Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: sowieckiego agenta należało osądzić

25.05.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej, publicystą.

Stefczyk.info: Wojciech Jaruzelski nie żyje. Polskie państwo nie osądziło go za życia. Jak Pan to ocenia?

Krzysztof Wyszkowski: Od wielu lat dopominamy się aktu sprawiedliwości. Ostatnio wiadomo już było, że Jaruzelski nie trafi już do więzienia, ale należało go skazać. Niemcy sądzą nazistów, Żydzi do dziś ścigają i sądzą zbrodniarzy. Litwini i Węgrzy robią to samo. Polacy również więc powinni tego sowieckiego agenta ukarać, choćby symbolicznie. Tak się jednak nie stało. Teraz jest kolejna kwestia – czy prezydent Komorowski znów Jaruzelskiego ugości, np. katafalkiem w Belwederze, czy premier Tusk poleci na cmentarz żegnać zdrajcę i zbrodniarza? Zobaczymy. Rok temu zwracałem się do MON i prezydenta z pytaniem, jak władze przygotowują się do tego nieuchronnego wydarzenia. Wiadomo było, że prędzej czy później stanie problem pogrzebu Jaruzelskiego.

Czego się Pan dowiedział?

MON odpowiedział, że plany i przygotowania wyglądają rutynowo. Natomiast Belweder w ogóle mi nie odpowiedział. Takie są obyczaje obecnej władzy... Bardzo możliwe, że to jednak idzie bardziej niż rutynowo i Pałac Prezydencki się zwyczajnie wstydzi. Zobaczymy. Jeśli pogrzeb Jaruzelskiego odbędzie się z kompanią honorową to będzie to akt haniebny.

Jaruzelski dla wielu był symbolem całej grupy ludzi, którzy zdradzili Polaków i włączyli się w budowę antypolskiego reżimu. Dziś problem rozliczeń za zdradę się kończy?

Dziś należy mówić tylko o śmierci Jaruzelskiego. Warto również wspomnieć, że do wczoraj żyło w Polsce trzech byłych prezydentów III RP. Jaruzelski, Wałęsa, Kwaśniewski. Jedyny były prezydent Polski, który nie był notowany jako agent, nie żyje od czterech lat. Dziś lista byłych prezydentów, zarejestrowanych jako agenci sowieckiej policji politycznej, się skraca, wykrusza się. Przynajmniej tyle...

Not. TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook