Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Wałęsa powinien się przyznać

29.01.2013

Asem Lecha Wałęsy jest możliwość, którą wybrał ostatnio Lance Armstrong - mówi były działacz opozycyjny Krzysztof Wyszkowski.

Stefczyk.info: Jak Pan się dziś czuje? Pański wniosek o przesłuchanie gen. Ciastonia został przez sąd pozytywnie rozpatrzony.

Krzysztof Wyszkowski: To wielka satysfakcja, ale jeszcze nie pełna. Cieszę się z faktu, że w sądzie gdańskim, w którym prezes mówi, że premier Donald Tusk jest jego zwierzchnikiem, znajduje się skład, który wykracza poza pewne ramy i uważa się za niezawisły nie kierując się „podległością administracyjną”. Z drugiej strony trochę jest mi przykro, że sąd odrzucił wniosek o przesłuchanie świadka, który się pojawił w ostatnich dniach. Okazuje się, że człowiek, którego Wałęsa w swoich donosach najczęściej wymieniał, jako inspiratora różnych działań antykomunistycznych, nie może swobodnie wypowiedzieć się w tej sprawie.

Jakieś jeszcze wnioski sąd odrzucił?

Ogólnie zostały odrzucone wnioski wszystkich ofiar. Ludzie, których Wałęsa osobiście skrzywdził, którzy byli represjonowani w skutek jego działań i za to, że Wałęsa zarabiał na nich pieniądze, ci ludzie nie maja teraz głosu w sądzie. Natomiast generał SB może. Jest w tym coś gorszącego. Ofiary powinny być w pierwszej kolejności dopuszczone do głosu, a nie oprawcy, to ci ludzie, którzy przez działania Lecha Wałęsy dla SB cierpieli, powinni móc się wypowiedzieć. Dodatkowo, ci ludzie powinni mieć prawo do odszkodowań. Lech Wałęsa chwali się swoim bogactwem, mieszka we wspaniałej willi, ma wielomilionowe dochody, a nigdy nie próbował nikomu zrekompensować nieszczęść, które sprowadził na wielu ludzi. Jest mi przykro, że Sąd Polski nie stanął w obronie tych osób.

Jakie będą dalsze Pana działania?

Pokornie składamy od lat wnioski, które w większości są odrzucane. Doświadczenie uczy, że zawsze może wydarzyć się jakieś nieoczekiwane zdarzenie, a szczególnie w sądownictwie gdańskim.

Lech Wałęsa może wyciągnąć jakiegoś asa z rękawa?

Tak, ma jedno stanowisko, które stosuje od początku: żądam odrzucenia wszystkich wniosków Wyszkowskiego, w ogóle go nie słuchać i skazać bez procesu. I tak rzeczywiście było, że zostawałem skazywany bez procesu. Z tego punktu widzenia dzisiejsza decyzja jest złamaniem tego dyktatu Wałęsy wobec sądów, ponieważ został przyjęty jeden mój wniosek na osiemdziesiąt osiem pozostałych. Jednak asem Wałęsy jest możliwość, którą wybrał ostatnio Lance Armstrong.

To byłoby ciekawe

Taki Wałęsa, który twierdzi, że nigdy nie był agentem jest martwy. Jest kukłą wykorzystywaną przez obóz postkomunistyczny do walki z wolnością w Polsce. Ale gdyby były prezydent wiedziony chęcią powiedzenia prawdy, bo już nie mówię o wyrzutach sumienia w stosunku do swoich ofiar, chciał Polsce pomóc i ujawnił swoją przeszłość, dokonał takiej wielkiej spowiedzi i powiedział ile miał tych swoich „Tour de France” to byłoby coś. Proszę zauważyć, że Lance Armstrong powiedział, że „zawsze jak wygrywałem byłem na dopingu” i gdyby Wałęsa tak powiedział: „Tak byłem na dopingu”, bo rzeczywiście był, utrzymywał kontakt z SB nawet kiedy nie był agentem, zapewniał służby o swojej wierności, więc gdyby to zrobił to rzeczywiście wróciłby do czynnej polityki. Odkurzyłaby się przed nim pewna przestrzeń polityczna. Osobiście mogę powiedzieć, że takie rozwiązanie mi się marzy. Mogę również zadeklarować, że pomógłbym mu osobiście w tym „coming outcie”.

Czy jakiś komornik odzywał się do pana w sprawie zapłaty za przeprosiny wyemitowane w telewizji?

Wydarzyła się niedawno bardzo ciekawa rzecz . Jakieś 10 dni temu komornik odezwał się do mnie, jednak mnie nie było w domu. Gdy zadzwoniłem pod numer telefonu, który był na zawiadomieniu, okazało się, że komornik już nie chce ze mną rozmawiać. Wynika z tego, że Wałęsa skierował do komornika wezwanie, które musiał odwołać. W Radio Gdańsk były prezydent niedawno deklarował, że jest pewien, że sąd odrzuci mój wniosek, ale ten przykład pokazuje, że jednak taki pewny nie był. Dodam tylko, że dzisiejsza decyzja z miejsca wstrzymuje wszelkie działania komornicze wobec mojej osoby. Jedno jest pewne- Wałęsa dziś poniósł klęskę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot:PAP, Adam Warżwa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook