Jedynie prawda jest ciekawa

Wywiad Stefczyk.info i wPolityce.pl: Macierewicz

21.12.2011

Jak pan przyjął informacje o tragedii w Afganistanie?

Z ogromnym smutkiem. To tragiczne i niezwykle bolesne wydarzenie.

Podnoszą się głosy, że powinniśmy się z tej misji wycofać?

Powtarzam – to wydarzenie niezwykle smutne, składam najszczersze kondolencje rodzinom polskich żołnierzy, którzy zginęli. Ale nie uważam, że powinniśmy kończyć misję afgańską. Zobowiązaliśmy się do pozostawienia tam kontyngentu do 2014 roku, do wypełnienia sojuszniczych zobowiązań i mimo wszystko musimy wytrwać. To oczywiście nie znosi pytań o możliwości zwiększenia bezpieczeństwa polskich żołnierzy. Krytycznie oceniam działania w tym zakresie byłego już ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Koncentrował się na sporach politycznych, a nie na bezpieczeństwie żołnierzy.

Warto pamiętać, że pomimo krytyki misji irackiej, pomimo wielu problemów, Irak jest państwem budującym demokrację i niepodległość. Nie ma powodów by podobnie nie było w Afganistanie.

Kontrwywiad wojskowy spełnia dobrze swoje zadania?

Generalnie tak, ale były niepokojące zdarzenia, takie jak cofanie żołnierzy kontrwywiadu, już na lotnisku, mających wyruszyć do Afganistanu. Powody były tylko osobiste, jakieś niechęci. Takie rzeczy nie powinny się zdarzać, bo tu chodzi o bezpieczeństwo polskich żołnierzy. Ale żołnierze SKW pracują bardzo ofiarnie.

[fot. PAP, Tomasz Gzell]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook