Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Mariusz Kamiński

26.11.2011

STEFCZYK.INFO: Dziś spotkanie PiS w Pułtusku. Odejście grupy ziobrystów już oficjalnie stało się faktem. Jaki ocenia pan stan PiS?

Mariusz Kamiński, były szef CBA, poseł PiS:  Mam bardzo krytyczny stosunek do osób, które na zimno przeprowadziły ten rozłam. Zostało to wykonane przez zwolenników Zbigniewa Ziobro „na zimno”, świadomie, z jasno określonym celem.  To najwspanialszy prezent jaki można było zrobić rządzącym. Rozbijanie jedynej naprawdę opozycyjnej partii służy Donaldowi Tuskowi. Co do PiS jestem jednak spokojny, rozmawiam z ludźmi, nie ma żadnej atmosfery rozłamowej.  Odwrotnie – jest wzajemna solidarność w obliczu tej sytuacji, determinacja by przez to przejść. Pierwsze sondaże pokazują, że wyborcy oceniają to podobnie. Teraz nasza partia musi przejść do ofensywy politycznej.

Zmieniając temat. Co w pana ocenie najważniejsze jest w sprawie zatrzymania Gromosława Czempińskiego?

Po pierwsze sprawa ta pokazuje ważny element z punktu widzenia ścigania korupcji w Polsce – otwarcie Szwajcarii na kontrakty i współpracę z polskim wymiarem sprawiedliwości.

CBA, w czasach gdy je pan tworzył i nim kierował, zabiegało o to?

Bardzo mocno.  W roku 2009 udało nam się nawiązać bezpośrednie kontakty z policją i prokuraturą szwajcarską w związku z kontami obywateli polskich w bankach tego kraju. Kontakty te zaowocowały bardzo ważnymi efektami. Kilka miesięcy temu CBA, kontynuując działania jeszcze przez moją ekipę rozpoczęte, zatrzymało byłego wiceprezydenta Warszawy i szefa metra warszawskiego. Doszło także do zatrzymania przez tamtejszą policję kilku Polaków pracujących w bankach szwajcarskich.

Można więc wyciągnąć wniosek, że otwiera się pole do wyjaśnienia kilku spraw. O ile wystarczy odwagi, politycznej woli i determinacji?

Tak, pole jest otwarte. Potrzeba woli i odwagi. Bo na razie mamy do czynienia z kontynuacją działań rozpoczętych wcześniej, wiele wniosków, pism i zapytań do władz szwajcarskich zostało wystosowanych za naszych czasów, potem nadchodziły odpowiedzi, podawane są numery kont, dane osobowe, można było pewne rzeczy realizować. I nie można było powstrzymać. Pytanie czy te zapytania i wnioski nadal będą wysyłane? Czy nadal będzie ta wola walki z korupcją?

Gromosław Czempiński przedstawiany jest przez polskie media, także po zatrzymaniu, jako „dżentelmen”, „człowiek z klasą”, „ceniony przez Amerykanów”. Ale przecież nie ma na to dowodów.

Bo to jest człowiek establishmentu, doskonale wpasowany w salony, przedstawiany jako polski James Bond. To totalna bzdura. Dodam, że w roku 2009, również w ramach działań CBA, złożyłem zawiadomienie o posiadaniu przez Czempińskiego konta w Szwajcarii. I z tego co wiem trwa drugie śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez prokuraturę warszawską. Z tego co wiem właśnie trafiły do Polski informacje potwierdzające dane zawarte w naszym wniosku. Zdobyliśmy wtedy, w roku 2009, świadka, który złożył zeznania na temat funkcjonowania tego konta w Szwajcarii.

Wszystko to pokazuje, ze prywatyzacja majątku narodowego jest chora, że to faktycznie często rozkradanie majątku narodowego.

Dokładnie. Tym bardziej zadziwia i zasmuca fakt, że w tak poważnej sprawie prokuratura nie złożyła wniosku o tymczasowe aresztowanie Czempińskiego. Jest to rzeczą zadziwiającą, obawa matactwa jest według mnie oczywista. Komunikaty prokuratorów katowickich też są niekonsekwentne. Najpierw mówi się o milionowych łapówkach przy prywatyzacji, a potem, w kolejnym komunikacie, pada stwierdzenie o tym iż do samego procesu prywatyzacji nie ma zastrzeżeń. Tak jakby ktoś tam interweniował. Tak to wygląda. Dodajmy, ze sprawa powinna być kontynuowana. Osoby zatrzymane to pośrednicy. A beneficjenci z obu stron? Na razie są bezkarni. Oni też powinni być złapani i oskarżeni. Wiadomo, że ostateczne decyzje o tych prywatyzacjach, o wyborze tego czy innego oferenta zapadały w gabinetach polityków, na szczycie rządu, podejmowali je ministrowie. Trzeba to wyjaśnić do końca. I druga stroma – ci, którzy kupowali. To są potężne firmy, w tym niemieckie. Są to sprawy o potężnym ciężarze gatunkowym.

Gim

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook