Jedynie prawda jest ciekawa


Ruch Autonomii Śląska cynicznym manipulatorem

16.02.2012

O historii Śląska, motywacji ludzi walczących o przyłączenie Śląska do Polski oraz działalności Ruchu Autonomii Śląska portale Stefczyk.info oraz wPolityce.pl rozmawiają z historykiem prof. Janem Żarynem.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: 16 lutego 1922 roku Śląsk wrócił do Polski. W Katowicach odbyło się symboliczne przekazanie kluczy do miasta Polsce. Mieszkańcy terenów walczyli w Powstaniu, by jak najwięcej Górnego Śląska przypadło naszemu krajowi. O czym to świadczy?

Prof. Jan Żaryn: Polacy, mieszkańcy Śląska, od lat walczyli, udowadniając swoje przywiązanie do polskości. Robili to w bardzo trudnych dla siebie czasach, szczególnie w XIX wieku oraz w czasie wzmożonej walki podczas trzech Powstań Śląskich. Ich walka i przywiązanie do polskości wynikały z głębokiego patriotyzmu. To było świadectwo istnienia bardzo silnej więzi tych ludzi z Polską. Tym, co ich wiązało z ojczyzną, w wielkiej mierze był katolicyzm, silne przywiązanie do wiary przodków, Matki Boskiej, ziemi, która w ich pojęciu była ziemią piastowską, przesiąkniętą tradycją narodowo-katolicką.

Komu to przywiązanie ślązacy zawdzięczali?

To zasługa działaczy pokolenia niepokornych, z Wojciechem Korfantym na czele. Ono potrafiło wydobyć ze śląskiej duszy pokłady autentycznej świadomości, historii, tradycji. Dzięki wielkiej pracy udało się je odpowiednio ułożyć w świadomości Ślązaków. To dało o sobie znać w postaci wybuchu trzech Powstań Śląskich.

One były stricte antyniemieckie, czy były formą szerszego sprzeciwu?

One były skierowane przeciwko Niemcom, ale nie tylko. To był również sprzeciw wobec cynicznej gry mocarstw, które chciały rzekomo ułożyć sprawiedliwy pokój na świecie. Miało się to jednak odbyć kosztem mieszkańców Śląska. Ten sprzeciw to ogromne zwycięstwo Polaków żyjących na tym terenie. Zwycięstwo, które skutkowało przyłączeniem znacznej części Górnego Śląska do Polski.

Jak z perspektywy historycznej patrzy Pan na działalność takich organizacji jak Ruch Autonomii Śląska, który wznieca separatystyczne tendencje oraz próbuje przeciwstawiać Śląsk Polsce?

Kontekst historyczny w tej sprawie jest bardzo ważny. Istnienie autonomii Śląska Górnego w czasie II Rzeczypospolitej nie był bowiem wynikiem separatyzmów śląskich, tylko właśnie wynikiem wielkiego zrywu ku polskości, ku państwu polskiemu. Granice sukcesu tego zrywu wyznaczała nie tylko polska społeczność, ale również środowisko międzynarodowe. Stąd ta autonomia. Ona nie była wynikiem niechęci Śląska do Polski, ale olbrzymiej miłości do ojczyzny. Ojczyzny, za którą powstańcy przelewali krew.

Dziś RAŚ inaczej przedstawia tę historię

Używanie tych samych słów do zupełnie innych celów jest potwornie cyniczną grą, która ma spowodować wyjałowienie współczesnego pokolenia Polaków mieszkających na Śląsku z tego dziedzictwa. To dlatego działalność RAŚ powoduje taki bunt osób o konserwatywnych poglądach. To sprzeciw wobec manipulowania historią. RAŚ udaje, że jest strażnikiem dziedzictwa Śląska, a de facto jest cynicznym manipulatorem. Należy więc pytać, jaki jest prawdziwy cel tego Ruchu. Czy jego działanie ma na celu podtrzymywanie polskości i rzeczywistej tradycji w lokalnej społeczności, czy jest to służba wykonywana wobec wypłukiwania woli ochrony dziedzictwa Korfantego, a co za tym idzie woli pozostawania tego ważnego terenu w granicach Polski?

Rozmawiał Konrad Ignaciak
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook