Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: Ludzie władzy się ucywilizowali

26.09.2014

Rozmowa z publicystą Krzysztofem Wyszkowskim, byłym opozycjonistą w czasie PRL-u.

Stefczyk.info: Igor Ostachowicz po medialnych naciskach nie został jednak członkiem władz Orlenu. Zrezygnował z funkcji. Z kolei minister Maria Wasiak został zmuszona przez premier Kopacz do oddania gigantycznej odprawy z PKP. Afery już zatem nie ma?

Krzysztof Wyszkowski: Paradoksalnie widzę tu pewien postęp. Jest bardzo dobrze, że zaufani ludzie władzy biorą pieniądze przynajmniej za pośrednictwem banków, a nie gdzieś pod stołem, jako wynagrodzenia niejawne, czy łapówki. Przecież duża część dorobku partii kierowanej przez Tuska to były pieniądze krążące pod stołem, z teczki do teczki. Jak zatem widać oni się ucywilizowali.

Jednak żerują na państwie.

Trudno się spodziewać, że przestaną być interesowni, że będą mieli jakieś ograniczenia w przyznawaniu sobie przywilejów. Jednak dobrze, że obecnie są to przywileje czy datki jawne. Mamy powrót do sytuacji z I Rzeczpospolitej, gdy władca szczególnie zasłużonym osobom mógł nadawać tzw. królewszczyzny na własność. Ten sposób Jan Kazimierz obdarował Stefana Czarnieckiego żupami solnymi, dzięki czemu Czarniecki stał się bardzo bogaty.

To porównywalne z próbą nominacji Ostachowicza do Orlenu?

Tak, mamy sytuację podobną. Ostachowicz to człowiek „zasłużony” w walce ze strasznym wrogiem, czyli PiS-em. Dokonywał „cudów”, bohaterskich ataków i napaści na PiS. Prowadził niemal wielką wojnę partyzancką przeciwko opozycji. A zatem żupa solna, czy raczej żupa ropna z pewnością w takich sytuacji od króla Tuska mu się należy. Tak to widzę.

Dla państwa taki sposób działania władz jest problemem? Należy z tym walczyć?

Jak mówię, dobrze, że ludzie zaczynający od pieniędzy przekazywanych pod stołem, pochodzących z SB, teraz obdzielają się zupełnie publicznie i jawnie, że pieniądze idą przez banki. Postęp więc jest. Oczywiście jednak lepiej będzie, gdy ci ludzie zostaną usunięci z życia publicznego. Obecnie wiemy chociaż ile Ostachowicz miał zarabiać. Kiedyś byśmy mogli się jedynie domyślać...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook