Jedynie prawda jest ciekawa


Za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby?

21.03.2015

„Trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację z Tunisu.”

Miniony tydzień w Polsce został przyćmiony zamachem w Tunezji. Chociaż na kilka dni kandydaci zawiesili prowadzenie kampanii wyborczej, to trudno nie odnieść wrażenia, że sprawa wydarzeń w Tunisie została głęboko osadzona w polskiej polityce. Tak też stwierdzili goście „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3”. Audycje prowadził Michał Karnowski, a przy mikrofonach zasiedli: Barbara Stanisławczyk, ks. Henryk Zieliński, Jan Pospieszalski oraz Piotr Zaremba.

„Mieliśmy silny polski wątek, bo trudno było nie odnieść wrażenia że nasza władza próbowała wykorzystać sytuację – mam tu na myśli słowa Radosława Sikorskiego który podawał informacje o 7 ofiarach” - rozpoczął Michał Karnowski.

„To była jego kompromitacja i niewątpliwie jego koledzy z PO mają tego świadomość. Oni przecież go nie bronili. (…) Chcę zwrócić uwagę, że nie tylko Sikorski formułował tego typu zdania – też rzecznik MSZ budował takie napięcie. (…) Tunezja nie jest krajem, gdzie łatwo uzyskać jakieś informacje, ale trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za słowa. Z kolei, jeśli chodzi o zamach, to ciężko przełożyć go na polską politykę. Ale część polityków wykorzystuje tezy powtarzane przez Zachód: skoro zagraża nam islam, to więcej uwagi powinniśmy przykładać do terenów południowych Europy, zamiast na jej wschód. Szef SLD formułował takie tezy i mnie to zmartwiło” – stwierdził zastępca redaktora naczelnego „wSieci” Piotr Zaremba.

Interesującą teorię wysunął natomiast Jan Pospieszalski, łącząc kilka faktów:„Szczyt europejskich przywódców miał zajmować się problemem sankcji i bezpieczeństwa. W tym momencie, w przeddzień, w kraju stosunkowo zeuropeizowanym, następuje zamach, w którym ofiarami są obywatele Europy. Wiemy doskonale jak Rosjanie i Sowieci realizują prowokacje. Mogą to zrobić każdym kosztem. Niewykluczone, że za zamachem w Tunezji stoją rosyjskie służby specjalne, które chciały, żeby środek ciężkości Europy przeniósł się na kwestie południowe. Widać to także po aktualnych działaniach wysokiej komisarz Mogherini” - wyjaśniał.

„Ludzie dawnych służb, który teraz uchodzą za ekspertów, mówią o zagrożeniu rosyjskim, także w kontekście powiązań Rosji z Państwem Islamskim. To straszenie dotyczy tego, że Rosja w jakiś sposób może sterować działaniami Islamistów” - dodała Barbara Stanisławczyk. Zwróciła też uwagę, na chaotyczne działania polskich dyplomatów na miejscu, w Tunezji:

„Oglądałam programy, gdzie ludzie się skarżyli, że nikt się nimi z polskiej ambasady nie zajął, że nie mieli do kogo się udać po pomoc. Minister, który to nadzoruje, odpowiada także za to.”

Łagodniej na temat islamu wypowiadał się ks. Zieliński: „Zwróciłbym uwagę na temat islamu: on bywa groźny, ma różne oblicze i boję się, że jeżeli będziemy mówić o takim zagrożeniu, to w Polsce znajdą się chłopcy, którzy po trzech piwach zaczną walczyć z islamem i niszczyć meczety. Nie każdy islam nam zagraża – mamy przykład polskich Tatarów. (…) Byłem w Jordanii kilkukrotnie i daj Boże, żeby w każdym kraju na Bliskim Wschodzie sytuacja chrześcijan wyglądała tak jak tam. Król Jordanii podkreśla, że chrześcijanie są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. (…) Dla mnie wrogiem większym jest doktrynalny laicyzm w Europie. Nie wiem czy większy problem mamy z islamem czy z rozmaitymi ideologiami, które tworzą duchową pustynię, która stanowi źródło zgorszenia dla wyznawców islamu. To jest zaproszenie do tego, żeby tą pustynię misjonować” - stwierdził.

„Jestem skłonny uznać, że Rosji jest na rękę ten typ aktywności środowisk islamskich, ale to też jest autentyczne i zakorzenione w kulturze islamskiej” - dodał Zaremba.

„Tak jak islam bywa ideologiczną podkładką pod działania Państwa Islamskiego, tak samo na wschodzie prawosławie bywa podkładką dla imperialistycznych dążeń” - zauważył redaktor naczelny „Idziemy”.

ba,Stefczyk.info
[fot. wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook