Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaklęcia nie wystarczą uważa europoseł Z. Kuźmiuk

16.11.2011

Wygląda na to, że albo rządzący w Polsce razem z bankowcami wprowadzali regularnie w błąd opinię publiczną albo agencje ratingowe mają zdecydowanie większą wiedzę o kondycji systemu bankowego w naszym kraju niż my sami – uważa Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł PiS na swoim blogu zwraca uwagę na obniżenie przez agencję Moody's perspektywy systemu bankowego w Polsce ze stabilnej do negatywnej. Może to oznaczać trudności kredytobiorców ze spłatą zaciągniętych kredytów, a także ograniczenie akcji kredytowej banków i znaczące pogorszenie ich wyników finansowych.

- Przez ostatnie kilka lat zagraniczni właściciele banków w Polsce zadowalali się transferem z naszego kraju wysokich dywidend – podkreśla polityk przypominając, że w latach 90-tych za nieduże pieniądze wykupiono największe polskie banki.  

Kuźmiuk prognozuje, że wielkie europejskie banki będą pozbywały się swoich aktywów za granicą szukając miliardów euro potrzebnych na podniesienie wskaźników kapitałowych nakazane przez nadzory bankowe.

- Takie decyzje podjęli już Irlandczycy sprzedając w Polsce BZ WBK (nabył go hiszpański Santander), Belgowie chcą sprzedać Kredyt Bank, Portugalczycy bank Millenium a Niemcy BRE Banki związane z nim Multibank i mBank.  Wydaje się jednak ,że oprócz przyśpieszania procesu sprzedaży spółek-córek w Polsce przez ich zagraniczne spółki-matki mamy także do czynienia z drenażem środków finansowych z systemu bankowego w Polsce.

Europoseł powołuje się na opinię prezesa NBP Marka Belki, który stwierdził, że „ponad połowa finansowania krótkoterminowego banków w Polsce pochodząca z banków-matek zapada w roku 2012 i w związku z sytuacją na rynku bankowym w wielu krajach Europy Zachodniej, trudno sobie wyobrazić, że to finansowanie zostanie utrzymane”.

W tym kontekście polityka szczególnie niepokoi sytuacja włoskiego banku Unicredit, który właśnie ogłosił, że tylko w III kwartale tego roku poniósł straty wynoszące 10,6 mld euro i cały ten rok zakończy poważnymi stratami.

- Unicredit jest właścicielem drugiego co do wielkości banku w Polsce, banku Pekao S.A. i jego kłopoty we Włoszech automatycznie przekładają się na sytuację spółki -córki w Polsce. Ale w ramach tego banku w relacji spółka-matka we Włoszech, spółka-córka w Polsce były realizowane także projekty przynoszące straty podmiotowi w naszym kraju, oznaczające nielegalny transfer pieniędzy (np. projekt Chopin). Agencja Moody's obniżając perspektywę systemu bankowego w Polsce ze stabilnej do negatywnej, zapewne brała pod uwagę tego rodzaju powiązania pomiędzy bankami w Europie Zachodniej i ich spółkami-córkami w Polsce.

Zdaniem europosła nie wystarczą więc zaklęcia rządzących ani bankowców w Polsce, a potrzebny jest rzeczywisty i solidny nadzór KNF nad bankami w Polsce, bo "już niedługo może się okazać, że te których właścicielami są zagraniczne banki, są swoistymi wydmuszkami".

mtp
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook