Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: SB niszczyło ślady swoich zbrodni

17.11.2016

Odpowiadałem na pytania stron i sądu, dotyczące mojej wiedzy o prześladowaniach, którym SB poddawało Annę Walentynowicz i również o akty o działaniach zmierzających do zagrożenia życia lub zdrowia — powiedział w „Poranku radia WNET” Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista, publicysta, członek kolegium IPN. Wyszkowski mówił o kończącym się właśnie procesie w sprawie próby otrucia przez SB Anny Walentynowicz. Publicysta opowiedział też ogólniej o stosowaniu przez komunistyczne służby toksycznych substancji do walki z opozycją.

Podkreślił, że sprawa Anny Walentynowicz jest kroplą w morzu, które jest bardzo słabo rozeznane. SB stosowało medykamenty, które mogły powodować śmierć, choroby i unieszkodliwiać przeciwników systemu socjalistycznego.

"Te metody były zapożyczone od KGB. Rosjanie stosowali medykamenty nie tylko u siebie w kraju. Bardzo możliwe, że te metody były stosowane na działaczach solidarnościowych działających za granicą" - zwrócił uwagę publicysta.

Krzysztof Wyszkowski podkreślił, że jest bardzo mało dowodów w tej sprawie. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy. W czasach rządu Mazowieckiego SB zdołało zniszczyć prawie całość dokumentacji.

"Niszczono tę dokumentację, która mogła potwierdzać zbrodniczą działalność funkcjonariuszy. Oni sami, dbając o swoje dobro, niszczyli dowody działania na szkodę zdrowia i życia działaczy antykomunistycznych. Ślady zostały prawie w całości zniszczone po okrągłym stole - premier Mazowiecki wyrażał zgodę na to, żeby SB niszczyło ślady swoich zbrodni" - mówił w radiu WNET Wyszkowski.

Jak dodał, wyrok w sprawie próby otrucia Anny Walentynowicz powinien niedługo zapaść.

"Ale niezależnie od tego wyroku, najważniejszym elementem pamięci o Annie Walentynowicz jest sprawa nagłośnienia tego procesu" - podkreślił Krzysztof Wyszkowski.

wkt/radiownet.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook