Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: UE wykryje nową aferę?!

06.10.2014

Olbrzymia korupcja przy budowie autostrad?

Rządy Platformy Obywatelskiej cechują się olbrzymimi stratami finansowymi budżetu Polski. Ostatni przykład to strata 3,5 miliarda złotych w wyniku nie opublikowania na czas w Dzienniku Ustaw znowelizowanego prawa, które miało ograniczyć wypływ podatków z Polski do rajów podatkowych. Minister finansów… ubolewa.

O dużej stracie budżetowej rozmawiamy z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej.

Stefczyk.info: Może to opóźnienie to nie celowe działanie, a faktycznie wypadek przy pracy? Na Twitterze dodał pan, że korupcja to zasada założycielska PO.

Krzysztof Wyszkowski: Raczej nie. Przecież to nie pierwsza tego typu strata Polski, a już szykuje się grubsza sprawa. Za tak wielkie pieniądze odpowiada nadzór. System musi przewidywać, że na jakimś etapie popełniony zostanie błąd i nadzór powinien go wykrywać.

Czy w związku z tym, że błąd powstał w Centrum Legislacyjnym Rządu przypomina się afera Rywina. Wówczas w CLR podczas prac nad ustawą zniknął słynny zwrot „lub czasopisma”.

Tak i wówczas próbowano zrzucić winę na jakąś szeregową urzędniczkę, choć w tle byli ministrowie i premier. Tu może być podobnie i będzie się próbowało zrzucić winę na jakiegoś urzędniczynę CLR.

Powiedział pan przed chwilą, że szykuje się jakaś nowa afera. O co chodzi?

Być może wyjdą na jaw dzięki kontroli Unii Europejskiej w sprawie budowy autostrad. W grę bowiem wchodzą wiele milionów euro. Tu nie może być przypadku, że najdroższe autostrady w Europie zostały zbudowane przez przedsiębiorstwa, które upadły z powodu bankructwa i nie wypłaciły pieniędzy podwykonawcom. Unia nie „klepnie” tej afery, jeśli ją wykryje. Mówimy o odpowiedzialności ministra Sławomira Nowaka, a najlepszym tego dowodem jest to, że Tusk powiedział, że nie wyobraża już sobie współpracy z tym człowiekiem. No przecież nie powiedział tego z powodu zegarka. Tu naprawdę nie chodziło o to, lecz o poważniejsze sprawy.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

LL

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook