Jedynie prawda jest ciekawa


Zaklęcia Tuska o odwołaniu kryzysu nie działają

10.09.2013

Tydzień temu na Forum Ekonomicznym w Krynicy, Tusk ogłosił koniec kryzysu w Polsce z mocną sugestią, że to rząd pod jego światłym kierownictwem w sposób zdecydowany się do tego przyczynił - przypomina Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wprawdzie w jego wywodzie przedstawionym uczestnikom Forum była wyraźna logiczna sprzeczność, bowiem najpierw mówił, że kryzys wręcz „łomotał do polskich drzwi” ale nie został do naszego kraju wpuszczony, a parę chwil później ogłosił, że kryzys się jednak skończył, więc chyba jednak wcześniej musiał „zahaczyć” o polską gospodarkę.

Prawie jednocześnie z tym wydarzeniem, GUS zaprezentował dane dotyczące kształtowania się czynników wpływających na wzrost PKB w II kwartale tego roku w porównaniu z kwartałami wcześniejszymi i niestety nie napawają one optymizmem.

Głębsza analiza tendencji w polskiej gospodarce pokazuje, że nieodpowiedzialna polityka rządu Tuska w ciągu ostatnich 4 kwartałów, wytłumiła najważniejsze krajowe czynniki wzrostu takie jak konsumpcja i inwestycje, od których zależy blisko 2/3 wzrostu naszego PKB.

W polskiej gospodarce nie ma żadnego „światełka w tunelu”, trudno więc mówić o końcu kryzysu, a główne czynniki wzrostowe takie jak konsumpcja indywidualna i inwestycje, „kołatają” w okolicach zera albo są wyraźnie „pod kreską”.

Niestety to co się dzieje w gospodarce, ma odzwierciedlenie na rynku pracy. Wprawdzie w ciągu kilku ostatnich miesięcy bezrobocie spadało o kolejne dziesiąte punktu procentowego (na koniec sierpnia stopa bezrobocia wyniosła 13%) ale już w procedowanym w Sejmie projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok na koniec grudnia, przewiduje się stopę bezrobocia wynoszącą aż 13,8 % czyli około 2,2 mln bezrobotnych.

Niestety także w projekcie budżetu na 2014 rok, znajduje się informacja, że na koniec grudnia przyszłego roku, bezrobocie nie zmniejszy się nawet o jotę, a stopa bezrobocia wyniesie znowu 13,8%.

Wygląda więc na to, że mimo optymizmu premiera jego minister finansów i wicepremier już taki optymistyczny nie jest i przewiduje drastyczny wzrost bezrobocia w ostatnich 4 miesiącach tego roku i utrzymanie tego poziomu także na koniec roku 2014.

Jednocześnie tenże minister przejął ponad 7 mld zł środków Funduszu Pracy i przeznacza je od kilku lat na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych, a nie na aktywne formy ograniczania bezrobocia.

Nawet wniosek ministra pracy Krzysztofa Kosiniaka-Kamysza o odblokowanie tylko kwoty 0,5 mld zł i przeznaczenie jej na aktywne formy ograniczenia bezrobocia, nie znajduje od paru miesięcy zrozumienia u szefa resortu finansów.

Wygląda więc na to, że rząd Tuska z pełnym cynizmem przerzucił na samorządowców problem tłumaczenia się przed bezrobotnymi, iż w II połowie tego roku nie ma już pieniędzy na walkę z bezrobociem.

Nie sądzę jednak żeby samorządowcy (nawet ci z Platformy i PSL-u, mający obowiązek tłumaczenia posunięć koalicji rządowej), chcieli wziąć na siebie odpowiedzialność za dramatyczną sytuację na rynku pracy.

Być może już tej jesieni samorządowcy razem z bezrobotnymi, przyjdą pod Kancelarię Premiera i nawiązując do hasła Platformy z kampanii samorządowej, którego nauczyli się chyba wszyscy, zawołają "Panie Premierze niech Pan nie robi polityki, niech Pan odda pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia".

Tak wysoki poziom bezrobocia, źle wróży wszystkim funduszom zależnym, od wielkości zatrudnienia i wysokości funduszu płac. Zarówno wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, czy Funduszu Pracy zależą właśnie od ilości zatrudnionych w gospodarce.

Im jest ich więcej, tym wyższe wpływy do tych funduszy, im jest ich mniej tym wpływy są mniejsze. Co więcej za bezrobotnych składki do tych funduszy musi odprowadzać budżet państwa, co powoduje powiększenie wydatków budżetowych, a w konsekwencji i deficytu budżetowego.

Wygląda na to, że zaklęcia premiera Tuska o końcu kryzysu jednak nie działają, co więcej nie wierzy w nie jego prawa ręka minister Rostowski, przewidując gwałtowny wzrost bezrobocia nie tylko w 4 ostatnich miesiącach tego roku ale także przez cały rok 2104.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł? Szukaj na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook