Jedynie prawda jest ciekawa


"Zainteresowanie Koreą osłabia atrakcyjność Europy"

29.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Oczywiste jest, że sytuacja w Dalekiej Azji będzie skupiała na sobie uwagę świata, w tym NATO i USA. Czy to może osłabić relacje USA z Polską i zainteresowanie Ameryki naszym regionem?

Krzysztof Szczerski: Jest sprawą oczywistą, że obecnie przed Paktem stoi kilka wyzwań. Najważniejsze zadania w 2013 roku to zakończenie misji NATO w Afganistanie oraz właśnie sytuacja wokół Korei oraz innych punktów zapalnych. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest realnym problemem dla bezpieczeństwa globalnego. A obecnie jedyną realną siłą zdolną działać i zapewniać globalne bezpieczeństwo jest NATO, nawet jeśli mowa o terenie dalekiej Azji. Pamiętajmy, że sojusz między Koreą Płd., a USA jest silny, co będzie skłaniało Waszyngton do interesowania się tamtym regionem. Każde zainteresowanie amerykańskie sytuacją poza Europą błędzie skutkowało obniżeniem zainteresowania Europą. To zupełnie oczywiste.

Co powinniśmy zrobić w sprawie Korei?

Polska, jako silny kraj NATO, jako ważny uczestnik misji Paktu powinna mieć politykę wobec Półwyspu Koreańskiego, powinna być aktywna w tej sprawie. Pytanie, jakie skutki może mieć sytuacja wokół Korei, zależy od tego, jakie cele Polska stawia sobie w tej sprawie. Odnoszę jednak niestety wrażenie, że nie mamy żadnego zdania w tej sprawie, nie mamy żadnego planu.

Warto mieć?

Może ktoś powiedzieć, że nie warto, skoro to tak daleko od nas. Jednak skoro jesteśmy aktywni w NATO, skoro mamy ambasadę w Phenianie i Seulu, skoro polski przedstawiciel pełni funkcję Ambasadora UE w Korei, to powinniśmy się angażować w tej sytuacji. Jednak stopień minimalizacji polskiej polityki zagranicznej powoduje, że opinia publiczna nie widziałaby zapewne potrzeby angażowania się w tej sprawie. Nikomu się nawet nie wydaje, że moglibyśmy mieć jakieś zdanie w tej sprawie. Myśmy jednak to zdanie powinni mieć, powinniśmy mieć jakąś opinię w tej sprawie.

Jaką? Jak powinniśmy działać?

Polska w każdej tego typu sytuacji powinna oferować, proponować jakąś rolę dla siebie. Mówię choćby o misji dobrych usług. Naszym celem powinno być utrzymanie relacji pokojowych w tamtym regionie oraz wspieranie tych, którzy chcą powstrzymać ekspansję militarną Korei Północnej. To jest główny czynnik podkopujący pokój tego regionu. Musimy być w koalicji tych, którzy chcą powstrzymywać zapędy Phenianu. Musimy również organizować partnerów europejskich wokół tej sprawy. Nasza odpowiedzialność jest istotniejsza, ponieważ Polak jest szefem placówki dyplomatycznej UE w Korei.

Na Koreę Płn. można wywrzeć jakąś presję?

Warto zaznaczyć, że agresja Korei łączy się i jest pochodną coraz wyższej agresji geopolitycznej. Korea sama z siebie nie rośnie w siłę tak mocno. Ona się wzmacnia, ponieważ otrzymuje pomoc, otrzymuje choćby technologie. Jest ochraniana pewnym parasolem. Z drugiej strony świat nie jest zjednoczony wobec Korei, nie otacza jej szczelnym kordonem. Korea wykorzystuje więc wszelkie podziały geopolityczne, widoczne na świecie, na swoją korzyść. Tymczasem jej zapędy można byłoby studzić, gdyby cały świat był zjednoczony w tej sprawie, gdyby Rada Bezpieczeństwa ONZ miała jednolite stanowisko. O to również powinniśmy zabiegać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook