Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: władza coraz bardziej boi się prawdy

13.04.2015

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym opozycjonistą, założycielem Wolnych Związków Zawodowych, publicystą.

Stefczyk.info: Władze Warszawy proponują, by pomnik ofiar tragedii smoleńskiej staną przy ul. Trębackiej, a nie przy Krakowskim Przedmieściu. Jednak już nie negują samej budowy pomnika. Warto zaakceptować tę propozycję?

Krzysztof Wyszkowski: Przez pięć lat pokonaliśmy w tej sprawie długą drogę. W 2010 roku na Pałacu Namiestnikowskim powstała tablica smoleńska, właściwie tabliczka. Ona została zawieszona w ponury sposób, cichcem, ukradkiem. To było kompromitujące dla tych, którzy to inicjowali. Wtedy usuwano krzyż, znicze, kwiaty, ale umieszczono tabliczkę, pomniejszającą tragedię smoleńską, sprowadzającą tragedię do incydentu. Po pięciu latach władze decydują się na pomnik, który będzie co prawda ukryty, do którego trudno będzie trafić, ale będzie.

Co to oznacza?

To oznacza, że władza się boi, oni coraz bardziej się boją prawdy. Oni dostrzegli, że tabliczka, że przemilczanie, propaganda antysmoleńska nie są skuteczne. Próbują więc w nowym miejscu postawić tamę. Budują nową linię obrony, nowy okop, który ma zasłonić napierającą wolę społeczną.

To może się udać?

Sądzę, że społeczeństwo nie da się na to nabrać. 10 kwietnia byłem w katedrze w Warszawie. Słyszałem w świątyni, jak i na placu Zamkowym ten wielki okrzyk: „chcemy prawdy!” On był odpowiedzią na kazanie kard. Nycza. Sądzę, że władza czuje ten okrzyk, słyszy ten okrzyk: „chcemy prawdy”. I usiłuje zablokować społeczeństwo.

Jak to się wiąże z kwestią pomnika?

Sądzę, że ten wybieg związany z pomnikiem na Trębackiej, to jakaś kompletna „trąba” wymyśliła. To jest tchórzliwy sposób zablokowania woli społecznej. Ten pomnik jest właśnie taką próbą.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook