Jedynie prawda jest ciekawa


Żale Krystyny Jandy: Teraz nie ma ministra, do którego mogę się odwołać

28.09.2016

Krystyna Janda ma żal do obecnego ministra kultury prof. Piotra Glińskiego za to, że zdecydował się przyznać jej 150 tys. złotych, a nie jak oczekiwała 1,5 mln. Z rozmowy na antenie Radia Zet wynika jednak, że za czasów koalicji PO-PSL również nie miała łatwo. Przyznała, że pieniądze uzyskiwała dopiero po bezpośrednich rozmowach z ówczesnymi ministrami.

Przypomnijmy. Fundacja Krystyna Jandy ubiegała się o dotację w wysokości 1,5 mln złotych na Teatr Polonia i Och-Teatr. Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego odmówiło przyznania tych pieniędzy. Wynikało to ze zbyt niskiej punktacji oraz błędów formalnych w jednym z dokumentów. Po odwołaniu aktorki resort zdecydował się przyznać Jandzie 150 tys. złotych.

Janda nie ukrywała żalu do ministra, który zapewnił, że bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami złożonymi przez aktorkę, a także zaznaczył, że zaopiniował je pozytywnie. Jednocześnie wyjaśnił, że w Polsce działa wiele innych placówek kulturalnych, które nie posiadają takich środków, jak fundacja Jandy.

„Przyznanie kwoty 1,5 miliona złotych na prowadzone przez Panią teatry zmniejszyłoby szansę wielu innych podmiotów na otrzymanie dotacji MKiDN” - tłumaczył Gliński.

Co ciekawe, ze słów aktorki wynika, że wcześniej, a więc za koalicji PO-PSL, też nie mogła liczyć od razu na wsparcie. Pieniądze otrzymywała dopiero po odwołaniach.

„To wszystko z tymi pieniędzmi to jest i tak nieprawda, ponieważ myśmy nigdy, nigdy nie dostali pieniędzy z tzw. grantów, tylko zawsze to było z odwołania” przyznała na antenie Radia Zet.

„Tylko, że teraz nie ma takiego ministra, do którego ja mogę się odwołać”.

Zdradziła, że z prośbą o pieniądze chodziła do ówczesnych ministrów.

„A zawsze wcześniej ci ministrowie rozumieli mój kłopot, rozumieli, co robimy, rozumieli, jak ważny jest ten teatr dla marki Warszawy i Polski”.

Twierdzi też, że w wyniku zmiany jest przerażona myślą o losach jej fundacji.

 „Nie bez powodu uważam mam medal „Człowieka wolności”. Całym swoim życiem i całą swoją drogą zawodową połowy mojego życia tworzyłam, grałam przy akompaniamencie cenzury. Potem nastąpiło to szczęśliwe 27 lat, kiedy już cenzura nas nie interesowała, mogliśmy się zająć sztuką, byliśmy takimi prawdziwymi, szczęśliwymi dziećmi, które, nasze teatry włączały się w sprawy społeczne i ważne, ale jakby na zasadach wspólnej rozmowy. Nie przypuszczałam, że jeszcze kiedykolwiek w życiu będę musiała z tego mojego cudownego, wygodnego, i bardzo takiego wygodnego w sensie artystycznym, takiego szczęśliwego życia wyjść żeby krzyczeć i protestować, dlatego że zawsze, od tego momentu zmiany wydawało mi się, że ten naród, już niech sobie zdecyduje, jak chce, i nagle niby naród zdecydował, a ja mówię no nie, ale ja się nie zgadzam. Ale ja po prostu się nie zgadzam, cierpię, nie podoba mi się to, nie czuję się wolna, czuję się zagrożona, nie zgadzam się z wieloma decyzjami” — dodaje.

wkt/wPolityce.pl/Radio Zet/gazeta.pl/lap

[fot. yputube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook