Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: WOŚP to relikt PRLu

09.01.2015

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym opozycjonistą i publicystą.

Stefczyk.info: Rośnie liczba nieprawidłowości dotyczących finansów WOŚP i działań Jerzego Owsiaka. Jednak mimo tego III RP jest zachwycona tą akcją. Jak Pan ocenia to, co dzieje się co roku wokół WOŚP?

Krzysztof Wyszkowski: Owsiak i cały państwowy teatr, który się wokół tej akcji tworzy, przypomina mi PRL. To jest relikt PRLu. To wtedy widzieliśmy szereg rzekomo spontanicznych akcji charytatywnych, za którymi stały motywacje i ludzie interesowni. Takie imprezy były specjalnością propagandy Urbana i tym podobnych rozkazodawców, czyli ludzi decydujących o nastrojach społeczeństwa. Tu też mamy organizowaną miłość np. do chorych dzieci. To jednak szersze zjawisko. W niektórych telewizjach reklamowane są choćby działające przy nich fundacje charytatywne.

Dlaczego to Pana dziwi?

Przebogate instytucje żebrzą u skromnych, biednych Polaków o jakieś datki. To ma skalę gigantyczną w Polsce. Żebranie u biednych Polaków przez bogate firmy wydaje się kuriozalne. Tak samo jest z WOŚP, którą przecież napędza państwo. To żebranie ma miejsce pod auspicjami państwowymi, włącza się w to prezydent z małżonką, ministrowie, rząd. To przypomina czasy jednej partii i jednomyślności moralnej. To jest okropieństwo, które powinno się jak najprędzej zakończyć.

Dlaczego III RP tak hołubi tę akcję? Jest wiele innych inicjatyw charytatywnych, ale tylko WOŚP może liczyć na tam mocny rozgłos...

III RP jest kością z kości i krwią z krwi PRL-u. Ci sami ludzie są u sterów. Urban występujący w TVN jest swoistym symbolem tej ciągłości. Urban to kolega Michnika, a Michnik w Polsce jest rodzajem nadredaktora. Mamy ciągłość personalną. Te same są również metody urabiania jedności narodowej. Kampanie „owsiakowe” mają również swoje nieoficjalne cele.

O czym Pan mówi?

W podtekście chodzi również o to, by organizować opinię publiczną przeciwko PiSowi. Mamy szereg aktorów czy celebrytów włączających się w WOŚP. Oni często są wynajmowani do tego, by oświadczać, że Kaczyński jest groźny, nienormalny itd. Mamy taktykę typową dla psychologów społecznych z PRLu, którzy być może nadal doradzają w Kancelarii Prezydenta czy KPRM. Organizuje jedność psychomoralną pozornie za biednymi dziećmi, ale de facto buduje się nastrój, by bronić władzy. Rządzący sądzą, że Polska należy do nich, a przy pomocy usłużnych mogą zrobić wszystko.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook