Jedynie prawda jest ciekawa


Zachód jest bezradny wobec polityki Rosji

04.03.2014

„Przy słabym prezydencie USA Putin czuje się bezpiecznie” - tłumaczy prof. Lewicki.

Sytuacja na Krymie cały czas jest napięta. Rosja krok po kroku przejmuje najważniejsze obiekty na Krymie. Nieustannie działa także propaganda rosyjska. Tymczasem Zachód wciąż nie podjął żadnych konkretnych działań – na razie mamy wiele, słów, wiele spotkań – czynów natomiast wciąż nie widać.

Jak stwierdza na łamach „Super Expressu prof. Zbigniew Lewicki – politolog, „Putin wkalkulował właśnie taką reakcję.” Jego zdaniem przywódcy z Zachodu nie do końca rozumieją co się dzieje w okolicy Morza Czarnego. Poza tym Putin ma asa w rękawie w postaci precedensu Kosowa. Wykładowca UW zauważa, że przypomina to sytuację z 2008 r. w Gruzji: „Kiedy okazało się, że Rosja zadowala się Abchazją i Osetią, to wszyscy odetchnęli z ulgą, że dobry cal wziął tylko kawałek, a mógł całość. (…) Teraz powiedzą, że dobry car mógł wziąć całą Ukrainę, a wziął tylko Krym”. Zdaniem profesora możliwy jest scenariusz, w którym Zachód odda Krym w zamian za święty spokój: „Przecież nikt z nich nie chce toczyć wojny o Krym. Zachód stoi bezradny wobec zdecydowanej i przemyślanej polityki Rosji.”

Dlaczego Putin pozostaje bezkarny? „Przy słabym prezydencie USA Putin czuje się bezpiecznie. Być może Merkel byłaby w stanie wpłynąć jakoś na jego decyzje, ale na pewno nie Obama. Rosja może więc zachowywać się jak mocarstwo” - tłumaczy prof. Lewicki. 

Politolog i amerykanista dodaje też, że rusofobia powinna być traktowana przez Polaków jako zdroworozsądkowa polityka. „Lech Kaczyński wyrażał to głośno, ale ciszej myśleli o tym właściwie wszyscy pozostali politycy Może oprócz jakichś skrajności nie ma u nas takich, którzy Rosji się nie boją. Część woli po prostu głośno pewnych rzeczy nie mówić, bo to źle wygląda w oczach Zachodu. Oni woleli słuchać o tym, że Rosja jest krajem cywilizowanym i się zmieniła. Że można ją oswoić, przyjmując do WHO i różnych G8. Prezydent Kaczyński mówił inaczej i psuł to samozadowolenie”.

mc,"SE"

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook