Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Żakowski: referendum ws. JOW-ów niedemokratyczne

27.07.2015

„Jak można społeczeństwu, które nie wie, co to JOW-y, kazać brać udział w takim referendum?”

„Nasze państwo jest słabe. Jest skoncentrowane na obsłudze najsilniejszych graczy, takich jak międzynarodowe korporacje, a jest bardzo słabe, jeśli chodzi o obronę jednostki. To trzeba zmienić” - mówił w TVP Info Jacek Kurski. Był on jednym z gości debaty dotyczącej polskiej demokracji.

„Problem polskiej demokracji polegał na tym, że nie było mechanizmu wymiany elit w zgodzie z interesami społecznymi. O ile nam się udało - i to był sukces 1989 roku – dokonać zmiany wykonawczej i ustawodawczej, to już trzeciej i czwartej władzy już nie” – stwierdził Kurski.

O żadnym kryzysie w Polsce nie może być mowy – przekonywał inny polityk. Adam Szejnfeld z PO wskazuje, że ostatnie wyniki wyborów wskazują, że demokracja działa prawidłowo. „Jeżeli ktoś chciałby powiedzieć, że w jakimkolwiek demokratycznym państwie na świecie sytuacja, w której obywatele wybiorą inną partię niż rządząca, jest dowodem na kryzys, to ja bardzo przepraszam...” – dowodził. „Możemy mówić o tym, że część społeczeństwa chciałaby zmiany polityki danego rządu, ale nie ustroju całego państwa” – uważa europoseł partii rządzącej. „Kryzys byłby wtedy, gdyby rządzący nie chcieli się wsłuchiwać w opinię obywateli, a rządzący słuchają i mówią tak: 'bijemy się w piersi'” – zapewniał.

Z kolei Jacek Żakowski z „Polityki” uznał, że „demokracja nie może funkcjonować bez społeczeństwa obywatelskiego, bo wtedy staje się konkursem piękności elit”. „Społeczeństwo obywatelskie to jedyna instytucja, która ratuje polską demokrację” – zaznaczył kolejny gość, Sławomir Sierakowski. „Jeśli przyjrzymy się debacie publicznej i zobaczymy, kto ją organizuje, to tematy takie jak żłobki, przedszkola, kwota wolna od podatku czy umowy śmieciowe w ogóle nie wychodzą od partii. Te tematy wprowadzane są z zewnątrz” – dodał.

Żakowski skrytykował Platformę Obywatelską za referendum ws. JOW-ów. W jego ocenie organizacją referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych władza nie przysłużyła się społeczeństwu. „To, co zrobiliście (PO - przyp. red.) z referendum, jest skrajnie niedemokratyczne. Jak można społeczeństwu, które pierwszy raz słyszy termin „JOW-y”, nie wie, co to jest i nie będzie wiedziało, kazać brać udział w takim referendum?” – pytał polityków PO.

„Nowa Zelandia zrobiła takie referendum. Poprzedziło je półtora roku debaty publicznej i miliony dolarów wydane na edukację, żeby obywatel wrzucając kartkę do urny wiedział, w jakiej sprawie głosuje. A wy zrobiliście z tego cyrk” – zarzucił Platformie.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook