Jedynie prawda jest ciekawa

Za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby?

21.03.2015

„Trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację z Tunisu.”

Miniony tydzień w Polsce został przyćmiony zamachem w Tunezji. Chociaż na kilka dni kandydaci zawiesili prowadzenie kampanii wyborczej, to trudno nie odnieść wrażenia, że sprawa wydarzeń w Tunisie została głęboko osadzona w polskiej polityce. Tak też stwierdzili goście „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3”. Audycje prowadził Michał Karnowski, a przy mikrofonach zasiedli: Barbara Stanisławczyk, ks. Henryk Zieliński, Jan Pospieszalski oraz Piotr Zaremba.

„Mieliśmy silny polski wątek, bo trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację – mam tu na myśli słowa Radosława Sikorskiego który podawał informacje o 7 ofiarach” - rozpoczął Michał Karnowski.

„To była jego kompromitacja i niewątpliwie jego koledzy z PO mają tego świadomość. Oni przecież go nie bronili. (…) Chcę zwrócić uwagę, że nie tylko Sikorski formułował tego typu zdania – też rzecznik MSZ budował takie napięcie. (…) Tunezja nie jest krajem, gdzie łatwo uzyskać jakieś informacje, ale trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za słowa. Z kolei, jeśli chodzi o zamach, to ciężko przełożyć go na polską politykę. Ale część polityków wykorzystuje tezy powtarzane przez Zachód: skoro zagraża nam islam, to więcej uwagi powinniśmy przykładać do terenów południowych Europy, zamiast na jej wschód. Szef SLD formułował takie tezy i mnie to zmartwiło” – stwierdził zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba.

Interesującą teorię wysunął natomiast Jan Pospieszalski, łącząc kilka faktów:„Szczyt europejskich przywódców miał zajmować się problemem sankcji i bezpieczeństwa. W tym momencie, w przeddzień, w kraju stosunkowo zeuropeizowanym, następuje zamach, w którym ofiarami są obywatele Europy. Wiemy doskonale jak Rosjanie i Sowieci realizują prowokacje. Mogą to zrobić każdym kosztem. Niewykluczone, że za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby specjalne, które chciały, żeby środek ciężkości Europy przeniósł się na kwestie południowe. Widać to także po aktualnych działaniach wysokiej komisarz Mogherini” - wyjaśniał.

„Ludzie dawnych służb, który teraz uchodzą za ekspertów, mówią o zagrożeniu rosyjskim, także w kontekście powiązań Rosji z Państwem Islamskim. To straszenie dotyczy tego, że Rosja w jakiś sposób może sterować działaniami Islamistów” - dodała Barbara Stanisławczyk. Zwróciła też uwagę, na chaotyczne działania polskich dyplomatów na miejscu, w Tunezji:

„Oglądałam programy, gdzie ludzie się skarżyli, że nikt się nimi z polskiej ambasady nie zajął, że nie mieli do kogo się udać po pomoc. Minister, który to nadzoruje, odpowiada także za to.”

Łagodniej na temat islamu wypowiadał się ks. Zieliński: „Zwróciłbym uwagę na temat islamu: on bywa groźny, ma różne oblicze i boję się, że jeżeli będziemy mówić o takim zagrożeniu, to w Polsce znajdą się chłopcy, którzy po trzech piwach zaczną walczyć z islamem i niszczyć meczety. Nie każdy islam nam zagraża – mamy przykład polskich Tatarów. (…) Byłem w Jordanii kilkukrotnie i daj Boże, żeby w każdym kraju na Bliskim Wschodzie sytuacja chrześcijan wyglądała tak jak tam. Król Jordanii podkreśla, że chrześcijanie są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. (…) Dla mnie wrogiem większym jest doktrynalny laicyzm w Europie. Nie wiem czy większy problem mamy z islamem czy z rozmaitymi ideologiami, które tworzą duchową pustynię, która stanowi źródło zgorszenia dla wyznawców islamu. To jest zaproszenie do tego, żeby tą pustynię misjonować” - stwierdził.

„Jestem skłonny uznać, że Rosji jest na rękę ten typ aktywności środowisk islamskich, ale to też jest autentyczne i zakorzenione w kulturze islamskiej” - dodał Zaremba.

„Tak jak islam bywa ideologiczną podkładką pod działania Państwa Islamskiego, tak samo na wschodzie prawosławie bywa podkładką dla imperialistycznych dążeń” - zauważył redaktor naczelny „Idziemy”.

ba,Stefczyk.info
[fot. wPolityce.pl]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook