Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Putin obawia się reakcji Zachodu

12.05.2014

Rozmowa z legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej, publicystą Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Na Ukrainie rozpoczęła się kolejna fala niepokojów. Wszystko przez wyniki referendum, które na wschodzie Ukrainy pokazały ponoć, że mieszkańcy chcą niepodległości swoich regionów. Wszystko pod dyktando prorosyjskich terrorystów, którzy mają silną pozycję w regionie. Czy Putina ktoś może zatrzymać?

Krzysztof Wyszkowski: W mojej ocenie tak, zdecydowanie Putina da się zatrzymać. Fakt, że Kreml sięga do metod niejawnych, szuka uzasadnienia społecznego, dla swojej polityki, gromadzi ludzi na ulicach, pokazuje jego słabość. Moskwa używa metod, które muszą stawiać media światowe w trudnej sytuacji. Wszystko ma mieć charakter „demokratyczny”, Putin więc pokazuje, że to lud chce ekspansji. A władca Rosji jedynie odpowiada na prośbę ludu, społeczeństwa i narodu, które nie chce być ciemiężone przez „faszystów”. To jest zręczna taktyka. Putin wykorzystuje wszystkie narzędzia, którymi można oddziaływać na opinię publiczną na Zachodzie. Poza zasłoną związaną z „wolą ludu” jest i drugi mechanizm.

W co jeszcze gra Putin?

Walka z faszyzmem, która jest bardzo wygodnym narzędziem, dzięki któremu można uruchamiać pożytecznych idiotów, jest uzupełniana walką z antysemityzmem. Putin jest obecnie wielkim przyjacielem Izraela, kontaktuje się z przywódcami Izraela, uczestniczy w żydowskich świętach, przyjaźni się z synagogą moskiewską. I prezydent Rosji bierze w ochronę Żydów ukraińskich. To również użyteczne narzędzie obliczone na reakcję opinii mediów i społeczeństw Zachodu.

Co to mówi o sile Putina? Dlaczego Pan sądzi, że Putina można mimo wszystko zatrzymać?

To wszystko świadczy o tym, że Putin musi to robić, nie może zagarnąć Ukrainy, a nawet jej wschodniej części, jak Osetii czy Abchazji w 2008. Wtedy nie musiał wykorzystywać tylu skomplikowanych narzędzi, mógł po prostu wysłać czołgi. Putin jednak obawia się reakcji Zachodu, a gdyby ona była bardziej zdecydowana, byłaby skuteczna. Nadal jest miejsce na skuteczną reakcję.

Wierzy Pan w to? Widząc jak działa UE można mieć coraz więcej wątpliwości.

Reakcja Niemiec, również Francji, źle wróży tej sprawie. Może straszak „walki z faszyzmem” tak paraliżuje Niemcy... To byłoby wyjaśnienie najkorzystniejsze dla Berlina, pozwalające zmazać odczucie, że oni współpracują chętnie z każdym, kto ma siłę, z kim łączą ich interesy finansowe.

Jak wobec sceptycyzmu Niemiec ws. Ukrainy rozumieć ostatnią retorykę premiera Donalda Tuska, który stał się bardzo proukraiński i antyrosyjski?

Nie zgadzam się z tą oceną. Donald Tusk prowadzi podwójną grę. W stosunku do polskiej opinii publicznej udaje przeciwnika Putina, ale realia polityczne na forum Unii Europejskiej są zupełnie inne. Przecież to w Unii pojawiają się np. pomysły, by wycofać się z ułatwień wizowych dla Rosjan. Polska to blokuje, broniąc ruchu bezwizowego dla funkcjonariuszy „żelaznej pięści”, „atomowej pięści” wiszącej nad Europą, czyli obwodu królewieckiego. Jeśli chcemy, by KGBiści z obwodu królewieckiego wjeżdżali bez wiz do Polski, to to jest prawdziwa twarz i polityka Tuska. Premier prowadzi grę: na użytek wewnętrzny robi groźne miny wobec Putina, a w Europie jest zupełnie inaczej. To wręcz Litwa jest inicjatorem pewnych działań dotyczących Rosji.

W czasie swojej gry Tusk często zaczyna wchodzić w politycznych rywali.

Rzeczywiście okazuje się, że wyśmiewana przez lata polityka Lecha Kaczyńskiego, koncepcje geopolityczne, sprawy dotyczące problemów energetycznych, sprawa węgla polskiego, twierdzenia PiSu, że Polska nie może rezygnować z węgla, z którymi walczono przez lata, są obecnie własnością Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. Polityka w stosunku do Rosji wygląda podobnie. Jeśli rząd coś robi, to jedynie na użytek wewnętrzny. I dzięki dominującym mediom uda się wmawiać, że jest to polityka PO, Donalda Tuska czy Bronisława Komorowskiego. Jednak to nie prawda.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook