Jedynie prawda jest ciekawa

Zachód jest bezradny wobec polityki Rosji

04.03.2014

„Przy słabym prezydencie USA Putin czuje się bezpiecznie” - tłumaczy prof. Lewicki.

Sytuacja na Krymie cały czas jest napięta. Rosja krok po kroku przejmuje najważniejsze obiekty na Krymie. Nieustannie działa także propaganda rosyjska. Tymczasem Zachód wciąż nie podjął żadnych konkretnych działań – na razie mamy wiele, słów, wiele spotkań – czynów natomiast wciąż nie widać.

Jak stwierdza na łamach „Super Expressu prof. Zbigniew Lewicki – politolog, „Putin wkalkulował właśnie taką reakcję.” Jego zdaniem przywódcy z Zachodu nie do końca rozumieją co się dzieje w okolicy Morza Czarnego. Poza tym Putin ma asa w rękawie w postaci precedensu Kosowa. Wykładowca UW zauważa, że przypomina to sytuację z 2008 r. w Gruzji: „Kiedy okazało się, że Rosja zadowala się Abchazją i Osetią, to wszyscy odetchnęli z ulgą, że dobry cal wziął tylko kawałek, a mógł całość. (…) Teraz powiedzą, że dobry car mógł wziąć całą Ukrainę, a wziął tylko Krym”. Zdaniem profesora możliwy jest scenariusz, w którym Zachód odda Krym w zamian za święty spokój: „Przecież nikt z nich nie chce toczyć wojny o Krym. Zachód stoi bezradny wobec zdecydowanej i przemyślanej polityki Rosji.”

Dlaczego Putin pozostaje bezkarny? „Przy słabym prezydencie USA Putin czuje się bezpiecznie. Być może Merkel byłaby w stanie wpłynąć jakoś na jego decyzje, ale na pewno nie Obama. Rosja może więc zachowywać się jak mocarstwo” - tłumaczy prof. Lewicki. 

Politolog i amerykanista dodaje też, że rusofobia powinna być traktowana przez Polaków jako zdroworozsądkowa polityka. „Lech Kaczyński wyrażał to głośno, ale ciszej myśleli o tym właściwie wszyscy pozostali politycy Może oprócz jakichś skrajności nie ma u nas takich, którzy Rosji się nie boją. Część woli po prostu głośno pewnych rzeczy nie mówić, bo to źle wygląda w oczach Zachodu. Oni woleli słuchać o tym, że Rosja jest krajem cywilizowanym i się zmieniła. Że można ją oswoić, przyjmując do WHO i różnych G8. Prezydent Kaczyński mówił inaczej i psuł to samozadowolenie”.

mc,"SE"

[fot. PAP/EPA]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook