Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: władza coraz bardziej boi się prawdy

13.04.2015

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym opozycjonistą, założycielem Wolnych Związków Zawodowych, publicystą.

Stefczyk.info: Władze Warszawy proponują, by pomnik ofiar tragedii smoleńskiej staną przy ul. Trębackiej, a nie przy Krakowskim Przedmieściu. Jednak już nie negują samej budowy pomnika. Warto zaakceptować tę propozycję?

Krzysztof Wyszkowski: Przez pięć lat pokonaliśmy w tej sprawie długą drogę. W 2010 roku na Pałacu Namiestnikowskim powstała tablica smoleńska, właściwie tabliczka. Ona została zawieszona w ponury sposób, cichcem, ukradkiem. To było kompromitujące dla tych, którzy to inicjowali. Wtedy usuwano krzyż, znicze, kwiaty, ale umieszczono tabliczkę, pomniejszającą tragedię smoleńską, sprowadzającą tragedię do incydentu. Po pięciu latach władze decydują się na pomnik, który będzie co prawda ukryty, do którego trudno będzie trafić, ale będzie.

Co to oznacza?

To oznacza, że władza się boi, oni coraz bardziej się boją prawdy. Oni dostrzegli, że tabliczka, że przemilczanie, propaganda antysmoleńska nie są skuteczne. Próbują więc w nowym miejscu postawić tamę. Budują nową linię obrony, nowy okop, który ma zasłonić napierającą wolę społeczną.

To może się udać?

Sądzę, że społeczeństwo nie da się na to nabrać. 10 kwietnia byłem w katedrze w Warszawie. Słyszałem w świątyni, jak i na placu Zamkowym ten wielki okrzyk: „chcemy prawdy!” On był odpowiedzią na kazanie kard. Nycza. Sądzę, że władza czuje ten okrzyk, słyszy ten okrzyk: „chcemy prawdy”. I usiłuje zablokować społeczeństwo.

Jak to się wiąże z kwestią pomnika?

Sądzę, że ten wybieg związany z pomnikiem na Trębackiej, to jakaś kompletna „trąba” wymyśliła. To jest tchórzliwy sposób zablokowania woli społecznej. Ten pomnik jest właśnie taką próbą.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook