Jedynie prawda jest ciekawa

Żak: Zmieleni.pl mają szansę powodzenia

21.10.2012

O ruchu Pawła Kukiza na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych z Jakubem Żakiem, członkiem Klubu Republikańskiego rozmawia portal Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Jesteśmy na Uniwersytecie Gdańskim i właśnie zakończyliśmy debatę na temat jednomandatowych okręgów wyborczych. Jak udało się to zorganizować?

Jakub Żak: Było ciężko. Ale odzew był pozytywny, jeśli chodzi np. o dziekana Stelinę, prodziekana Zalewskiego – bardzo spodobał im się pomysł, no i dzięki nim udało się znacząco obniżyć koszty tej konferencji. Dziękuję im za to. Ale także mocno wsparło nas koło naukowe prawa i administracji – im także dziękuję. No i przybyło wielu gości. Organizacja ciężka, dużo formalności, ale było warto.

Prywatnie jesteś zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych?

Dawniej byłem. Ale przed debatą, gdy mocniej się interesowałem różnymi opcjami, wiedziałem, że nie jest to tak kolorowe jak się to przedstawia. Dlatego podszedłem do debaty w ten sposób, że chciałem wysłuchać zdania ekspertów. No i oni mnie przekonali – Marcin Horała i dr Uziębło. Faktycznie przekonali mnie do tego, że te jednomandatowe okręgi wyborcze trzeba w nieco innej formie wprowadzić, może system kompensacyjny, a może STV.

Czy więc uważasz, że inicjatywa zmieleni.pl ma w ogóle szanse powodzenia?

Widać jaką robotę robi Paweł Kukiz, charyzmatyczna osoba, on trafia do ludzi absolutnie. I dlatego uważam, że może mieć to szanse powodzenia. Spokojnie zbiorą kilkadziesiąt tysięcy głosów, no ale zobaczymy jak to wpłynie na reakcję rządzących.

To była pierwsza tego typu poważna debata. Jakie są Twoje dalsze plany? Kolejne debaty? Konferencje?

Absolutnie nie mam planów ogólnopolskich. Działam tutaj, działam w Klubie Republikańskim i podoba mi się jego formuła. Nieformalna grupa spotykająca się pod szyldem idei republikańskiej. Mam więc nadzieję, że takich wydarzeń w Gdańsku, Gdyni, Trójmieście będziemy mieli jak najwięcej. I dzięki temu polepszymy sytuację jeśli chodzi o świadomość obywatela.

Rozmawiał Arkady Saulski

[Fot. sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook