Jedynie prawda jest ciekawa


Wywiad Stefczyk.info: Ryszard Czarnecki o sondażach

24.11.2011

Stefczyk.info: W najnowszym sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 24 proc. głosów, a nowa, tworząca się partia Zbigniewa Ziobro - 3 proc. Zapewne w PiS ten wynik powitano z westchnieniem ulgi?

Ryszard Czarnecki: Normą powyborczą, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie, jest to, że zaraz po wyborach partia zwycięska otrzymuje bonus za swoją wiktorię, a partia która przegrywa, dołuje w sondażach. Tymczasem ten ostatni sondaż pokazuje wyraźny spadek Platformy i wyraźny wzrost Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Jednak nie wzrost, macie 24 proc., a nie 29, jak to anonsowano wcześniej.

Ryszard Czarnecki: Jeżeli odliczymy głosy ludzi niezdecydowanych, to mamy 29 proc. A niezdecydowani nie głosują. Wczoraj dziennikarze "Wyborczej" informowali mnie o 29 proc., w międzyczasie zmieniono jak widać metodologię prezentacji. Myślę, że właśnie zaczęła się równia pochyła Platformy, która skończy się klęską tej formacji.

Stefczyk.info:  A wynik ziobrystów, owe 3 proc.?

Ryszard Czarnecki: To wynik mizerny, katastrofalny. To mniej niż miał PJN po miesiącu funkcjonowania. Widać, że ta inicjatywa zanim wzleciała to już zaczyna obumierać, choć być może jeszcze będzie miała nieco lepszy wynik. Ale już widać, że to nie jest żadna alternatywa dla PiS.

Stefczyk.info:  Alternatywa może nie jest, ale można powiedzieć tak: są za słabi, żeby przejąć elektorat, ale na tyle silni, by wciągnąć prawicę w wieczną szarpaninę. Symboliczny wyjazd Zbigniewa Ziobro do Nowego Sącza w ślad za Jarosławem Kaczyńskim, i mamy wzajemne szachy, szarpanie się. Coś dla prawicy fatalnego.

Ryszard Czarnecki: Zbigniew Ziobro chyba nie zauważył, że Jarosław Kaczyński ma już paru asystentów, którzy za nim podążają, i nie potrzebuje nowego. To są takie harcerskie w złym tego słowa znaczeniu podchody, a wyborcy prawicy oczekują od polityków powagi. Widać, że Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro, poza tym, że pokazują, iż chcą być na swoim, to są w stanie jedynie świecić światłem odbitym. Jak prezes w lewo, to oni w prawo, jak prezes w prawo, to oni w prawo. To trochę śmieszne. Zwracam jednocześnie uwagę, że to, co oni robią, jest bardzo promowane i nagłaśniane przez koncern ITI, tzn. i TVN Style, który pokazuje jak Zbigniew Ziobro przewija noworodka, TVN i TVN24, a więc te media, które zawsze były młotem na prawicę. Teraz podjęły się roli promotora nowej formacji, tak jak w przypadku PJN. To charakterystyczne, że środowisko ITI wspiera ten projekt. Sądzę jednak, że skończy się tak jak w przypadku Marka Jurka, Polski Plus, PJN - a więc będzie to droga, a właściwie ścieżka donikąd.

Stefczyk.info:  Część komentatorów przestrzega przed "wojną atomową" na prawicy. Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński to politycy, którzy dużo, bardzo dużo wiedzą o sobie. Mogą zaszkodzić sobie wzajemnie, i jednocześnie bardzo zaszkodzić całej prawicy. Wiadomo, że polityka ma kuchnię, to teraz może wypłynąć.

Ryszard Czarnecki: Sięgnę tu po stare polskie powiedzenie "miej proporcje mocium Panie". Ja na razie w rękach Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry widzę procę, taką trochę młodego łobuziaka, a nie broń atomową. Myślę, że problemem politycznym, ale i etycznym jest to, że ludzie którzy tak wiele zawdzięczają PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu dają się instrumentalnie wykorzystywać przez wrogów PiS-u. Powinni zrobić nie tylko polityczny, ale i moralny rachunek sumienia.

I jeszcze jedno. Czekam w tej chwili nie tylko na werbalną zapowiedź, ale i konkretny krok Zbigniewa Ziobro w postaci skierowania sprawy do sądu przeciwko Arturowi Balazsowi.  Artur Balazs postawił konkretny zarzut Zbigniewowi Ziobro dotyczący zbierania haków na Jarosława Kaczyńskiego. To zarzut największego kalibru. Jeżeli uzyska potwierdzenie, byłby to bardzo czytelny sygnał dla elektoratu, że Zbigniew Ziobro przekroczył rubikon bardzo dawno temu.

Stefczyk.info: To jednocześnie zniszczyłoby całą legendę, cały mit  IV RP. Pośrednio potwierdzałoby to zarzuty wrogów prawicy pod adresem tych dwóch lat.

Ryszard Czarnecki: IV RP to cały czas aktualny projekt, natomiast tym bardziej powinien Zbigniew Ziobro coś z tym zrobić, bo jeżeli nie wytoczy procesu, nie dowiedzie, że było inaczej, to jednak skazuje się na polityczną banicję moralną.

[Fot. PAP]

 

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook