Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Ryszard Czarnecki o sondażach

24.11.2011

Stefczyk.info: W najnowszym sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 24 proc. głosów, a nowa, tworząca się partia Zbigniewa Ziobro - 3 proc. Zapewne w PiS ten wynik powitano z westchnieniem ulgi?

Ryszard Czarnecki: Normą powyborczą, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie, jest to, że zaraz po wyborach partia zwycięska otrzymuje bonus za swoją wiktorię, a partia która przegrywa, dołuje w sondażach. Tymczasem ten ostatni sondaż pokazuje wyraźny spadek Platformy i wyraźny wzrost Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Jednak nie wzrost, macie 24 proc., a nie 29, jak to anonsowano wcześniej.

Ryszard Czarnecki: Jeżeli odliczymy głosy ludzi niezdecydowanych, to mamy 29 proc. A niezdecydowani nie głosują. Wczoraj dziennikarze "Wyborczej" informowali mnie o 29 proc., w międzyczasie zmieniono jak widać metodologię prezentacji. Myślę, że właśnie zaczęła się równia pochyła Platformy, która skończy się klęską tej formacji.

Stefczyk.info:  A wynik ziobrystów, owe 3 proc.?

Ryszard Czarnecki: To wynik mizerny, katastrofalny. To mniej niż miał PJN po miesiącu funkcjonowania. Widać, że ta inicjatywa zanim wzleciała to już zaczyna obumierać, choć być może jeszcze będzie miała nieco lepszy wynik. Ale już widać, że to nie jest żadna alternatywa dla PiS.

Stefczyk.info:  Alternatywa może nie jest, ale można powiedzieć tak: są za słabi, żeby przejąć elektorat, ale na tyle silni, by wciągnąć prawicę w wieczną szarpaninę. Symboliczny wyjazd Zbigniewa Ziobro do Nowego Sącza w ślad za Jarosławem Kaczyńskim, i mamy wzajemne szachy, szarpanie się. Coś dla prawicy fatalnego.

Ryszard Czarnecki: Zbigniew Ziobro chyba nie zauważył, że Jarosław Kaczyński ma już paru asystentów, którzy za nim podążają, i nie potrzebuje nowego. To są takie harcerskie w złym tego słowa znaczeniu podchody, a wyborcy prawicy oczekują od polityków powagi. Widać, że Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro, poza tym, że pokazują, iż chcą być na swoim, to są w stanie jedynie świecić światłem odbitym. Jak prezes w lewo, to oni w prawo, jak prezes w prawo, to oni w prawo. To trochę śmieszne. Zwracam jednocześnie uwagę, że to, co oni robią, jest bardzo promowane i nagłaśniane przez koncern ITI, tzn. i TVN Style, który pokazuje jak Zbigniew Ziobro przewija noworodka, TVN i TVN24, a więc te media, które zawsze były młotem na prawicę. Teraz podjęły się roli promotora nowej formacji, tak jak w przypadku PJN. To charakterystyczne, że środowisko ITI wspiera ten projekt. Sądzę jednak, że skończy się tak jak w przypadku Marka Jurka, Polski Plus, PJN - a więc będzie to droga, a właściwie ścieżka donikąd.

Stefczyk.info:  Część komentatorów przestrzega przed "wojną atomową" na prawicy. Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński to politycy, którzy dużo, bardzo dużo wiedzą o sobie. Mogą zaszkodzić sobie wzajemnie, i jednocześnie bardzo zaszkodzić całej prawicy. Wiadomo, że polityka ma kuchnię, to teraz może wypłynąć.

Ryszard Czarnecki: Sięgnę tu po stare polskie powiedzenie "miej proporcje mocium Panie". Ja na razie w rękach Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry widzę procę, taką trochę młodego łobuziaka, a nie broń atomową. Myślę, że problemem politycznym, ale i etycznym jest to, że ludzie którzy tak wiele zawdzięczają PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu dają się instrumentalnie wykorzystywać przez wrogów PiS-u. Powinni zrobić nie tylko polityczny, ale i moralny rachunek sumienia.

I jeszcze jedno. Czekam w tej chwili nie tylko na werbalną zapowiedź, ale i konkretny krok Zbigniewa Ziobro w postaci skierowania sprawy do sądu przeciwko Arturowi Balazsowi.  Artur Balazs postawił konkretny zarzut Zbigniewowi Ziobro dotyczący zbierania haków na Jarosława Kaczyńskiego. To zarzut największego kalibru. Jeżeli uzyska potwierdzenie, byłby to bardzo czytelny sygnał dla elektoratu, że Zbigniew Ziobro przekroczył rubikon bardzo dawno temu.

Stefczyk.info: To jednocześnie zniszczyłoby całą legendę, cały mit  IV RP. Pośrednio potwierdzałoby to zarzuty wrogów prawicy pod adresem tych dwóch lat.

Ryszard Czarnecki: IV RP to cały czas aktualny projekt, natomiast tym bardziej powinien Zbigniew Ziobro coś z tym zrobić, bo jeżeli nie wytoczy procesu, nie dowiedzie, że było inaczej, to jednak skazuje się na polityczną banicję moralną.

[Fot. PAP]

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook