Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Romaszewski o Marszu

14.12.2011

My dziś nie mamy do czynienia z ideą integracji, która powinna przebiegać w odpowiedni sposób. To raczej ideologia, jak komunizm. Dziś mamy propagandę ideologii europejskości – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Zbigniew Romaszewski, były wicemarszałek Senatu.

Stefczyk.info: Był Pan obecny na Marszu Niepodległości i Solidarności. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?

Zbigniew Romaszewski: Marsz udał się o wiele lepiej niż się spodziewałem. Ja przed nim byłem pełen obaw, czy uda się to dobrze zorganizować, czy ludzie przyjdą. Okazało się, że moje obawy były bezzasadne.

Z czego one wynikały?

Ja mam przykre doświadczenia w tej sprawie. W 1981 roku organizowałem bowiem gigantyczną manifestację, która miała się odbyć 17 grudnia. To miał być wyraz naszego sprzeciwu wobec używania przemocy w rozwiązywaniu problemów społecznych. Pracowałem jak głupi, ale stan wojenny mnie zwolnił. Ja więc mam świadomość, jak trudno się organizuje takie marsze. Dlatego jestem pełen uznania dla organizatorów.

Ludzie również dopisali

Przyszły tłumy. Ludzie szli z pełną powagą. Złożono kwiaty pod pomnikiem tych, którym zawdzięczamy niepodległość – Witosa, Reagana, Grota Roweckiego, Paderewskiego, Dmowskiego i Piłsudskiego. Muszę powiedzieć, że na mnie zrobiło to ogromne wrażenie.

Czy ta manifestacja przywiązania do Polski może szerzej oddziaływać na społeczeństwo?

Trudno o tym przesądzać. Sądzę jednak, że każdy przejaw przywiązania do polskości oraz prawdy historycznej jest ważny. Bowiem dziś walczy się z historią. Przekonałem się o tym osobiście w ostatnich dniach. Zostałem bowiem zaproszony przez jedną z fundacji na spotkanie ze szkołami. Wczoraj jedna szkoła odmówiła udziału w spotkaniu, a dziś inna szkoła – Liceum im. Szumana – nie przyszła. Domyślam się, że z mojego powodu. O historii nie należy dziś mówić tak, jak ja mówię. Również dlatego atakuje się w kraju takie inicjatywy jak Marsz.

Komu zależy na fałszowaniu prawdy o naszej przeszłości?

Przede wszystkim rzecznikom ideologii zjednoczonej Europy. My dziś nie mamy do czynienia z ideą integracji, która powinna przebiegać w odpowiedni sposób. To raczej ideologia, jak komunizm. Dziś mamy propagandę ideologii europejskości. To nie jest stosunek racjonalny. Dziś, gdy padają kolejne pomysły na wzmocnienie integracji, nie mówimy czym to może skutkować. Uznajemy tylko, że będzie fajnie. Zyskamy możliwość dofinansowania niemieckich i francuskich banków.

Historia przeszkadza tej ideologii?

Przeszkadza poczucie godność narodowej, patriotyzm. Ideologia europejskości wymaga zmiany całej aksjologii. To się stały dziś pojęcia negatywne. Historia również, ponieważ ona gwarantuje nam tożsamość. Należy się więc jej pozbyć. Bez niej łatwiej nam wejść do zideologizowanej Europy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook