Jedynie prawda jest ciekawa


Zajdler: Afryka to szansa dla polskiej gospodarki

12.04.2013

"Jeśli wizyta nie ma być jedynie piarowym ruchem, którego konkretnym efektem będzie jedynie uściśnięcie dłoni z nigeryjskim prezydentem i fotografie, to musimy zapytać o konkretne umowy, roboczą współpracę, która często nie jest już prowadzona w świetle kamer" - uważa ekspert Instytutu Sobieskiego.

O możliwych efektach wizyty premiera Tuska w Afryce oraz tym, jakie szanse i perspektywy niosą dla polskiej gospodarki afrykańskie rynki mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego.

"Z Nigerią jest jednak pewien podstawowy problem – jest tam dość niebezpiecznie i  tamtejsze inwestycje są zagrożone i napotykają na wiele trudności. To co możemy zyskać na kontaktach z tym krajem, to możliwość dostępu do źródeł gazu – zwłaszcza gazu LNG, który może być dla Polski bardziej konkurencyjny niż gaz z Kataru" - uzasadnia Zajdler.

Ekspert zachęcał do tego, by na wizytę premiera w Afryce spojrzeć szerzej i obserwować, czy nie będzie ona jedynie groteskowym happeningiem piarowym.

"Z formalnego punktu widzenia potrzebna jest umowa o ochronie inwestycji, która gwarantuje przedsiębiorcom pewne bezpieczeństwo ich działań. Tak wyobrażałbym sobie próbę unormowania relacji na szeregu rządowym. To też kwestia biur promocji obu państw. Jeśli wizyta nie ma być jedynie piarowym ruchem, którego konkretnym efektem będzie jedynie uściśnięcie dłoni z nigeryjskim prezydentem i fotografie, to musimy zapytać o konkretne umowy, roboczą współpracę, która często nie jest już prowadzona w świetle kamer" - mówi Zajdler.

I puentuje, tłumacząc, że nie można bagatelizować kontynentu afrykańskiego: 

"Warto przyglądać się zarówno samej Afryce, jak i temu, co będzie się działo już po wizycie premiera. Myślę, że jest to duża szansa dla przedsiębiorców" - zakończył Zajdler.

Całość wywiadu do przeczytania na stronach wPolityce.pl.

ll

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook