Jedynie prawda jest ciekawa


Za błędy rządu Tuska zapłacimy przynajmniej 1 mld zł

30.10.2013

"Według wstępnych szacunków wyrok TK, będzie kosztował dodatkowo podatników przynajmniej 1 mld zł. Ponieważ ZUS nie ma na to środków, zapewne zwróci się do ministra finansów o stosowne zwiększenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2014" - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których pobierający te świadczenia w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, utracili prawo na skutek rozwiązań ustawowych przyjętych przez rząd Donalda Tuska w 2010 roku i uchwalonych w tym samym roku przez większość koalicyjną Platforma-PSL.

Otóż tą ustawą rządzący zdecydowali o zakazie łączenia wynagrodzenia z emeryturą i w związku z tym wprowadzili obowiązującą od 1 stycznia 2011 roku zasadę, zgodnie z którą aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba zwolnić się z pracy choćby na jeden dzień.

Wszystkim tym, którzy nie zastosowali się to tej zasady po 1 października 2011 roku, ZUS zawieszał automatycznie prawo do emerytury i przestawał wypłacać świadczenia.

2. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i ten swoim rozstrzygnięciem w dniu 13 listopada 2012 roku uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy uzyskali prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011 roku, a więc przed dniem wejścia jej w życie (konstytucyjna zatem zdaniem TK jest konieczność przerywania pracy choćby na jeden dzień przez wszystkich tych którzy uzyskali prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 roku).

W ten sposób TK po raz kolejny potwierdził, że stoi na straży praw nabytych obywateli naszego kraju i wszystkie rozwiązania prawne, które te prawa naruszają z dużym prawdopodobieństwem, będą uchylane.

3. Po opublikowaniu tego wyroku TK w Dzienniku Ustaw w dniu 21 listopada 2012, emeryci którym zawieszono emerytury mogli zwracać się do ZUS o ich odwieszenie i Zakład wydawał pozytywne w tej sprawie decyzje, tyle tylko że obowiązujące od 22 listopada 2012 roku.

Projekt ustawy przyjęty wczoraj przez rząd, zapewne jeszcze w listopadzie zostanie uchwalony przez Parlament i podpisany przez prezydenta i poszkodowani emeryci będą mogli się zwracać z wnioskami do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń razem z kwotami ich waloryzacji i ustawowymi odsetkami za okres blisko 13 miesięcy.

Według wstępnych szacunków ten wyrok TK, będzie kosztował dodatkowo podatników przynajmniej 1 mld zł, ponieważ ZUS nie ma na to środków więc zapewne zwróci się do ministra finansów o stosowne zwiększenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2014.

Tak się niestety kończy pisanie ustaw przez rząd Platformy i PSL-u dosłownie na kolanie i nie reagowanie na uwagi opozycji, bo tak się złożyło, że klub Prawa i Sprawiedliwości zwracał wtedy uwagę iż projekt ustawy jest niekonstytucyjny, ponieważ odbiera emerytom ich prawa nabyte.

4. Piszę o tym wyroku TK i jego kosztach w związku z tym, że tym razem rząd Tuska szykuje zmiany w ubezpieczeniach społecznych na dużą poważniejszą skalę niż w roku 2010, a projekt ustawy w tej sprawie ma wpłynąć do Sejmu pod koniec listopada.

Chodzi o zapowiadane dwie główne zmiany w emeryturach kapitałowych, polegające między innymi na umorzeniu blisko 120 mld zł obligacji będących aktywami Otwartych Funduszy Emerytalnych, wprowadzenie tzw. suwaka czyli konieczności przekazywania przez OFE wszystkich środków tych ubezpieczonych, którzy w ciągu najbliższych 10 lat przejdą na emeryturę.

Sam mam negatywny stosunek do OFE ale wydaje się, że proste umorzenie obligacji będących aktywami OFE może być przez ich właścicieli czyli PTE (głównie zagraniczne podmioty finansowe) zaskarżane do międzynarodowych trybunałów w oparciu o zobowiązania naszego kraju o ochronie inwestycji zagranicznych.

Nie chciałbym być złym prorokiem ale przegrane procesy w takich sprawach, wprawdzie pewnie po wielu latach, ale mogą wiązać się z odszkodowaniami dla właścicieli OFE, których wysokość może nas przyprawić o zawrót głowy.
Wypada w tym miejscu przypomnieć, że odszkodowania dla Eureko w związku z jego wycofaniem się z PZU S.A. w wyniku porozumienia zawartego z rządem Donalda Tuska kosztowały polskie państwo przynajmniej kilkanaście miliardów złotych.


Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook