Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Wąsik o marszu 13 grudnia

11.12.2011

Państwo po raz kolejny zaniedbało rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W związku z tym, należy ją zaznaczyć oddolną inicjatywą. Dzięki naszemu marszowi temat stanu wojennego, temat polskiej niepodległości będzie dominował w mediach 13 grudnia – zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, lider PiSu w Warszawie.

Stefczyk.info: Dlaczego uznaliście Państwo, że zorganizowanie Marszu Niepodległości i Sprawiedliwości jest potrzebne?

Maciej Wąsik, lider warszawskiego PiS: Nasza inicjatywa wynika z dwóch zdarzeń. Po pierwsze 13 grudnia przypada 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uznaliśmy, że tę rocznicę trzeba mocno podkreślić. Z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo niepokojącymi wypowiedziami ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. To wszystko spowodowało, że postanowiliśmy właśnie 13 grudnia wyrazić swoje przywiązanie do niepodległości.

Nie boi się Pan, że ta inicjatywa będzie przeciwskuteczna. Wszystko, co robi dziś PiS jest atakowane i wyśmiewane.

Jednak, czy to znaczy, że my mamy nic nie robić? Poza tym Marsz nie jest inicjatywą partyjną. My zapraszamy na niego wszystkie środowiska, dla których problem niepodległości jest istotny, dla których suwerenność w relacjach z Unią jest ważna. Na Marsz zapraszamy każdego, kto sądzi, że Polska nie powinna być tylko jednym ze stanów Europy.

W debacie dotyczącej Marszu pojawiają się również głosy, że przyćmicie Państwo inne wydarzenia związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, że upolitycznicie ten dzień. Co Pan na to?

Nie zgadzam się. Nie słyszałem o żadnych wielkich uroczystościach państwowych związanych z rocznicą wprowadzeniem stanu wojennego. Państwo po raz kolejny zaniedbało tę rocznicę. W związku z tym, należy ją zaznaczyć oddolną inicjatywą. Dzięki naszemu marszowi temat stanu wojennego, temat polskiej niepodległości będzie dominował w mediach 13 grudnia. To jest nasz cel.

Czy Pana zdaniem wprowadzenie stanu wojennego i dzisiejsze pomysły federalizacji Europy mają jakiś wspólny mianownik?

Tych sytuacji nie można porównywać, nie można mówić o wspólnym mianowniku. Można jednak mówić o wspólnym temacie. Stan wojenny to było odłożenie na długi czas polskich marzeń o niepodległości. One zostały rozbudzone powstaniem „Solidarności” w 1980 roku. W tej chwili mamy natomiast dyskusję, jak bardzo Unia Europejska ma ograniczyć polską suwerenność. My stoimy po stronie tych, którzy uważają, że w im mniejszym stopniu UE to robi tym lepiej. Już dziś Wspólnota ogranicza naszą podmiotowość. Na dalsze ograniczenie nie ma naszej zgody.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook