Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: SB niszczyło ślady swoich zbrodni

17.11.2016

Odpowiadałem na pytania stron i sądu, dotyczące mojej wiedzy o prześladowaniach, którym SB poddawało Annę Walentynowicz i również o akty o działaniach zmierzających do zagrożenia życia lub zdrowia — powiedział w „Poranku radia WNET” Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista, publicysta, członek kolegium IPN. Wyszkowski mówił o kończącym się właśnie procesie w sprawie próby otrucia przez SB Anny Walentynowicz. Publicysta opowiedział też ogólniej o stosowaniu przez komunistyczne służby toksycznych substancji do walki z opozycją.

Podkreślił, że sprawa Anny Walentynowicz jest kroplą w morzu, które jest bardzo słabo rozeznane. SB stosowało medykamenty, które mogły powodować śmierć, choroby i unieszkodliwiać przeciwników systemu socjalistycznego.

"Te metody były zapożyczone od KGB. Rosjanie stosowali medykamenty nie tylko u siebie w kraju. Bardzo możliwe, że te metody były stosowane na działaczach solidarnościowych działających za granicą" - zwrócił uwagę publicysta.

Krzysztof Wyszkowski podkreślił, że jest bardzo mało dowodów w tej sprawie. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy. W czasach rządu Mazowieckiego SB zdołało zniszczyć prawie całość dokumentacji.

"Niszczono tę dokumentację, która mogła potwierdzać zbrodniczą działalność funkcjonariuszy. Oni sami, dbając o swoje dobro, niszczyli dowody działania na szkodę zdrowia i życia działaczy antykomunistycznych. Ślady zostały prawie w całości zniszczone po okrągłym stole - premier Mazowiecki wyrażał zgodę na to, żeby SB niszczyło ślady swoich zbrodni" - mówił w radiu WNET Wyszkowski.

Jak dodał, wyrok w sprawie próby otrucia Anny Walentynowicz powinien niedługo zapaść.

"Ale niezależnie od tego wyroku, najważniejszym elementem pamięci o Annie Walentynowicz jest sprawa nagłośnienia tego procesu" - podkreślił Krzysztof Wyszkowski.

wkt/radiownet.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook