Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby?

21.03.2015

„Trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację z Tunisu.”

Miniony tydzień w Polsce został przyćmiony zamachem w Tunezji. Chociaż na kilka dni kandydaci zawiesili prowadzenie kampanii wyborczej, to trudno nie odnieść wrażenia, że sprawa wydarzeń w Tunisie została głęboko osadzona w polskiej polityce. Tak też stwierdzili goście „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3”. Audycje prowadził Michał Karnowski, a przy mikrofonach zasiedli: Barbara Stanisławczyk, ks. Henryk Zieliński, Jan Pospieszalski oraz Piotr Zaremba.

„Mieliśmy silny polski wątek, bo trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację – mam tu na myśli słowa Radosława Sikorskiego który podawał informacje o 7 ofiarach” - rozpoczął Michał Karnowski.

„To była jego kompromitacja i niewątpliwie jego koledzy z PO mają tego świadomość. Oni przecież go nie bronili. (…) Chcę zwrócić uwagę, że nie tylko Sikorski formułował tego typu zdania – też rzecznik MSZ budował takie napięcie. (…) Tunezja nie jest krajem, gdzie łatwo uzyskać jakieś informacje, ale trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za słowa. Z kolei, jeśli chodzi o zamach, to ciężko przełożyć go na polską politykę. Ale część polityków wykorzystuje tezy powtarzane przez Zachód: skoro zagraża nam islam, to więcej uwagi powinniśmy przykładać do terenów południowych Europy, zamiast na jej wschód. Szef SLD formułował takie tezy i mnie to zmartwiło” – stwierdził zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba.

Interesującą teorię wysunął natomiast Jan Pospieszalski, łącząc kilka faktów:„Szczyt europejskich przywódców miał zajmować się problemem sankcji i bezpieczeństwa. W tym momencie, w przeddzień, w kraju stosunkowo zeuropeizowanym, następuje zamach, w którym ofiarami są obywatele Europy. Wiemy doskonale jak Rosjanie i Sowieci realizują prowokacje. Mogą to zrobić każdym kosztem. Niewykluczone, że za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby specjalne, które chciały, żeby środek ciężkości Europy przeniósł się na kwestie południowe. Widać to także po aktualnych działaniach wysokiej komisarz Mogherini” - wyjaśniał.

„Ludzie dawnych służb, który teraz uchodzą za ekspertów, mówią o zagrożeniu rosyjskim, także w kontekście powiązań Rosji z Państwem Islamskim. To straszenie dotyczy tego, że Rosja w jakiś sposób może sterować działaniami Islamistów” - dodała Barbara Stanisławczyk. Zwróciła też uwagę, na chaotyczne działania polskich dyplomatów na miejscu, w Tunezji:

„Oglądałam programy, gdzie ludzie się skarżyli, że nikt się nimi z polskiej ambasady nie zajął, że nie mieli do kogo się udać po pomoc. Minister, który to nadzoruje, odpowiada także za to.”

Łagodniej na temat islamu wypowiadał się ks. Zieliński: „Zwróciłbym uwagę na temat islamu: on bywa groźny, ma różne oblicze i boję się, że jeżeli będziemy mówić o takim zagrożeniu, to w Polsce znajdą się chłopcy, którzy po trzech piwach zaczną walczyć z islamem i niszczyć meczety. Nie każdy islam nam zagraża – mamy przykład polskich Tatarów. (…) Byłem w Jordanii kilkukrotnie i daj Boże, żeby w każdym kraju na Bliskim Wschodzie sytuacja chrześcijan wyglądała tak jak tam. Król Jordanii podkreśla, że chrześcijanie są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. (…) Dla mnie wrogiem większym jest doktrynalny laicyzm w Europie. Nie wiem czy większy problem mamy z islamem czy z rozmaitymi ideologiami, które tworzą duchową pustynię, która stanowi źródło zgorszenia dla wyznawców islamu. To jest zaproszenie do tego, żeby tą pustynię misjonować” - stwierdził.

„Jestem skłonny uznać, że Rosji jest na rękę ten typ aktywności środowisk islamskich, ale to też jest autentyczne i zakorzenione w kulturze islamskiej” - dodał Zaremba.

„Tak jak islam bywa ideologiczną podkładką pod działania Państwa Islamskiego, tak samo na wschodzie prawosławie bywa podkładką dla imperialistycznych dążeń” - zauważył redaktor naczelny „Idziemy”.

ba,Stefczyk.info
[fot. wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 2. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 8. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook