Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: sowieckiego agenta należało osądzić

25.05.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej, publicystą.

Stefczyk.info: Wojciech Jaruzelski nie żyje. Polskie państwo nie osądziło go za życia. Jak Pan to ocenia?

Krzysztof Wyszkowski: Od wielu lat dopominamy się aktu sprawiedliwości. Ostatnio wiadomo już było, że Jaruzelski nie trafi już do więzienia, ale należało go skazać. Niemcy sądzą nazistów, Żydzi do dziś ścigają i sądzą zbrodniarzy. Litwini i Węgrzy robią to samo. Polacy również więc powinni tego sowieckiego agenta ukarać, choćby symbolicznie. Tak się jednak nie stało. Teraz jest kolejna kwestia – czy prezydent Komorowski znów Jaruzelskiego ugości, np. katafalkiem w Belwederze, czy premier Tusk poleci na cmentarz żegnać zdrajcę i zbrodniarza? Zobaczymy. Rok temu zwracałem się do MON i prezydenta z pytaniem, jak władze przygotowują się do tego nieuchronnego wydarzenia. Wiadomo było, że prędzej czy później stanie problem pogrzebu Jaruzelskiego.

Czego się Pan dowiedział?

MON odpowiedział, że plany i przygotowania wyglądają rutynowo. Natomiast Belweder w ogóle mi nie odpowiedział. Takie są obyczaje obecnej władzy... Bardzo możliwe, że to jednak idzie bardziej niż rutynowo i Pałac Prezydencki się zwyczajnie wstydzi. Zobaczymy. Jeśli pogrzeb Jaruzelskiego odbędzie się z kompanią honorową to będzie to akt haniebny.

Jaruzelski dla wielu był symbolem całej grupy ludzi, którzy zdradzili Polaków i włączyli się w budowę antypolskiego reżimu. Dziś problem rozliczeń za zdradę się kończy?

Dziś należy mówić tylko o śmierci Jaruzelskiego. Warto również wspomnieć, że do wczoraj żyło w Polsce trzech byłych prezydentów III RP. Jaruzelski, Wałęsa, Kwaśniewski. Jedyny były prezydent Polski, który nie był notowany jako agent, nie żyje od czterech lat. Dziś lista byłych prezydentów, zarejestrowanych jako agenci sowieckiej policji politycznej, się skraca, wykrusza się. Przynajmniej tyle...

Not. TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook