Jedynie prawda jest ciekawa


Żakowski: Nawet Macierewicz będzie rozsądny

28.10.2015

"Z kierowaniem resortu, zarządzaniem jako takim, z pewnością by sobie poradził".

Jacek Żakowski nie przesądza, czy tworzony przez PiS rząd to będzie rząd „radykalnej frakcji”. W jego ocenie „wszystko rozstrzygnie się w rozumie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który jest nieprzenikniony”. „To Jarosław Kaczyński będzie decydował o tym, jaką linię partia będzie reprezentować, a także o tym, kto personalnie znajdzie się w nowym rządzie” - tłumaczy „Super Expressowi”.

Żakowski zaczyna jak zwykle, od straszenia Macierewiczem oraz ostrzeganiem przed PiS-em. „Obawiałbym się polityków dobrze nam znanych, błądzących gdzieś w oparach teorii spiskowych. Myślę tu przede wszystkim o Antonim Macierewiczu. Największym niebezpieczeństwem byłoby wyznaczenie nieodpowiedzialnej osoby na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Rozumiem, że partia i rząd może wprowadzić inną linię od poprzedników, dokonać korekt polityki zagranicznej, jednak ważne jest, by szefem dyplomacji była osoba odpowiedzialna, gdyż gafy, nieodpowiedzialne wypowiedzi mogłyby nam bardzo zaszkodzić” - tłumaczy.

Jednak chwilę później Żakowski zaskakuje wskazując, że nawet poseł Macierewicz w jego ocenie będzie rozsądny. „To prezes PiS zdecyduje, czy rząd ma prezentować linię łagodną czy ostrą. Jak głęboki będzie charakter zmian. Jeśli Jarosław Kaczyński podejmie decyzję o kursie bardzo ostrym, nawet najlepszy fachowiec będzie musiał się do decyzji prezesa dostosować. Jeżeli z kolei przyjmie kurs umiarkowany i radykał będzie musiał kierować resortem bez żadnych awantur. Na pewno wolałbym, aby szefem MSZ był profesor Piotr Gliński, a nie na przykład Antoni Macierewicz czy Anna Fotyga. Jednak w razie obrania przez prezesa umiarkowanego i rozsądnego kursu i Macierewicz musiałby prowadzić umiarkowaną politykę. Z kierowaniem resortu, zarządzaniem jako takim, z pewnością by sobie poradził” - wskazuje Żakowski.

Publicysta dowodzi, że straszenie PiSem nie działa na niego. „Personalia nie mają największego znaczenia. Mamy dziś bowiem bardzo dobrze przygotowaną administrację rządową, nawet osoba o nie największych zdolnościach może sobie poradzić. Pod warunkiem że będzie umiała, kierując resortem, korzystać z wiedzy i doświadczenia zatrudnionych tam osób” - podkreśla.

Czyżby zatem Żakowski nie rozdzierał szat, że PiS będzie rządził samodzielnie. Zaskakujące zmiany...

ez

[Fot. Youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook