Jedynie prawda jest ciekawa


"Zainteresowanie Koreą osłabia atrakcyjność Europy"

29.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Oczywiste jest, że sytuacja w Dalekiej Azji będzie skupiała na sobie uwagę świata, w tym NATO i USA. Czy to może osłabić relacje USA z Polską i zainteresowanie Ameryki naszym regionem?

Krzysztof Szczerski: Jest sprawą oczywistą, że obecnie przed Paktem stoi kilka wyzwań. Najważniejsze zadania w 2013 roku to zakończenie misji NATO w Afganistanie oraz właśnie sytuacja wokół Korei oraz innych punktów zapalnych. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest realnym problemem dla bezpieczeństwa globalnego. A obecnie jedyną realną siłą zdolną działać i zapewniać globalne bezpieczeństwo jest NATO, nawet jeśli mowa o terenie dalekiej Azji. Pamiętajmy, że sojusz między Koreą Płd., a USA jest silny, co będzie skłaniało Waszyngton do interesowania się tamtym regionem. Każde zainteresowanie amerykańskie sytuacją poza Europą błędzie skutkowało obniżeniem zainteresowania Europą. To zupełnie oczywiste.

Co powinniśmy zrobić w sprawie Korei?

Polska, jako silny kraj NATO, jako ważny uczestnik misji Paktu powinna mieć politykę wobec Półwyspu Koreańskiego, powinna być aktywna w tej sprawie. Pytanie, jakie skutki może mieć sytuacja wokół Korei, zależy od tego, jakie cele Polska stawia sobie w tej sprawie. Odnoszę jednak niestety wrażenie, że nie mamy żadnego zdania w tej sprawie, nie mamy żadnego planu.

Warto mieć?

Może ktoś powiedzieć, że nie warto, skoro to tak daleko od nas. Jednak skoro jesteśmy aktywni w NATO, skoro mamy ambasadę w Phenianie i Seulu, skoro polski przedstawiciel pełni funkcję Ambasadora UE w Korei, to powinniśmy się angażować w tej sytuacji. Jednak stopień minimalizacji polskiej polityki zagranicznej powoduje, że opinia publiczna nie widziałaby zapewne potrzeby angażowania się w tej sprawie. Nikomu się nawet nie wydaje, że moglibyśmy mieć jakieś zdanie w tej sprawie. Myśmy jednak to zdanie powinni mieć, powinniśmy mieć jakąś opinię w tej sprawie.

Jaką? Jak powinniśmy działać?

Polska w każdej tego typu sytuacji powinna oferować, proponować jakąś rolę dla siebie. Mówię choćby o misji dobrych usług. Naszym celem powinno być utrzymanie relacji pokojowych w tamtym regionie oraz wspieranie tych, którzy chcą powstrzymać ekspansję militarną Korei Północnej. To jest główny czynnik podkopujący pokój tego regionu. Musimy być w koalicji tych, którzy chcą powstrzymywać zapędy Phenianu. Musimy również organizować partnerów europejskich wokół tej sprawy. Nasza odpowiedzialność jest istotniejsza, ponieważ Polak jest szefem placówki dyplomatycznej UE w Korei.

Na Koreę Płn. można wywrzeć jakąś presję?

Warto zaznaczyć, że agresja Korei łączy się i jest pochodną coraz wyższej agresji geopolitycznej. Korea sama z siebie nie rośnie w siłę tak mocno. Ona się wzmacnia, ponieważ otrzymuje pomoc, otrzymuje choćby technologie. Jest ochraniana pewnym parasolem. Z drugiej strony świat nie jest zjednoczony wobec Korei, nie otacza jej szczelnym kordonem. Korea wykorzystuje więc wszelkie podziały geopolityczne, widoczne na świecie, na swoją korzyść. Tymczasem jej zapędy można byłoby studzić, gdyby cały świat był zjednoczony w tej sprawie, gdyby Rada Bezpieczeństwa ONZ miała jednolite stanowisko. O to również powinniśmy zabiegać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook