Jedynie prawda jest ciekawa


Za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby?

21.03.2015

„Trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację z Tunisu.”

Miniony tydzień w Polsce został przyćmiony zamachem w Tunezji. Chociaż na kilka dni kandydaci zawiesili prowadzenie kampanii wyborczej, to trudno nie odnieść wrażenia, że sprawa wydarzeń w Tunisie została głęboko osadzona w polskiej polityce. Tak też stwierdzili goście „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3”. Audycje prowadził Michał Karnowski, a przy mikrofonach zasiedli: Barbara Stanisławczyk, ks. Henryk Zieliński, Jan Pospieszalski oraz Piotr Zaremba.

„Mieliśmy silny polski wątek, bo trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację – mam tu na myśli słowa Radosława Sikorskiego który podawał informacje o 7 ofiarach” - rozpoczął Michał Karnowski.

„To była jego kompromitacja i niewątpliwie jego koledzy z PO mają tego świadomość. Oni przecież go nie bronili. (…) Chcę zwrócić uwagę, że nie tylko Sikorski formułował tego typu zdania – też rzecznik MSZ budował takie napięcie. (…) Tunezja nie jest krajem, gdzie łatwo uzyskać jakieś informacje, ale trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za słowa. Z kolei, jeśli chodzi o zamach, to ciężko przełożyć go na polską politykę. Ale część polityków wykorzystuje tezy powtarzane przez Zachód: skoro zagraża nam islam, to więcej uwagi powinniśmy przykładać do terenów południowych Europy, zamiast na jej wschód. Szef SLD formułował takie tezy i mnie to zmartwiło” – stwierdził zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba.

Interesującą teorię wysunął natomiast Jan Pospieszalski, łącząc kilka faktów:„Szczyt europejskich przywódców miał zajmować się problemem sankcji i bezpieczeństwa. W tym momencie, w przeddzień, w kraju stosunkowo zeuropeizowanym, następuje zamach, w którym ofiarami są obywatele Europy. Wiemy doskonale jak Rosjanie i Sowieci realizują prowokacje. Mogą to zrobić każdym kosztem. Niewykluczone, że za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby specjalne, które chciały, żeby środek ciężkości Europy przeniósł się na kwestie południowe. Widać to także po aktualnych działaniach wysokiej komisarz Mogherini” - wyjaśniał.

„Ludzie dawnych służb, który teraz uchodzą za ekspertów, mówią o zagrożeniu rosyjskim, także w kontekście powiązań Rosji z Państwem Islamskim. To straszenie dotyczy tego, że Rosja w jakiś sposób może sterować działaniami Islamistów” - dodała Barbara Stanisławczyk. Zwróciła też uwagę, na chaotyczne działania polskich dyplomatów na miejscu, w Tunezji:

„Oglądałam programy, gdzie ludzie się skarżyli, że nikt się nimi z polskiej ambasady nie zajął, że nie mieli do kogo się udać po pomoc. Minister, który to nadzoruje, odpowiada także za to.”

Łagodniej na temat islamu wypowiadał się ks. Zieliński: „Zwróciłbym uwagę na temat islamu: on bywa groźny, ma różne oblicze i boję się, że jeżeli będziemy mówić o takim zagrożeniu, to w Polsce znajdą się chłopcy, którzy po trzech piwach zaczną walczyć z islamem i niszczyć meczety. Nie każdy islam nam zagraża – mamy przykład polskich Tatarów. (…) Byłem w Jordanii kilkukrotnie i daj Boże, żeby w każdym kraju na Bliskim Wschodzie sytuacja chrześcijan wyglądała tak jak tam. Król Jordanii podkreśla, że chrześcijanie są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. (…) Dla mnie wrogiem większym jest doktrynalny laicyzm w Europie. Nie wiem czy większy problem mamy z islamem czy z rozmaitymi ideologiami, które tworzą duchową pustynię, która stanowi źródło zgorszenia dla wyznawców islamu. To jest zaproszenie do tego, żeby tą pustynię misjonować” - stwierdził.

„Jestem skłonny uznać, że Rosji jest na rękę ten typ aktywności środowisk islamskich, ale to też jest autentyczne i zakorzenione w kulturze islamskiej” - dodał Zaremba.

„Tak jak islam bywa ideologiczną podkładką pod działania Państwa Islamskiego, tak samo na wschodzie prawosławie bywa podkładką dla imperialistycznych dążeń” - zauważył redaktor naczelny „Idziemy”.

ba,Stefczyk.info
[fot. wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook