Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: niezrozumiała i oburzająca decyzja ws. KOR

03.07.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, publicystą, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL-u.

Stefczyk.info: Nagroda im. Jana Karskiego trafi do KOR w uznaniu zasług za działalność na rzecz demokracji i praw człowieka. Ambasador USA w Polsce organizując uroczystość wręczenia nagrody zaskoczył jednak wszystkich. Wyróżnienie ma bowiem odebrać nie związany z Komitetem Antoni Macierewicz czy Piotr Naimski, ale... Bogdan Borusewicz. Jak Pan to ocenia?

Krzysztof Wyszkowski: Rzeczywiście to jest zaskakujące i przypomina podwójną politykę USA z okresu komunistycznego. Ameryka usiłowała wtedy pozyskać przychylność komunistów, zapraszając ich na różne stypendia, finansując, zapraszając do siebie. To nie było dostępne dla przedstawicieli opozycji, ludzi walczących z komuną. Doktryna odmrażania, nawiązywania kontaktów z komunistami była wcielana bardzo szeroko. Dzięki temu komuniści dysponowali kadrą, która umożliwiła im budowę postkomunizmu po 1989 roku. Nie mówiąc już o tym, że prezydent Bush osobiście przyjechał instalować Jaruzelskiego, jako pierwszego prezydenta III RP.

Jaki ma to związek z obecną sytuacją? Gdzie widzi Pan tu podobieństwa?

Obecny gest w kierunku Platformy Obywatelskiej, której wewnętrzne stanowisko jest wrogie wobec USA, przypomina tamtą politykę. Obecnie, dzięki aferze taśmowej i rozmowie Radosława Sikorskiego, wiemy, że sojusz z Ameryką może nas konfliktować z Rosją, więc jest niesłuszny. W tej sytuacji forowanie człowieka PO, żołnierza PO Borusewicza kosztem znanego zwolennika sojuszu z Ameryką Macierewicza jest nie tylko kłamstwem wobec prawdy historycznej, ale również nawrotem do metod stosowanych dawniej.

Co w tej sytuacji USA może chcieć ugrać? O coś tu może chodzić?

Albo mamy do czynienia z absurdalnym błędem ambasadora w Polsce, albo rzeczywiście Ameryka woli swoich przeciwników od swoich przyjaciół. Może w tym jest znów jakaś tajna gra w stylu Busha, popierającego Jaruzelskiego. To jest dla mnie niezrozumiałe, a na pewno oburzające. Miejmy jednak nadzieję, że ambasador Mull nie podąża drogą ambasadora Davisa, który po powrocie z placówki był jednym z liderów antypolskiej akcji przeciwko przyjęciu Polski do NATO. Opinia publiczna w USA uważa, że Obama jest najgorszym prezydentem w historii Ameryki, najlepszym zaś był w ocenie Amerykanów Reagan. I to powinien być wzór dla ambasadora Mulla, a nie ambasador Davis czy reset z Rosją.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook