Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: IPN był upolityczniony

20.07.2016

"Ludzie upolitycznieni na korzyść układu postkomunistycznego oskarżają PiS o chęć upolitycznienia IPN, a jest odwrotnie" - powiedział na antenie Telewizji Republika Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN i były opozycjonista z czasów komunistycznych.

Dwa dni temu Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przesłuchało kandydatów na funkcję prezesa. Kolegium jednomyślnie zarekomendowało na to stanowisko dr. Jarosława Szarka, pracownika IPN w Krakowie.  

Krzysztof Wyszkowski powiedział, że ta kandydatura była najlepsza ze wszystkich. Wyraził też ubolewanie, że Instytut Pamięci Narodowej był skrajnie upolityczniony. Wyszkowski przyznał, że wiązał początkowo spore nadzieje z prezesurą dr. Łukasza Kamińskiego.   

"Byłem pełen dobrych nadziei, po czym okazało się, że on ugrzązł, jakby w uzależnieniach politycznych środowisk postkomunistycznych od PO i całego tego układu do Wałęsy i jemu podobnych (...) Ludzie upolitycznieni na korzyść układu postkomunistycznego oskarżają PiS o chęć upolitycznienia IPN, a jest odwrotnie. Obecny IPN jest upolityczniony strasznie, ten genderyzm, który się pojawił ostatnio trzeba wyeliminować, to ma być instytucja naukowa, a nie propagandowa"  - powiedział. 

"Po to jest ta zmiana ustawowa, żeby poprawić IPN, żeby otworzyć go na najnowsze badania, żeby go wywikłać z politycznych uzależnień, w których utknął w czasach PO. Tam zapanowała stęchła atmosfera. Chodzi o ożywienie, a dr Szarek jest tym odnowicielem, z którym wiążemy duże nadzieje" – dodał. 

Wyszkowski zaznaczył, że liczy na to poprawę realizacji zadań ustawowych przez IPN w kontekście „Solidarności”. "Chodzi mi o KOR, później KSS KOR, później WZW, NSZZ Solidarność, stan wojenny, całą tę wojnę polsko-jaruzelską i Okrągły Stół. Później kończą się uprawnienia IPN. Ten najnowszy okres jest tłem dla tego dzisiejszego"   – stwierdził. 


ak/telewizjarepublika.pl 

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook