwo. Przyznała, że pieniądze uzyskiwała dopiero po bezpośrednich rozmowach z ówczesnymi ministrami.

Przypomnijmy. Fundacja Krystyna Jandy ubiegała się o dotację w wysokości 1,5 mln złotych na Teatr Polonia i Och-Teatr. Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego odmówiło przyznania tych pieniędzy. Wynikało to ze zbyt niskiej punktacji oraz błędów formalnych w jednym z dokumentów. Po odwołaniu aktorki resort zdecydował się przyznać Jandzie 150 tys. złotych.

Janda nie ukrywała żalu do ministra, który zapewnił, że bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami złożonymi przez aktorkę, a także zaznaczył, że zaopiniował je pozytywnie. Jednocześnie wyjaśnił, że w Polsce działa wiele innych placówek kulturalnych, które nie posiadają takich środków, jak fundacja Jandy.

„Przyznanie kwoty 1,5 miliona złotych na prowadzone przez Panią teatry zmniejszyłoby szansę wielu innych podmiotów na otrzymanie dotacji MKiDN” - tłumaczył Gliński.

Co ciekawe, ze słów aktorki wynika, że wcześniej, a więc za koalicji PO-PSL, też nie mogła liczyć od razu na wsparcie. Pieniądze otrzymywała dopiero po odwołaniach.

„To wszystko z tymi pieniędzmi to jest i tak nieprawda, ponieważ myśmy nigdy, nigdy nie dostali pieniędzy z tzw. grantów, tylko zawsze to było z odwołania” przyznała na antenie Radia Zet.

„Tylko, że teraz nie ma takiego ministra, do którego ja mogę się odwołać”.

Zdradziła, że z prośbą o pieniądze chodziła do ówczesnych ministrów.

„A zawsze wcześniej ci ministrowie rozumieli mój kłopot, rozumieli, co robimy, rozumieli, jak ważny jest ten teatr dla marki Warszawy i Polski”.

Twierdzi też, że w wyniku zmiany jest przerażona myślą o losach jej fundacji.

 „Nie bez powodu uważam mam medal „Człowieka wolności”. Całym swoim życiem i całą swoją drogą zawodową połowy mojego życia tworzyłam, grałam przy akompaniamencie cenzury. Potem nastąpiło to szczęśliwe 27 lat, kiedy już cenzura nas nie interesowała, mogliśmy się zająć sztuką, byliśmy takimi prawdziwymi, szczęśliwymi dziećmi, które, nasze teatry włączały się w sprawy społeczne i ważne, ale jakby na zasadach wspólnej rozmowy. Nie przypuszczałam, że jeszcze kiedykolwiek w życiu będę musiała z tego mojego cudownego, wygodnego, i bardzo takiego wygodnego w sensie artystycznym, takiego szczęśliwego życia wyjść żeby krzyczeć i protestować, dlatego że zawsze, od tego momentu zmiany wydawało mi się, że ten naród, już niech sobie zdecyduje, jak chce, i nagle niby naród zdecydował, a ja mówię no nie, ale ja się nie zgadzam. Ale ja po prostu się nie zgadzam, cierpię, nie podoba mi się to, nie czuję się wolna, czuję się zagrożona, nie zgadzam się z wieloma decyzjami” — dodaje.

wkt/wPolityce.pl/Radio Zet/gazeta.pl/lap

[fot. yputube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook