Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyszkowski: niezrozumiała i oburzająca decyzja ws. KOR

03.07.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, publicystą, legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL-u.

Stefczyk.info: Nagroda im. Jana Karskiego trafi do KOR w uznaniu zasług za działalność na rzecz demokracji i praw człowieka. Ambasador USA w Polsce organizując uroczystość wręczenia nagrody zaskoczył jednak wszystkich. Wyróżnienie ma bowiem odebrać nie związany z Komitetem Antoni Macierewicz czy Piotr Naimski, ale... Bogdan Borusewicz. Jak Pan to ocenia?

Krzysztof Wyszkowski: Rzeczywiście to jest zaskakujące i przypomina podwójną politykę USA z okresu komunistycznego. Ameryka usiłowała wtedy pozyskać przychylność komunistów, zapraszając ich na różne stypendia, finansując, zapraszając do siebie. To nie było dostępne dla przedstawicieli opozycji, ludzi walczących z komuną. Doktryna odmrażania, nawiązywania kontaktów z komunistami była wcielana bardzo szeroko. Dzięki temu komuniści dysponowali kadrą, która umożliwiła im budowę postkomunizmu po 1989 roku. Nie mówiąc już o tym, że prezydent Bush osobiście przyjechał instalować Jaruzelskiego, jako pierwszego prezydenta III RP.

Jaki ma to związek z obecną sytuacją? Gdzie widzi Pan tu podobieństwa?

Obecny gest w kierunku Platformy Obywatelskiej, której wewnętrzne stanowisko jest wrogie wobec USA, przypomina tamtą politykę. Obecnie, dzięki aferze taśmowej i rozmowie Radosława Sikorskiego, wiemy, że sojusz z Ameryką może nas konfliktować z Rosją, więc jest niesłuszny. W tej sytuacji forowanie człowieka PO, żołnierza PO Borusewicza kosztem znanego zwolennika sojuszu z Ameryką Macierewicza jest nie tylko kłamstwem wobec prawdy historycznej, ale również nawrotem do metod stosowanych dawniej.

Co w tej sytuacji USA może chcieć ugrać? O coś tu może chodzić?

Albo mamy do czynienia z absurdalnym błędem ambasadora w Polsce, albo rzeczywiście Ameryka woli swoich przeciwników od swoich przyjaciół. Może w tym jest znów jakaś tajna gra w stylu Busha, popierającego Jaruzelskiego. To jest dla mnie niezrozumiałe, a na pewno oburzające. Miejmy jednak nadzieję, że ambasador Mull nie podąża drogą ambasadora Davisa, który po powrocie z placówki był jednym z liderów antypolskiej akcji przeciwko przyjęciu Polski do NATO. Opinia publiczna w USA uważa, że Obama jest najgorszym prezydentem w historii Ameryki, najlepszym zaś był w ocenie Amerykanów Reagan. I to powinien być wzór dla ambasadora Mulla, a nie ambasador Davis czy reset z Rosją.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Słowa kluczowe:

Wyszkowski

,

Polska

,

polityka

,

KOR

,

USA

Warto poczytać

 1. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 2. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 3. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 4. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 5. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 6. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 7. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 8. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook