Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info i wPolityce.pl: generał Polko

21.12.2011

O ostatnim zamachu w Afganistanie, przyszłości misji ISAF oraz błędach popełnionych przez dowództwo NATO w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info oraz wPolityce.pl mówi generał Roman Polko, były dowódca GROM, były wiceszef BBN.

Pięciu polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie zginęło w wybuchu miny. To jeden z najkrwawszych zamachów na polskich wojskowych. Co ten atak oznacza dla nas, dla misji w Afanistanie?

Gen. Roman Polko: Przede wszystkim oznacza to, że zapewnienia, że Afganistan się stabilizuje, że powinniśmy wyjść z tego kraju, że wszystko jest w porządku, a nasza strategia jest skuteczna, są PRowską propagandą. Ja nie widzę żadnych sukcesów, ani strategii dotyczących rozwiązania sytuacji w Afganistanie. Jedyny zarys mają Amerykanie. Ich pomysł to zwiększanie natężenia działań militarnych.

To dobry pomysł?

Nie. To nie dotyka sfery społecznej, ekonomicznej oraz politycznej. Bez poprawy sytuacji w tych obszarach nie da się odnieść sukcesu i zakończyć z powodzeniem tej misji.

Działania militarne zdają się nie przynosić dobrych efektów

Terroryści się uczą. Oni nauczyli się na pamięć naszych działań. Wiedzą, że co pół roku następuje wymiana żołnierzy. Wiedzą, że przyjeżdżają nowi żołnierze, że często popełniają te same błędy, że wyjeżdżają i następuje kolejna wymiana. Niestety terroryści nauczyli się również skutecznie uderzać w Polaków, atakować pojazdy. One miały zapewnić naszym żołnierzom bezpieczeństwo. Jednak nie ma pojazdu, którego nie można zniszczyć. Wystarczy tylko wykorzystać dostatecznie dużo ładunków wybuchowych.

Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z ostatniego zamachu?

Powinniśmy zażądać na forum międzynarodowym, żeby misja NATO przyjęła skuteczną i przemyślaną strategię. Musimy również zacząć się wsłuchiwać w głos miejscowej ludności i jej naprawdę pomagać.

W polskich mediach często mówi się o misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Jak wyglądają realia służby w tym kraju?

Rzeczywiście misję ISAF nazywa się misją stabilizacyjną. Ostatnio słyszałem, że będzie to misja szkoleniowa. Możemy sobie używać pięknych słów, nazywać tę misję jak chcemy. Jednak musimy przekonać tych, którzy atakują naszych żołnierzy, że teraz już nie bierzemy udziału w działaniach wojennych. Nasi żołnierze giną podczas działań bojowych. Jednak są to na ogół działania bierne.

To powinno się zmienić?

Jeśli jesteśmy w Afganistanie, powinniśmy postawić na aktywne działanie m.in. sił specjalnych. W ostatnim czasie odnieśliśmy kilka sukcesów dzięki tym wojskom. Udało się kilku terrorystów zatrzymać. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Myślę, że logiczne byłoby utrzymywanie w Afganistanie sił specjalnych, które przejawiają inicjatywę i działają z zaskoczenia. Powinniśmy również wprowadzić rzeczywistą pomoc ekonomiczną dla ludności oraz pomóc w odbudowie administracji. Tego wciąż brakuje. Dziś o wiele więcej pieniędzy wydawanych jest na cele militarne niż na odbudowę.

Był Pan wielokrotnie na różnych misjach wojskowych. Czy żołnierze jadący na nie mają świadomość zagrożenia? Są świadomi, że mogą zginąć?

Polscy żołnierze mają świadomość zagrożenia. Ja przygotowując żołnierzy do misji podkreślałem tę kwestię. To jest ryzyko wpisane w nasz zawód. Jednak z tą świadomością nie maszeruje się przez cały czas. O tym się nie myśli. My jesteśmy głównie przygotowani na walkę. Chcemy swoje umiejętności wykorzystywać, by nie dać się zabić. Nie czekamy na zamach, w którym zginiemy. Tym bardziej tragiczną jest ostatnia śmierć polskich żołnierzy. Oni nie mieli szans się uratować.

W ostatnim czasie zmienił się klimat międzynarodowy wokół misji NATO. Występują ostre napięcia na linii Pakistan-USA, Amerykanie stracili bardzo ważną bazę wojskową w Kirgistanie. Czy ma to wpływ na warunki prowadzenia misji?

Wątpię, żeby śmierć polskich żołnierzy była związana z klimatem międzynarodowym. Jednak należy pamiętać, że bez zrozumienia specyfiki regionu, bez poznania mentalności Azjatów nie ma szans na zmianę sytuacji w Afganistanie. Tymczasem patrząc na działania Sojuszu i decyzje widać, że nie ma próby zrozumienia, zbyt często Zachód wykazuje się arogancją. To ona skutkowała tym, że wyproszono Amerykanów z Pakistanu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Isaf.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook