Jedynie prawda jest ciekawa


Za błędy rządu Tuska zapłacimy przynajmniej 1 mld zł

30.10.2013

"Według wstępnych szacunków wyrok TK, będzie kosztował dodatkowo podatników przynajmniej 1 mld zł. Ponieważ ZUS nie ma na to środków, zapewne zwróci się do ministra finansów o stosowne zwiększenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2014" - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których pobierający te świadczenia w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, utracili prawo na skutek rozwiązań ustawowych przyjętych przez rząd Donalda Tuska w 2010 roku i uchwalonych w tym samym roku przez większość koalicyjną Platforma-PSL.

Otóż tą ustawą rządzący zdecydowali o zakazie łączenia wynagrodzenia z emeryturą i w związku z tym wprowadzili obowiązującą od 1 stycznia 2011 roku zasadę, zgodnie z którą aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba zwolnić się z pracy choćby na jeden dzień.

Wszystkim tym, którzy nie zastosowali się to tej zasady po 1 października 2011 roku, ZUS zawieszał automatycznie prawo do emerytury i przestawał wypłacać świadczenia.

2. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i ten swoim rozstrzygnięciem w dniu 13 listopada 2012 roku uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy uzyskali prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011 roku, a więc przed dniem wejścia jej w życie (konstytucyjna zatem zdaniem TK jest konieczność przerywania pracy choćby na jeden dzień przez wszystkich tych którzy uzyskali prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 roku).

W ten sposób TK po raz kolejny potwierdził, że stoi na straży praw nabytych obywateli naszego kraju i wszystkie rozwiązania prawne, które te prawa naruszają z dużym prawdopodobieństwem, będą uchylane.

3. Po opublikowaniu tego wyroku TK w Dzienniku Ustaw w dniu 21 listopada 2012, emeryci którym zawieszono emerytury mogli zwracać się do ZUS o ich odwieszenie i Zakład wydawał pozytywne w tej sprawie decyzje, tyle tylko że obowiązujące od 22 listopada 2012 roku.

Projekt ustawy przyjęty wczoraj przez rząd, zapewne jeszcze w listopadzie zostanie uchwalony przez Parlament i podpisany przez prezydenta i poszkodowani emeryci będą mogli się zwracać z wnioskami do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń razem z kwotami ich waloryzacji i ustawowymi odsetkami za okres blisko 13 miesięcy.

Według wstępnych szacunków ten wyrok TK, będzie kosztował dodatkowo podatników przynajmniej 1 mld zł, ponieważ ZUS nie ma na to środków więc zapewne zwróci się do ministra finansów o stosowne zwiększenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2014.

Tak się niestety kończy pisanie ustaw przez rząd Platformy i PSL-u dosłownie na kolanie i nie reagowanie na uwagi opozycji, bo tak się złożyło, że klub Prawa i Sprawiedliwości zwracał wtedy uwagę iż projekt ustawy jest niekonstytucyjny, ponieważ odbiera emerytom ich prawa nabyte.

4. Piszę o tym wyroku TK i jego kosztach w związku z tym, że tym razem rząd Tuska szykuje zmiany w ubezpieczeniach społecznych na dużą poważniejszą skalę niż w roku 2010, a projekt ustawy w tej sprawie ma wpłynąć do Sejmu pod koniec listopada.

Chodzi o zapowiadane dwie główne zmiany w emeryturach kapitałowych, polegające między innymi na umorzeniu blisko 120 mld zł obligacji będących aktywami Otwartych Funduszy Emerytalnych, wprowadzenie tzw. suwaka czyli konieczności przekazywania przez OFE wszystkich środków tych ubezpieczonych, którzy w ciągu najbliższych 10 lat przejdą na emeryturę.

Sam mam negatywny stosunek do OFE ale wydaje się, że proste umorzenie obligacji będących aktywami OFE może być przez ich właścicieli czyli PTE (głównie zagraniczne podmioty finansowe) zaskarżane do międzynarodowych trybunałów w oparciu o zobowiązania naszego kraju o ochronie inwestycji zagranicznych.

Nie chciałbym być złym prorokiem ale przegrane procesy w takich sprawach, wprawdzie pewnie po wielu latach, ale mogą wiązać się z odszkodowaniami dla właścicieli OFE, których wysokość może nas przyprawić o zawrót głowy.
Wypada w tym miejscu przypomnieć, że odszkodowania dla Eureko w związku z jego wycofaniem się z PZU S.A. w wyniku porozumienia zawartego z rządem Donalda Tuska kosztowały polskie państwo przynajmniej kilkanaście miliardów złotych.


Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook