Jedynie prawda jest ciekawa

Zaklęcia nie wystarczą uważa europoseł Z. Kuźmiuk

16.11.2011

Wygląda na to, że albo rządzący w Polsce razem z bankowcami wprowadzali regularnie w błąd opinię publiczną albo agencje ratingowe mają zdecydowanie większą wiedzę o kondycji systemu bankowego w naszym kraju niż my sami – uważa Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł PiS na swoim blogu zwraca uwagę na obniżenie przez agencję Moody's perspektywy systemu bankowego w Polsce ze stabilnej do negatywnej. Może to oznaczać trudności kredytobiorców ze spłatą zaciągniętych kredytów, a także ograniczenie akcji kredytowej banków i znaczące pogorszenie ich wyników finansowych.

- Przez ostatnie kilka lat zagraniczni właściciele banków w Polsce zadowalali się transferem z naszego kraju wysokich dywidend – podkreśla polityk przypominając, że w latach 90-tych za nieduże pieniądze wykupiono największe polskie banki.  

Kuźmiuk prognozuje, że wielkie europejskie banki będą pozbywały się swoich aktywów za granicą szukając miliardów euro potrzebnych na podniesienie wskaźników kapitałowych nakazane przez nadzory bankowe.

- Takie decyzje podjęli już Irlandczycy sprzedając w Polsce BZ WBK (nabył go hiszpański Santander), Belgowie chcą sprzedać Kredyt Bank, Portugalczycy bank Millenium a Niemcy BRE Banki związane z nim Multibank i mBank.  Wydaje się jednak ,że oprócz przyśpieszania procesu sprzedaży spółek-córek w Polsce przez ich zagraniczne spółki-matki mamy także do czynienia z drenażem środków finansowych z systemu bankowego w Polsce.

Europoseł powołuje się na opinię prezesa NBP Marka Belki, który stwierdził, że „ponad połowa finansowania krótkoterminowego banków w Polsce pochodząca z banków-matek zapada w roku 2012 i w związku z sytuacją na rynku bankowym w wielu krajach Europy Zachodniej, trudno sobie wyobrazić, że to finansowanie zostanie utrzymane”.

W tym kontekście polityka szczególnie niepokoi sytuacja włoskiego banku Unicredit, który właśnie ogłosił, że tylko w III kwartale tego roku poniósł straty wynoszące 10,6 mld euro i cały ten rok zakończy poważnymi stratami.

- Unicredit jest właścicielem drugiego co do wielkości banku w Polsce, banku Pekao S.A. i jego kłopoty we Włoszech automatycznie przekładają się na sytuację spółki -córki w Polsce. Ale w ramach tego banku w relacji spółka-matka we Włoszech, spółka-córka w Polsce były realizowane także projekty przynoszące straty podmiotowi w naszym kraju, oznaczające nielegalny transfer pieniędzy (np. projekt Chopin). Agencja Moody's obniżając perspektywę systemu bankowego w Polsce ze stabilnej do negatywnej, zapewne brała pod uwagę tego rodzaju powiązania pomiędzy bankami w Europie Zachodniej i ich spółkami-córkami w Polsce.

Zdaniem europosła nie wystarczą więc zaklęcia rządzących ani bankowców w Polsce, a potrzebny jest rzeczywisty i solidny nadzór KNF nad bankami w Polsce, bo "już niedługo może się okazać, że te których właścicielami są zagraniczne banki, są swoistymi wydmuszkami".

mtp
[fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook