Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Wałęsa potrafi się sprzedać

22.04.2014

Rozmowa z działaczem opozycji antykomunistycznej Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Lech Wałęsa uznał, że kapitalizm jest zbyt silny i trzeba go ujarzmić. W związku z tym były prezydent zapowiedział powrót do aktywnej działalności w „Solidarności”. Jak pan ocenia takie zapowiedzi?

Krzysztof Wyszkowski: Niestety nie mam pojęcia o co może chodzić w aktualnym manewrze Lecha Wałęsy. On co pewien czas robi jakiś zwrot zdaje się tylko po to, żeby było o nim głośno, on się przypomina jako rodzaj pewnego towaru, który się pokazuje z różnych stron, w różnych odsłonach, żeby znaleźć nowych kupców. Może jemu brakuje zamówień... On się sprzedaje na spotkaniach. Może więc obecnie liczy na jakieś zlecenia od lobby związkowego? A może ekologicznego? Trudno powiedzieć, gdzie on upatruje umieszczenie swoich nowych interesów. Być może kapitaliści już zawodzą, choć jeszcze do niedawna Wałęsa właśnie u takich kapitalistów w Miami pławił się w luksusie. Może się skończyło. Zobaczymy, co oznacza nowa akcja sprzedażowa „ikony”.

Od kiedy Wałęsa promuje siebie? Zależało mu na ideach czy na promowaniu swojej osoby?

Wielki wysiłek polityczny, jaki miał miejsce w latach 70., zwykle nie może być oderwany od osobowości. Wszystkich nas napędzała wielka siła wewnętrzna. Rzeczywiście jednak Lech Wałęsa nawet wówczas potrafił, zdaje się jako jedyny, dbać o swoje interesy finansowe. On brał pieniądze za działalność, miał samochód. To był od dawna talent tego rodzaju, że potrafił łączyć aktywność antykomunistyczną z osobistym interesem.

Może miał dużo potrzeb, dużą rodzinę.

Być może ojcu rodziny można wybaczyć. Jednak później, szczególnie po 1989 roku, Wałęsa dbał tylko o swój własny interes, promowanie siebie, jako ikony wolności. I kapitaliści z całego świata chętnie kupowali ten towar.

O czym świadczy fakt, że były prezydent Polski zajmuje się takimi sprawami? Jeździ po świecie dorabia wykładami, lobbuje, najmuje się na różne imprezy...

Trzeba tu oddzielić dwie sprawy. Tam, gdzie Wałęsa jest żywą reklamą Polski czy Solidarności, tam służy dobrej sprawie, może być obecny, może działać. Jednak tam, gdzie on sprzedaje polskie interesy czy Solidarność za gotówkę dla siebie, to szkodzi Polsce, prowadzi działalność antypolską. Wałęsa potrafił się sprzedawać w bardzo różny sposób, a o jego działalności na rzecz Polski słychać coraz mniej. Może obecnie obudziło się w nim sumienie. Trzeba mu tego życzyć, szczególnie w okresie Wielkiej Nocy, przemiany. Z okazji Wielkanocy składam Wałęsie życzenia, by doszło do jego przemiany.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook