Jedynie prawda jest ciekawa


Zaklęcia Tuska o odwołaniu kryzysu nie działają

10.09.2013

Tydzień temu na Forum Ekonomicznym w Krynicy, Tusk ogłosił koniec kryzysu w Polsce z mocną sugestią, że to rząd pod jego światłym kierownictwem w sposób zdecydowany się do tego przyczynił - przypomina Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wprawdzie w jego wywodzie przedstawionym uczestnikom Forum była wyraźna logiczna sprzeczność, bowiem najpierw mówił, że kryzys wręcz „łomotał do polskich drzwi” ale nie został do naszego kraju wpuszczony, a parę chwil później ogłosił, że kryzys się jednak skończył, więc chyba jednak wcześniej musiał „zahaczyć” o polską gospodarkę.

Prawie jednocześnie z tym wydarzeniem, GUS zaprezentował dane dotyczące kształtowania się czynników wpływających na wzrost PKB w II kwartale tego roku w porównaniu z kwartałami wcześniejszymi i niestety nie napawają one optymizmem.

Głębsza analiza tendencji w polskiej gospodarce pokazuje, że nieodpowiedzialna polityka rządu Tuska w ciągu ostatnich 4 kwartałów, wytłumiła najważniejsze krajowe czynniki wzrostu takie jak konsumpcja i inwestycje, od których zależy blisko 2/3 wzrostu naszego PKB.

W polskiej gospodarce nie ma żadnego „światełka w tunelu”, trudno więc mówić o końcu kryzysu, a główne czynniki wzrostowe takie jak konsumpcja indywidualna i inwestycje, „kołatają” w okolicach zera albo są wyraźnie „pod kreską”.

Niestety to co się dzieje w gospodarce, ma odzwierciedlenie na rynku pracy. Wprawdzie w ciągu kilku ostatnich miesięcy bezrobocie spadało o kolejne dziesiąte punktu procentowego (na koniec sierpnia stopa bezrobocia wyniosła 13%) ale już w procedowanym w Sejmie projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok na koniec grudnia, przewiduje się stopę bezrobocia wynoszącą aż 13,8 % czyli około 2,2 mln bezrobotnych.

Niestety także w projekcie budżetu na 2014 rok, znajduje się informacja, że na koniec grudnia przyszłego roku, bezrobocie nie zmniejszy się nawet o jotę, a stopa bezrobocia wyniesie znowu 13,8%.

Wygląda więc na to, że mimo optymizmu premiera jego minister finansów i wicepremier już taki optymistyczny nie jest i przewiduje drastyczny wzrost bezrobocia w ostatnich 4 miesiącach tego roku i utrzymanie tego poziomu także na koniec roku 2014.

Jednocześnie tenże minister przejął ponad 7 mld zł środków Funduszu Pracy i przeznacza je od kilku lat na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych, a nie na aktywne formy ograniczania bezrobocia.

Nawet wniosek ministra pracy Krzysztofa Kosiniaka-Kamysza o odblokowanie tylko kwoty 0,5 mld zł i przeznaczenie jej na aktywne formy ograniczenia bezrobocia, nie znajduje od paru miesięcy zrozumienia u szefa resortu finansów.

Wygląda więc na to, że rząd Tuska z pełnym cynizmem przerzucił na samorządowców problem tłumaczenia się przed bezrobotnymi, iż w II połowie tego roku nie ma już pieniędzy na walkę z bezrobociem.

Nie sądzę jednak żeby samorządowcy (nawet ci z Platformy i PSL-u, mający obowiązek tłumaczenia posunięć koalicji rządowej), chcieli wziąć na siebie odpowiedzialność za dramatyczną sytuację na rynku pracy.

Być może już tej jesieni samorządowcy razem z bezrobotnymi, przyjdą pod Kancelarię Premiera i nawiązując do hasła Platformy z kampanii samorządowej, którego nauczyli się chyba wszyscy, zawołają "Panie Premierze niech Pan nie robi polityki, niech Pan odda pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia".

Tak wysoki poziom bezrobocia, źle wróży wszystkim funduszom zależnym, od wielkości zatrudnienia i wysokości funduszu płac. Zarówno wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, czy Funduszu Pracy zależą właśnie od ilości zatrudnionych w gospodarce.

Im jest ich więcej, tym wyższe wpływy do tych funduszy, im jest ich mniej tym wpływy są mniejsze. Co więcej za bezrobotnych składki do tych funduszy musi odprowadzać budżet państwa, co powoduje powiększenie wydatków budżetowych, a w konsekwencji i deficytu budżetowego.

Wygląda na to, że zaklęcia premiera Tuska o końcu kryzysu jednak nie działają, co więcej nie wierzy w nie jego prawa ręka minister Rostowski, przewidując gwałtowny wzrost bezrobocia nie tylko w 4 ostatnich miesiącach tego roku ale także przez cały rok 2104.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł? Szukaj na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook