Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wywiad Stefczyk.info: Mariusz Kamiński

26.11.2011

STEFCZYK.INFO: Dziś spotkanie PiS w Pułtusku. Odejście grupy ziobrystów już oficjalnie stało się faktem. Jaki ocenia pan stan PiS?

Mariusz Kamiński, były szef CBA, poseł PiS:  Mam bardzo krytyczny stosunek do osób, które na zimno przeprowadziły ten rozłam. Zostało to wykonane przez zwolenników Zbigniewa Ziobro „na zimno”, świadomie, z jasno określonym celem.  To najwspanialszy prezent jaki można było zrobić rządzącym. Rozbijanie jedynej naprawdę opozycyjnej partii służy Donaldowi Tuskowi. Co do PiS jestem jednak spokojny, rozmawiam z ludźmi, nie ma żadnej atmosfery rozłamowej.  Odwrotnie – jest wzajemna solidarność w obliczu tej sytuacji, determinacja by przez to przejść. Pierwsze sondaże pokazują, że wyborcy oceniają to podobnie. Teraz nasza partia musi przejść do ofensywy politycznej.

Zmieniając temat. Co w pana ocenie najważniejsze jest w sprawie zatrzymania Gromosława Czempińskiego?

Po pierwsze sprawa ta pokazuje ważny element z punktu widzenia ścigania korupcji w Polsce – otwarcie Szwajcarii na kontrakty i współpracę z polskim wymiarem sprawiedliwości.

CBA, w czasach gdy je pan tworzył i nim kierował, zabiegało o to?

Bardzo mocno.  W roku 2009 udało nam się nawiązać bezpośrednie kontakty z policją i prokuraturą szwajcarską w związku z kontami obywateli polskich w bankach tego kraju. Kontakty te zaowocowały bardzo ważnymi efektami. Kilka miesięcy temu CBA, kontynuując działania jeszcze przez moją ekipę rozpoczęte, zatrzymało byłego wiceprezydenta Warszawy i szefa metra warszawskiego. Doszło także do zatrzymania przez tamtejszą policję kilku Polaków pracujących w bankach szwajcarskich.

Można więc wyciągnąć wniosek, że otwiera się pole do wyjaśnienia kilku spraw. O ile wystarczy odwagi, politycznej woli i determinacji?

Tak, pole jest otwarte. Potrzeba woli i odwagi. Bo na razie mamy do czynienia z kontynuacją działań rozpoczętych wcześniej, wiele wniosków, pism i zapytań do władz szwajcarskich zostało wystosowanych za naszych czasów, potem nadchodziły odpowiedzi, podawane są numery kont, dane osobowe, można było pewne rzeczy realizować. I nie można było powstrzymać. Pytanie czy te zapytania i wnioski nadal będą wysyłane? Czy nadal będzie ta wola walki z korupcją?

Gromosław Czempiński przedstawiany jest przez polskie media, także po zatrzymaniu, jako „dżentelmen”, „człowiek z klasą”, „ceniony przez Amerykanów”. Ale przecież nie ma na to dowodów.

Bo to jest człowiek establishmentu, doskonale wpasowany w salony, przedstawiany jako polski James Bond. To totalna bzdura. Dodam, że w roku 2009, również w ramach działań CBA, złożyłem zawiadomienie o posiadaniu przez Czempińskiego konta w Szwajcarii. I z tego co wiem trwa drugie śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez prokuraturę warszawską. Z tego co wiem właśnie trafiły do Polski informacje potwierdzające dane zawarte w naszym wniosku. Zdobyliśmy wtedy, w roku 2009, świadka, który złożył zeznania na temat funkcjonowania tego konta w Szwajcarii.

Wszystko to pokazuje, ze prywatyzacja majątku narodowego jest chora, że to faktycznie często rozkradanie majątku narodowego.

Dokładnie. Tym bardziej zadziwia i zasmuca fakt, że w tak poważnej sprawie prokuratura nie złożyła wniosku o tymczasowe aresztowanie Czempińskiego. Jest to rzeczą zadziwiającą, obawa matactwa jest według mnie oczywista. Komunikaty prokuratorów katowickich też są niekonsekwentne. Najpierw mówi się o milionowych łapówkach przy prywatyzacji, a potem, w kolejnym komunikacie, pada stwierdzenie o tym iż do samego procesu prywatyzacji nie ma zastrzeżeń. Tak jakby ktoś tam interweniował. Tak to wygląda. Dodajmy, ze sprawa powinna być kontynuowana. Osoby zatrzymane to pośrednicy. A beneficjenci z obu stron? Na razie są bezkarni. Oni też powinni być złapani i oskarżeni. Wiadomo, że ostateczne decyzje o tych prywatyzacjach, o wyborze tego czy innego oferenta zapadały w gabinetach polityków, na szczycie rządu, podejmowali je ministrowie. Trzeba to wyjaśnić do końca. I druga stroma – ci, którzy kupowali. To są potężne firmy, w tym niemieckie. Są to sprawy o potężnym ciężarze gatunkowym.

Gim

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook