Jedynie prawda jest ciekawa


Żakowski: referendum ws. JOW-ów niedemokratyczne

27.07.2015

„Jak można społeczeństwu, które nie wie, co to JOW-y, kazać brać udział w takim referendum?”

„Nasze państwo jest słabe. Jest skoncentrowane na obsłudze najsilniejszych graczy, takich jak międzynarodowe korporacje, a jest bardzo słabe, jeśli chodzi o obronę jednostki. To trzeba zmienić” - mówił w TVP Info Jacek Kurski. Był on jednym z gości debaty dotyczącej polskiej demokracji.

„Problem polskiej demokracji polegał na tym, że nie było mechanizmu wymiany elit w zgodzie z interesami społecznymi. O ile nam się udało - i to był sukces 1989 roku – dokonać zmiany wykonawczej i ustawodawczej, to już trzeciej i czwartej władzy już nie” – stwierdził Kurski.

O żadnym kryzysie w Polsce nie może być mowy – przekonywał inny polityk. Adam Szejnfeld z PO wskazuje, że ostatnie wyniki wyborów wskazują, że demokracja działa prawidłowo. „Jeżeli ktoś chciałby powiedzieć, że w jakimkolwiek demokratycznym państwie na świecie sytuacja, w której obywatele wybiorą inną partię niż rządząca, jest dowodem na kryzys, to ja bardzo przepraszam...” – dowodził. „Możemy mówić o tym, że część społeczeństwa chciałaby zmiany polityki danego rządu, ale nie ustroju całego państwa” – uważa europoseł partii rządzącej. „Kryzys byłby wtedy, gdyby rządzący nie chcieli się wsłuchiwać w opinię obywateli, a rządzący słuchają i mówią tak: 'bijemy się w piersi'” – zapewniał.

Z kolei Jacek Żakowski z „Polityki” uznał, że „demokracja nie może funkcjonować bez społeczeństwa obywatelskiego, bo wtedy staje się konkursem piękności elit”. „Społeczeństwo obywatelskie to jedyna instytucja, która ratuje polską demokrację” – zaznaczył kolejny gość, Sławomir Sierakowski. „Jeśli przyjrzymy się debacie publicznej i zobaczymy, kto ją organizuje, to tematy takie jak żłobki, przedszkola, kwota wolna od podatku czy umowy śmieciowe w ogóle nie wychodzą od partii. Te tematy wprowadzane są z zewnątrz” – dodał.

Żakowski skrytykował Platformę Obywatelską za referendum ws. JOW-ów. W jego ocenie organizacją referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych władza nie przysłużyła się społeczeństwu. „To, co zrobiliście (PO - przyp. red.) z referendum, jest skrajnie niedemokratyczne. Jak można społeczeństwu, które pierwszy raz słyszy termin „JOW-y”, nie wie, co to jest i nie będzie wiedziało, kazać brać udział w takim referendum?” – pytał polityków PO.

„Nowa Zelandia zrobiła takie referendum. Poprzedziło je półtora roku debaty publicznej i miliony dolarów wydane na edukację, żeby obywatel wrzucając kartkę do urny wiedział, w jakiej sprawie głosuje. A wy zrobiliście z tego cyrk” – zarzucił Platformie.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook