Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: niezrozumiała i oburzająca decyzja ws. KOR

03.07.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, publicystą, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL-u.

Stefczyk.info: Nagroda im. Jana Karskiego trafi do KOR w uznaniu zasług za działalność na rzecz demokracji i praw człowieka. Ambasador USA w Polsce organizując uroczystość wręczenia nagrody zaskoczył jednak wszystkich. Wyróżnienie ma bowiem odebrać nie związany z Komitetem Antoni Macierewicz czy Piotr Naimski, ale... Bogdan Borusewicz. Jak Pan to ocenia?

Krzysztof Wyszkowski: Rzeczywiście to jest zaskakujące i przypomina podwójną politykę USA z okresu komunistycznego. Ameryka usiłowała wtedy pozyskać przychylność komunistów, zapraszając ich na różne stypendia, finansując, zapraszając do siebie. To nie było dostępne dla przedstawicieli opozycji, ludzi walczących z komuną. Doktryna odmrażania, nawiązywania kontaktów z komunistami była wcielana bardzo szeroko. Dzięki temu komuniści dysponowali kadrą, która umożliwiła im budowę postkomunizmu po 1989 roku. Nie mówiąc już o tym, że prezydent Bush osobiście przyjechał instalować Jaruzelskiego, jako pierwszego prezydenta III RP.

Jaki ma to związek z obecną sytuacją? Gdzie widzi Pan tu podobieństwa?

Obecny gest w kierunku Platformy Obywatelskiej, której wewnętrzne stanowisko jest wrogie wobec USA, przypomina tamtą politykę. Obecnie, dzięki aferze taśmowej i rozmowie Radosława Sikorskiego, wiemy, że sojusz z Ameryką może nas konfliktować z Rosją, więc jest niesłuszny. W tej sytuacji forowanie człowieka PO, żołnierza PO Borusewicza kosztem znanego zwolennika sojuszu z Ameryką Macierewicza jest nie tylko kłamstwem wobec prawdy historycznej, ale również nawrotem do metod stosowanych dawniej.

Co w tej sytuacji USA może chcieć ugrać? O coś tu może chodzić?

Albo mamy do czynienia z absurdalnym błędem ambasadora w Polsce, albo rzeczywiście Ameryka woli swoich przeciwników od swoich przyjaciół. Może w tym jest znów jakaś tajna gra w stylu Busha, popierającego Jaruzelskiego. To jest dla mnie niezrozumiałe, a na pewno oburzające. Miejmy jednak nadzieję, że ambasador Mull nie podąża drogą ambasadora Davisa, który po powrocie z placówki był jednym z liderów antypolskiej akcji przeciwko przyjęciu Polski do NATO. Opinia publiczna w USA uważa, że Obama jest najgorszym prezydentem w historii Ameryki, najlepszym zaś był w ocenie Amerykanów Reagan. I to powinien być wzór dla ambasadora Mulla, a nie ambasador Davis czy reset z Rosją.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook