Jedynie prawda jest ciekawa

Wywiad Stefczyk.info: Wąsik o marszu 13 grudnia

11.12.2011

Państwo po raz kolejny zaniedbało rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W związku z tym, należy ją zaznaczyć oddolną inicjatywą. Dzięki naszemu marszowi temat stanu wojennego, temat polskiej niepodległości będzie dominował w mediach 13 grudnia – zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, lider PiSu w Warszawie.

Stefczyk.info: Dlaczego uznaliście Państwo, że zorganizowanie Marszu Niepodległości i Sprawiedliwości jest potrzebne?

Maciej Wąsik, lider warszawskiego PiS: Nasza inicjatywa wynika z dwóch zdarzeń. Po pierwsze 13 grudnia przypada 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uznaliśmy, że tę rocznicę trzeba mocno podkreślić. Z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo niepokojącymi wypowiedziami ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. To wszystko spowodowało, że postanowiliśmy właśnie 13 grudnia wyrazić swoje przywiązanie do niepodległości.

Nie boi się Pan, że ta inicjatywa będzie przeciwskuteczna. Wszystko, co robi dziś PiS jest atakowane i wyśmiewane.

Jednak, czy to znaczy, że my mamy nic nie robić? Poza tym Marsz nie jest inicjatywą partyjną. My zapraszamy na niego wszystkie środowiska, dla których problem niepodległości jest istotny, dla których suwerenność w relacjach z Unią jest ważna. Na Marsz zapraszamy każdego, kto sądzi, że Polska nie powinna być tylko jednym ze stanów Europy.

W debacie dotyczącej Marszu pojawiają się również głosy, że przyćmicie Państwo inne wydarzenia związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, że upolitycznicie ten dzień. Co Pan na to?

Nie zgadzam się. Nie słyszałem o żadnych wielkich uroczystościach państwowych związanych z rocznicą wprowadzeniem stanu wojennego. Państwo po raz kolejny zaniedbało tę rocznicę. W związku z tym, należy ją zaznaczyć oddolną inicjatywą. Dzięki naszemu marszowi temat stanu wojennego, temat polskiej niepodległości będzie dominował w mediach 13 grudnia. To jest nasz cel.

Czy Pana zdaniem wprowadzenie stanu wojennego i dzisiejsze pomysły federalizacji Europy mają jakiś wspólny mianownik?

Tych sytuacji nie można porównywać, nie można mówić o wspólnym mianowniku. Można jednak mówić o wspólnym temacie. Stan wojenny to było odłożenie na długi czas polskich marzeń o niepodległości. One zostały rozbudzone powstaniem „Solidarności” w 1980 roku. W tej chwili mamy natomiast dyskusję, jak bardzo Unia Europejska ma ograniczyć polską suwerenność. My stoimy po stronie tych, którzy uważają, że w im mniejszym stopniu UE to robi tym lepiej. Już dziś Wspólnota ogranicza naszą podmiotowość. Na dalsze ograniczenie nie ma naszej zgody.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook