Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Wałęsa wystraszył się prawdy

04.09.2012

O procesie z Wałęsą oraz decyzji o wycofaniu pozwu portal Stefczyk.info rozmawia z Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Lech Wałęsa wycofał się z pozwu przeciwko Panu. Na swojej stronie internetowej pisze Pan, że ta decyzja oznacza, że Wałęsa przestraszył się procesu. Dlaczego Pan tak sądzi?

Krzysztof Wyszkowski: Argumenty podane w piśmie do sądu są absurdalne. One są ukryciem obawy przed tym, co będą mówili świadkowie. Warto pamiętać, jaki był przebieg tego procesu. Wałęsa protestował przeciwko przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Nie chciał przesłuchania świadków, tłumacząc, że wyrok powinien zapaść na podstawie wyroku w poprzednim procesie. On uznawał, że sprawa jest już osądzona i wystarczy powtórnie mnie skazać. Jednak sędzia uznała, że ta sprawa to zupełnie inny proces, więc należy przeprowadzić postępowanie dowodowe. Na wstępie, jako świadków, wskazała Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka. Następnym świadkiem miał być m.in. Roman Graczyk. Tym zachowaniem sądu wstrząśnięta była mecenas Wolańska, reprezentująca Wałęsę. Jej szok był tak wielki, że w czasie przerwy opuściła salę sądową i nie wróciła na drugą część rozprawy.

Przesłuchania miały się zacząć 13 września


Rzeczywiście wtedy przed sądem mieli zeznawać pierwsi świadkowie. Zeznania Gontarczyka i Cenckiewicza byłyby powtórzeniem w twarz Wałęsie tego, co ci historycy ustalili na temat jego przeszłości oraz co napisali w książce. Przedstawione zostałyby również nowe dowody w tej sprawie. W tej sytuacji Wałęsa, nie chcąc się narażać, zdecydował o wycofaniu pozwu. Przecież Wałęsa nie ma nic na swoją obronę, jedynie poprzednie orzeczenia sądów oraz własne oświadczenie lustracyjne. Wobec rzetelnej postawy sędziny Ewy Tamowicz, która zdecydowała zbadać sprawę, zdecydował się uciec z pola walki. Wałęsa jest silny jedynie wtedy, gdy sędziowie orzekają bez postępowania dowodowego. Każde postępowanie dowodowe świadczy na moją korzyść i pogrąża Wałęsę. On się tego boi.

Zmienia się klimat wokół przeszłości Wałęsy

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w tej sprawie wystąpili publicznie w mojej obronie. Kilka miesięcy temu wydano oświadczenie, w którym kilka tysięcy osób wyraziło przekonanie, że Lech Wałęsa był współpracownikiem SB. Podpisali się pod tym stwierdzeniem ludzie o nieposzlakowanej opinii. To była dla mnie wielka pomoc. To świadczyło, że odwaga nie jest w Polsce rzadkością. To dodaje otuchy. Mimo mojej trudnej sytuacji, pozwala mi to walczyć i mówić prawdę.

Wałęsa dziś znów Pana nie oszczędził. W RMF FM mówił, że Pan bez niego nie istnieje

Ja nigdy nie puszyłem się, nie powiększałem swojej roli, zawsze trzymałem się raczej z tyłu. Natomiast z Wałęsą i mną było dokładnie na odwrót. To ja go przyjąłem do Wolnych Związków Zawodowych, to ja go wspierałem w czasie strajku. Wtedy się grzecznie słuchał. To ja go namówiłem na kandydowanie na Prezydenta RP. Wspierałem go również w kampanii wyborczej. Jednak, gdy poznałem prawdę o jego przeszłości, postanowiłem się przeciwstawić jego kłamstwom. Obecna zemsta, jakiej on na mnie dokonuje, nie zablokuje mojego stanowiska. Nadal będą mówił to, co myślę. Jestem pewien, mam dowody, że Wałęsa był agentem SB i uczynił krzywdę wielu ludziom. Oni zapłacili za jego donosy, pieniądze, które on brał itd.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook