Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Mariusz Kamiński

26.11.2011

STEFCZYK.INFO: Dziś spotkanie PiS w Pułtusku. Odejście grupy ziobrystów już oficjalnie stało się faktem. Jaki ocenia pan stan PiS?

Mariusz Kamiński, były szef CBA, poseł PiS:  Mam bardzo krytyczny stosunek do osób, które na zimno przeprowadziły ten rozłam. Zostało to wykonane przez zwolenników Zbigniewa Ziobro „na zimno”, świadomie, z jasno określonym celem.  To najwspanialszy prezent jaki można było zrobić rządzącym. Rozbijanie jedynej naprawdę opozycyjnej partii służy Donaldowi Tuskowi. Co do PiS jestem jednak spokojny, rozmawiam z ludźmi, nie ma żadnej atmosfery rozłamowej.  Odwrotnie – jest wzajemna solidarność w obliczu tej sytuacji, determinacja by przez to przejść. Pierwsze sondaże pokazują, że wyborcy oceniają to podobnie. Teraz nasza partia musi przejść do ofensywy politycznej.

Zmieniając temat. Co w pana ocenie najważniejsze jest w sprawie zatrzymania Gromosława Czempińskiego?

Po pierwsze sprawa ta pokazuje ważny element z punktu widzenia ścigania korupcji w Polsce – otwarcie Szwajcarii na kontrakty i współpracę z polskim wymiarem sprawiedliwości.

CBA, w czasach gdy je pan tworzył i nim kierował, zabiegało o to?

Bardzo mocno.  W roku 2009 udało nam się nawiązać bezpośrednie kontakty z policją i prokuraturą szwajcarską w związku z kontami obywateli polskich w bankach tego kraju. Kontakty te zaowocowały bardzo ważnymi efektami. Kilka miesięcy temu CBA, kontynuując działania jeszcze przez moją ekipę rozpoczęte, zatrzymało byłego wiceprezydenta Warszawy i szefa metra warszawskiego. Doszło także do zatrzymania przez tamtejszą policję kilku Polaków pracujących w bankach szwajcarskich.

Można więc wyciągnąć wniosek, że otwiera się pole do wyjaśnienia kilku spraw. O ile wystarczy odwagi, politycznej woli i determinacji?

Tak, pole jest otwarte. Potrzeba woli i odwagi. Bo na razie mamy do czynienia z kontynuacją działań rozpoczętych wcześniej, wiele wniosków, pism i zapytań do władz szwajcarskich zostało wystosowanych za naszych czasów, potem nadchodziły odpowiedzi, podawane są numery kont, dane osobowe, można było pewne rzeczy realizować. I nie można było powstrzymać. Pytanie czy te zapytania i wnioski nadal będą wysyłane? Czy nadal będzie ta wola walki z korupcją?

Gromosław Czempiński przedstawiany jest przez polskie media, także po zatrzymaniu, jako „dżentelmen”, „człowiek z klasą”, „ceniony przez Amerykanów”. Ale przecież nie ma na to dowodów.

Bo to jest człowiek establishmentu, doskonale wpasowany w salony, przedstawiany jako polski James Bond. To totalna bzdura. Dodam, że w roku 2009, również w ramach działań CBA, złożyłem zawiadomienie o posiadaniu przez Czempińskiego konta w Szwajcarii. I z tego co wiem trwa drugie śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez prokuraturę warszawską. Z tego co wiem właśnie trafiły do Polski informacje potwierdzające dane zawarte w naszym wniosku. Zdobyliśmy wtedy, w roku 2009, świadka, który złożył zeznania na temat funkcjonowania tego konta w Szwajcarii.

Wszystko to pokazuje, ze prywatyzacja majątku narodowego jest chora, że to faktycznie często rozkradanie majątku narodowego.

Dokładnie. Tym bardziej zadziwia i zasmuca fakt, że w tak poważnej sprawie prokuratura nie złożyła wniosku o tymczasowe aresztowanie Czempińskiego. Jest to rzeczą zadziwiającą, obawa matactwa jest według mnie oczywista. Komunikaty prokuratorów katowickich też są niekonsekwentne. Najpierw mówi się o milionowych łapówkach przy prywatyzacji, a potem, w kolejnym komunikacie, pada stwierdzenie o tym iż do samego procesu prywatyzacji nie ma zastrzeżeń. Tak jakby ktoś tam interweniował. Tak to wygląda. Dodajmy, ze sprawa powinna być kontynuowana. Osoby zatrzymane to pośrednicy. A beneficjenci z obu stron? Na razie są bezkarni. Oni też powinni być złapani i oskarżeni. Wiadomo, że ostateczne decyzje o tych prywatyzacjach, o wyborze tego czy innego oferenta zapadały w gabinetach polityków, na szczycie rządu, podejmowali je ministrowie. Trzeba to wyjaśnić do końca. I druga stroma – ci, którzy kupowali. To są potężne firmy, w tym niemieckie. Są to sprawy o potężnym ciężarze gatunkowym.

Gim

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook