Jedynie prawda jest ciekawa


Za 4 lata Polska też będzie w budowie

19.10.2011

Najpierw było demonstracyjne mianowanie się przez samego Tuska na przyszłego premiera i przywołaniu go do porządku przez Prezydenta Komorowskiego.

Premier Tusk nie tylko powierzył sobie sam, misję tworzenia nowego rządu ale także w wywiadzie udzielonym „Polityce” poinformował prezydenta, że chce go utworzyć w dotychczasowym składzie.

Dopiero po awanturze na spotkaniu u prezydenta, premier został zmuszony do stwierdzenia, że skoryguje swój poprzedni pomysł tym, że trzech starych ministrów nie zaproponuje do nowego składu, a pracami resortów zdrowia, edukacji i infrastruktury będą kierowali dotychczasowi wiceministrowie, odpowiednio Jakub Szulc, Krystyna Szumilas i Tadeusz Jarmuziewicz.

Mimo tych ustępstw, to co zrobił w sprawie powołania nowego rządu Premier Tusk jest wręcz policzkiem dla Prezydenta i nie ulega już wątpliwości, że od tego momentu pomiędzy nim, a Komorowskim rozpoczyna się okres „szorstkiej przyjaźni”.

Kolejną decyzją, która ma pokazać jego wielkość jest „dożynanie” Marszałka Schetyny i to publicznie.

Już w powyborczą środę Tusk na zarządzie Platformy przeforsował kandydaturę dotychczasowej minister zdrowia Ewy Kopacz na Marszałka Sejmu z szokującym uzasadnieniem, że nie odda władzy nikomu, kto mógłby mu szkodzić jako Premierowi.

W ten sposób publicznie Tusk postawił tezę, że dotychczasowy Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna szkodził jego premierowskiej władzy i w tej sytuacji jedynym miejscem gdzie może go jeszcze tolerować może być stanowisko ministerialne ale raczej bez funkcji wicepremiera.

Po paru dniach milczenia Marszałek Schetyna na wczorajszym briefingu prasowym wygłosił niezborne oświadczenie w którym z jednej strony stwierdził, „że chce chronić premiera”, a z drugiej, że "wyjeżdża na parę dni i czeka na propozycje premiera i program”.

Przy tej już jawnej wojnie na górze Tuska z Komorowskim i ze Schetyną trwa zadziwiająca cisza dotycząca zamierzeń nowego rządu na najbliższe 4 lata.

Ba nikt z rządzących nie powiedział ani słowa o tym co trzeba zrobić prawie natychmiast czyli na temat nowych propozycji budżetowych na rok 2012.

Rząd Tuska zgodnie z Konstytucją złożył do laski marszałkowskiej projekt budżetu na 2012 rok do 30 września ale jest to projekt z maja tego roku w dużej mierze już nieaktualny. Mówi o tym nie tylko opozycja ale także nawet przychylni rządowi ekonomiści.

W świetle tego co dzieje się w Europie, a szczególnie w strefie euro jest już chyba jasne, ze trudno liczyć w następnym roku na 4% wzrost PKB (większość ekspertów prognozuje najwyżej 2-3%), blisko 10% wzrost wpływów podatkowych, bezrobocie poniżej 10% i 2% inflację, a więc podstawowe dane makroekonomiczne na których oparta jest konstrukcja budżetu.

Gołym okiem widać, ze do urealnienia budżetu brakuje przynajmniej 40-50 mld zł i w autopoprawce rząd powinien wskazać gdzie chce je znaleźć. A o autopoprawce budżetowej, która tak naprawdę będzie nowym projektem budżetu, nic na razie nie słychać.

Są i inne wyzwania, do których nowy rząd będzie musiał ustosunkować się prawie natychmiast.

Sprawa składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników (jeżeli do lutego 2012 nie zostanie uchwalona ustawa w tej sprawie rolnicy będą musieli płacić składkę sami, inaczej będą bez ubezpieczenia zdrowotnego) czy działania jakie podejmie rząd jeżeli dług publiczny przekroczy na koniec 2011 roku poziom 55% PKB (a wszystko wskazuje na to, że przekroczy ze względu na wyraźną dewaluację złotego i aż ¼ naszego długu publicznego, który jest wyrażony w walutach obcych).

W tej sytuacji trudno już nawet wspominać o planie na cały 4-letni okres rządzenia. Wszystko wskazuje na to, że to rządzenie może wyglądać tak jak zostało opisane w kabaretowym powyborczym orędziu premiera Tuska, „Polska jest w budowie i za 4 lata też będzie”.

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.platforma.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook