Jedynie prawda jest ciekawa

Wywiad Stefczyk.info: Johann o Marszu

13.12.2011

Marsz Niepodległości i Solidarności jest również dowodem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed 30 lat. Władza komunistyczna wypowiedziała wtedy wojnę zwykłym Polakom – mówi portalowi Stefczyk.info Wiesław Johann.

Jest Pan jednym z członków komitetu poparcia Marszu Niepodległości i Solidarności. Dlaczego wsparł Pan tę inicjatywę?

Wiesław Johann: Uważam, że polskie społeczeństwo powinno się integrować wokół wartości, które dla Polaków są najważniejsze. To jest patriotyzm, pamięć. Tak się zdarzyło, że inicjatywa ma miejsce 13 grudnia. Jest więc ona również dowodem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed 30 lat. Władza komunistyczna wypowiedziała wtedy wojnę zwykłym Polakom.

Dlaczego należy dać świadectwo pamięci?

Marsz upamiętniający tamte wydarzenia jest naturalną reakcją. Wypada pójść, zobaczyć oraz zamanifestować swoją postawę. To nie ma być przejaw walki politycznej, tu nie chodzi o takie czy inne poglądy. Chodzi tylko o to, by pokazać, że Polacy są razem, a wartości patriotyczne są najważniejsze.

Organizatorzy mówią również, że marsz jest wyrazem niepokoju związanego z planami dalszej integracji Unii Europejskiej…

Temat bieżących planów omawianych na forum Unii Europejskiej, choć również ważny, jest dla mnie pobocznym. Jeśli jednak w imieniu polskiego państwa wypowiada się premier a potem minister spraw zagranicznych to mnie to dziwi. Bowiem ja znam konstytucję. Ona mówi wyraźnie, że o polityce zagranicznej państwa decyduje prezydent RP. To on, we współpracy z rządem, decyduje, jaki kształt ma przyjąć polityka zagraniczna.

Tu został pominięty

Dziś okazało się, że o kształcie tej polityki nie decyduje prezydent tylko premier. Mnie to nie interesuje, z jakiej opcji jest prezydent. Interesuje mnie, że wbrew przepisom konstytucji, prezydent jest schowany w korcu i nie odzywa się. Mamy bowiem jednowładcę Donalda Tuska i jego przybocznego ministra Sikorskiego. Dla mnie to jest nie do przyjęcia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook