Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wywiad Stefczyk.info: Ryszard Czarnecki o sondażach

24.11.2011

Stefczyk.info: W najnowszym sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 24 proc. głosów, a nowa, tworząca się partia Zbigniewa Ziobro - 3 proc. Zapewne w PiS ten wynik powitano z westchnieniem ulgi?

Ryszard Czarnecki: Normą powyborczą, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie, jest to, że zaraz po wyborach partia zwycięska otrzymuje bonus za swoją wiktorię, a partia która przegrywa, dołuje w sondażach. Tymczasem ten ostatni sondaż pokazuje wyraźny spadek Platformy i wyraźny wzrost Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Jednak nie wzrost, macie 24 proc., a nie 29, jak to anonsowano wcześniej.

Ryszard Czarnecki: Jeżeli odliczymy głosy ludzi niezdecydowanych, to mamy 29 proc. A niezdecydowani nie głosują. Wczoraj dziennikarze "Wyborczej" informowali mnie o 29 proc., w międzyczasie zmieniono jak widać metodologię prezentacji. Myślę, że właśnie zaczęła się równia pochyła Platformy, która skończy się klęską tej formacji.

Stefczyk.info:  A wynik ziobrystów, owe 3 proc.?

Ryszard Czarnecki: To wynik mizerny, katastrofalny. To mniej niż miał PJN po miesiącu funkcjonowania. Widać, że ta inicjatywa zanim wzleciała to już zaczyna obumierać, choć być może jeszcze będzie miała nieco lepszy wynik. Ale już widać, że to nie jest żadna alternatywa dla PiS.

Stefczyk.info:  Alternatywa może nie jest, ale można powiedzieć tak: są za słabi, żeby przejąć elektorat, ale na tyle silni, by wciągnąć prawicę w wieczną szarpaninę. Symboliczny wyjazd Zbigniewa Ziobro do Nowego Sącza w ślad za Jarosławem Kaczyńskim, i mamy wzajemne szachy, szarpanie się. Coś dla prawicy fatalnego.

Ryszard Czarnecki: Zbigniew Ziobro chyba nie zauważył, że Jarosław Kaczyński ma już paru asystentów, którzy za nim podążają, i nie potrzebuje nowego. To są takie harcerskie w złym tego słowa znaczeniu podchody, a wyborcy prawicy oczekują od polityków powagi. Widać, że Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro, poza tym, że pokazują, iż chcą być na swoim, to są w stanie jedynie świecić światłem odbitym. Jak prezes w lewo, to oni w prawo, jak prezes w prawo, to oni w prawo. To trochę śmieszne. Zwracam jednocześnie uwagę, że to, co oni robią, jest bardzo promowane i nagłaśniane przez koncern ITI, tzn. i TVN Style, który pokazuje jak Zbigniew Ziobro przewija noworodka, TVN i TVN24, a więc te media, które zawsze były młotem na prawicę. Teraz podjęły się roli promotora nowej formacji, tak jak w przypadku PJN. To charakterystyczne, że środowisko ITI wspiera ten projekt. Sądzę jednak, że skończy się tak jak w przypadku Marka Jurka, Polski Plus, PJN - a więc będzie to droga, a właściwie ścieżka donikąd.

Stefczyk.info:  Część komentatorów przestrzega przed "wojną atomową" na prawicy. Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński to politycy, którzy dużo, bardzo dużo wiedzą o sobie. Mogą zaszkodzić sobie wzajemnie, i jednocześnie bardzo zaszkodzić całej prawicy. Wiadomo, że polityka ma kuchnię, to teraz może wypłynąć.

Ryszard Czarnecki: Sięgnę tu po stare polskie powiedzenie "miej proporcje mocium Panie". Ja na razie w rękach Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry widzę procę, taką trochę młodego łobuziaka, a nie broń atomową. Myślę, że problemem politycznym, ale i etycznym jest to, że ludzie którzy tak wiele zawdzięczają PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu dają się instrumentalnie wykorzystywać przez wrogów PiS-u. Powinni zrobić nie tylko polityczny, ale i moralny rachunek sumienia.

I jeszcze jedno. Czekam w tej chwili nie tylko na werbalną zapowiedź, ale i konkretny krok Zbigniewa Ziobro w postaci skierowania sprawy do sądu przeciwko Arturowi Balazsowi.  Artur Balazs postawił konkretny zarzut Zbigniewowi Ziobro dotyczący zbierania haków na Jarosława Kaczyńskiego. To zarzut największego kalibru. Jeżeli uzyska potwierdzenie, byłby to bardzo czytelny sygnał dla elektoratu, że Zbigniew Ziobro przekroczył rubikon bardzo dawno temu.

Stefczyk.info: To jednocześnie zniszczyłoby całą legendę, cały mit  IV RP. Pośrednio potwierdzałoby to zarzuty wrogów prawicy pod adresem tych dwóch lat.

Ryszard Czarnecki: IV RP to cały czas aktualny projekt, natomiast tym bardziej powinien Zbigniew Ziobro coś z tym zrobić, bo jeżeli nie wytoczy procesu, nie dowiedzie, że było inaczej, to jednak skazuje się na polityczną banicję moralną.

[Fot. PAP]

 

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook