Jedynie prawda jest ciekawa


Zajdler: Afryka to szansa dla polskiej gospodarki

12.04.2013

"Jeśli wizyta nie ma być jedynie piarowym ruchem, którego konkretnym efektem będzie jedynie uściśnięcie dłoni z nigeryjskim prezydentem i fotografie, to musimy zapytać o konkretne umowy, roboczą współpracę, która często nie jest już prowadzona w świetle kamer" - uważa ekspert Instytutu Sobieskiego.

O możliwych efektach wizyty premiera Tuska w Afryce oraz tym, jakie szanse i perspektywy niosą dla polskiej gospodarki afrykańskie rynki mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego.

"Z Nigerią jest jednak pewien podstawowy problem – jest tam dość niebezpiecznie i  tamtejsze inwestycje są zagrożone i napotykają na wiele trudności. To co możemy zyskać na kontaktach z tym krajem, to możliwość dostępu do źródeł gazu – zwłaszcza gazu LNG, który może być dla Polski bardziej konkurencyjny niż gaz z Kataru" - uzasadnia Zajdler.

Ekspert zachęcał do tego, by na wizytę premiera w Afryce spojrzeć szerzej i obserwować, czy nie będzie ona jedynie groteskowym happeningiem piarowym.

"Z formalnego punktu widzenia potrzebna jest umowa o ochronie inwestycji, która gwarantuje przedsiębiorcom pewne bezpieczeństwo ich działań. Tak wyobrażałbym sobie próbę unormowania relacji na szeregu rządowym. To też kwestia biur promocji obu państw. Jeśli wizyta nie ma być jedynie piarowym ruchem, którego konkretnym efektem będzie jedynie uściśnięcie dłoni z nigeryjskim prezydentem i fotografie, to musimy zapytać o konkretne umowy, roboczą współpracę, która często nie jest już prowadzona w świetle kamer" - mówi Zajdler.

I puentuje, tłumacząc, że nie można bagatelizować kontynentu afrykańskiego: 

"Warto przyglądać się zarówno samej Afryce, jak i temu, co będzie się działo już po wizycie premiera. Myślę, że jest to duża szansa dla przedsiębiorców" - zakończył Zajdler.

Całość wywiadu do przeczytania na stronach wPolityce.pl.

ll

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook