Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: WOŚP to relikt PRLu

09.01.2015

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym opozycjonistą i publicystą.

Stefczyk.info: Rośnie liczba nieprawidłowości dotyczących finansów WOŚP i działań Jerzego Owsiaka. Jednak mimo tego III RP jest zachwycona tą akcją. Jak Pan ocenia to, co dzieje się co roku wokół WOŚP?

Krzysztof Wyszkowski: Owsiak i cały państwowy teatr, który się wokół tej akcji tworzy, przypomina mi PRL. To jest relikt PRLu. To wtedy widzieliśmy szereg rzekomo spontanicznych akcji charytatywnych, za którymi stały motywacje i ludzie interesowni. Takie imprezy były specjalnością propagandy Urbana i tym podobnych rozkazodawców, czyli ludzi decydujących o nastrojach społeczeństwa. Tu też mamy organizowaną miłość np. do chorych dzieci. To jednak szersze zjawisko. W niektórych telewizjach reklamowane są choćby działające przy nich fundacje charytatywne.

Dlaczego to Pana dziwi?

Przebogate instytucje żebrzą u skromnych, biednych Polaków o jakieś datki. To ma skalę gigantyczną w Polsce. Żebranie u biednych Polaków przez bogate firmy wydaje się kuriozalne. Tak samo jest z WOŚP, którą przecież napędza państwo. To żebranie ma miejsce pod auspicjami państwowymi, włącza się w to prezydent z małżonką, ministrowie, rząd. To przypomina czasy jednej partii i jednomyślności moralnej. To jest okropieństwo, które powinno się jak najprędzej zakończyć.

Dlaczego III RP tak hołubi tę akcję? Jest wiele innych inicjatyw charytatywnych, ale tylko WOŚP może liczyć na tam mocny rozgłos...

III RP jest kością z kości i krwią z krwi PRL-u. Ci sami ludzie są u sterów. Urban występujący w TVN jest swoistym symbolem tej ciągłości. Urban to kolega Michnika, a Michnik w Polsce jest rodzajem nadredaktora. Mamy ciągłość personalną. Te same są również metody urabiania jedności narodowej. Kampanie „owsiakowe” mają również swoje nieoficjalne cele.

O czym Pan mówi?

W podtekście chodzi również o to, by organizować opinię publiczną przeciwko PiSowi. Mamy szereg aktorów czy celebrytów włączających się w WOŚP. Oni często są wynajmowani do tego, by oświadczać, że Kaczyński jest groźny, nienormalny itd. Mamy taktykę typową dla psychologów społecznych z PRLu, którzy być może nadal doradzają w Kancelarii Prezydenta czy KPRM. Organizuje jedność psychomoralną pozornie za biednymi dziećmi, ale de facto buduje się nastrój, by bronić władzy. Rządzący sądzą, że Polska należy do nich, a przy pomocy usłużnych mogą zrobić wszystko.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook