Jedynie prawda jest ciekawa

Wywiad Stefczyk.info: Johann o Marszu

13.12.2011

Marsz Niepodległości i Solidarności jest również dowodem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed 30 lat. Władza komunistyczna wypowiedziała wtedy wojnę zwykłym Polakom – mówi portalowi Stefczyk.info Wiesław Johann.

Jest Pan jednym z członków komitetu poparcia Marszu Niepodległości i Solidarności. Dlaczego wsparł Pan tę inicjatywę?

Wiesław Johann: Uważam, że polskie społeczeństwo powinno się integrować wokół wartości, które dla Polaków są najważniejsze. To jest patriotyzm, pamięć. Tak się zdarzyło, że inicjatywa ma miejsce 13 grudnia. Jest więc ona również dowodem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed 30 lat. Władza komunistyczna wypowiedziała wtedy wojnę zwykłym Polakom.

Dlaczego należy dać świadectwo pamięci?

Marsz upamiętniający tamte wydarzenia jest naturalną reakcją. Wypada pójść, zobaczyć oraz zamanifestować swoją postawę. To nie ma być przejaw walki politycznej, tu nie chodzi o takie czy inne poglądy. Chodzi tylko o to, by pokazać, że Polacy są razem, a wartości patriotyczne są najważniejsze.

Organizatorzy mówią również, że marsz jest wyrazem niepokoju związanego z planami dalszej integracji Unii Europejskiej…

Temat bieżących planów omawianych na forum Unii Europejskiej, choć również ważny, jest dla mnie pobocznym. Jeśli jednak w imieniu polskiego państwa wypowiada się premier a potem minister spraw zagranicznych to mnie to dziwi. Bowiem ja znam konstytucję. Ona mówi wyraźnie, że o polityce zagranicznej państwa decyduje prezydent RP. To on, we współpracy z rządem, decyduje, jaki kształt ma przyjąć polityka zagraniczna.

Tu został pominięty

Dziś okazało się, że o kształcie tej polityki nie decyduje prezydent tylko premier. Mnie to nie interesuje, z jakiej opcji jest prezydent. Interesuje mnie, że wbrew przepisom konstytucji, prezydent jest schowany w korcu i nie odzywa się. Mamy bowiem jednowładcę Donalda Tuska i jego przybocznego ministra Sikorskiego. Dla mnie to jest nie do przyjęcia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook